کد خبر: ۵۱۰۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
آیا داور ویدیویی به کمک قضاوت در فوتبال ایران می‌آید؟

به این شکل داوران درجه یک و سطح اول کشور از آمادگی روحی و روانی و همچنین فیزیکی برای قضاوت خارج خواهند شد و نتیجه بهتری حاصل نمی شود. به این شیوه با دست خودمان داوران برجسته خود را تضعیف می‌کنیم

اشتباهات داوری در حالی از لیگ برتر به جام حذفی فوتبال ایران سرایت کرده که این روزها سوت‌های اشتباه و جنجالی داوران صدای همه تیم‌ها را درآورده و بیانیه‌های زیادی را از سوی باشگاه‌های ایرانی به دنبال داشته است.

به گزارش شفاف، بازی تیم‌های ذوب‌آهن و ماشین‌سازی را به خاطر دارید؟ همان دیداری که با اشتباهات پرشمار کمک های محمدحسین ترابیان، ۲ گل ذوبی‌ها مورد قبول واقع نشد و باخت این تیم را به همراه داشت. اشتباهات داوری در آن مسابقه آنقدر مشهود بود که در اقدامی غیرمنتظره از سوی فدراسیون، جلسه فوری برای بررسی این داوری صورت گرفت! اما اشتباهات بارز داوری در فصل جاری فوتبال باشگاهی ایران فقط محدود به این مسابقه معروف نبود. بازی که باعث محرومیت داورانش از قضاوت شد. ۲۷ اشتباه بزرگ دیگر هم در لیگ نوزدهم و جام حذفی رخ داده که هرکدام می تواند داوران آنها را با محرومیتی مشابه ، جریمه کند.

۲۸ اشتباه بزرگ داوری در فصل جاری فوتبال ایران

اما آیا جریمه و محرومیت راه حلی مناسب برای تنبیه و اصلاح اشتباه داور است؟ برخی معتقدند به این شکل داوران درجه یک و سطح اول کشور از آمادگی روحی و روانی و همچنین فیزیکی برای قضاوت خارج خواهند شد و نتیجه بهتری حاصل نمی شود. به این شیوه با دست خودمان داوران برجسته خود را تضعیف می‌کنیم و در بازی های بعدی نیز استرس مضاعفی به آنها تحمیل می شود.

به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقاتی که در بحث داوری در طول این فصل رخ داده باید به هر نحوی شده در فصل جدید فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ استفاده از کمک‌داور ویدیویی VAR را در اولویت کاری خود قرار دهند تا دیگر هیچ باشگاهی معترض نباشد. استفاده از این فن‌آوری موجب می‌شود اشتباهات داوری به حداقل برسد. مسلما اگر فدراسیون فوتبال به جای انتشار بیانیه‌ و جلسه‌ها مانند آنچه پس از دیدار ذوب‌آهن و ماشین‌سازی رخ داد، برای تجهیز ورزشگاه‌ها به VAR تلاش می‌کرد، اکنون فشار زیادی روی دوش داوران نبود و آن‌ها می‌توانستند در حداقل موقعیت اشتباه‌های مشهود خود را تصحیح کنند.

این موقعیتی است که از داوران فوتبال ایران گرفته شده و اکنون آن‌ها سیبل انتقادها شده‌اند.

۲۸ اشتباه بزرگ داوری در فصل جاری فوتبال ایران

مروری بر اشتباهات داوری در فصل جاری رقابت‌های فوتبال ایران نشان می‌دهد که اضافه شدن کمک‌داور ویدیویی به معادلات فوتبال ایران از نان شب هم واجب‌تر است!

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به اشتباهات تاثیرگذار داوران در فصلی که هنوز به اتمام نرسیده است.

1-استقلالی‌ها هفته سوم در بازی با نفت مسجدسلیمان به تساوی یک-یک رسیدند اما بعد مشخص شد یک پنالتی برایشان گرفته نشده و فرشید اسماعیلی نیز به اشتباه اخراج شده است.
2-استقلال، پارس‌جنوبی را با نتیجه 2-صفر شکست داد؛ بعد از بازی مشخص شد گل پارس‌جنوبی سالم بوده و یک پنالتی نیز به سود حریف گرفته نشده است.
3-یکی از جنجالی‌ترین تصمیمات داوری در هفته‌های نخست باز هم مربوط به یکی از بازی‌های استقلال بود. آبی‌ها مقابل سپاهان به تساوی 2-2 رسیدند؛ بعد از بازی مشخص شد یک پنالتی مسلم به سود استقلال گرفته نشده است.
4-دیدار استقلال و پیکان با تساوی 2-2 به پایان رسید؛ بعد از بازی مشخص شد ضربه ایستگاهی منجر به گل دوم پیکان به دلیل حضور یکی از بازیکنان این تیم در دیواره دفاعی آبی‌ها باید مردود اعلام می‌شده.
5-نساجی جلوی نفت آبادان به تساوی بدون گل رسید که بعد مشخص شد پنالتی حریف گرفته نشده است.
6-نساجی در کمال خوش‌شانسی با شهرخودرو به تساوی صفر-صفر رسید و مشخص شد یک پنالتی برای حریف گرفته نشده است.
7- نفتی‌های مسجدسلیمان در اواسط نیم‌فصل اول در حالی مقابل فولاد به تساوی بدون گل رسیدند که 2 گل سالم آن‌ها به اشتباه مردود شد.
8-در بازی نفت مسجدسلیمان و ذوب‌آهن نتیجه بدون گل حاصل شد اما داور پنالتی ذوبی‌ها را نگرفت.
9-در بازی با نفت آبادان که با شکست یک-صفر گل‌گهر همراه بود، یک پنالتی برای تیم سیرجانی گرفته نشد.
10-پرسپولیسی‌ها مقابل شهرخودرو با یک گل مغلوب شدند. گل شهرخودرو را فرشاد فرجی زد که از دید کارشناسان باید خیلی قبل‌تر از گل اخراج می‌شد. اگر او اخراج شده بود، طبیعتا نمی‌توانست گل بزند.
11-در بازی حساس پرسپولیس و فولاد در دور رفت که با برتری یک-صفر سرخ‌های پایتخت به پایان رسید، پنالتی فولادی‌ها گرفته نشد.
12-بازی شاهین و پیکان یک-یک مساوی شد؛ به گواه کارشناسان یک پنالتی برای شاهین گرفته نشده و کرنر منجر به گل پیکان هم به اشتباه اعلام شده بود.
13- در بازی مقابل نساجی یک پنالتی واضح برای شهرخودرو گرفته نشد.
14-در نیم‌فصل اول، دیدار نفت و ذوب‌آهن با تساوی یک-یک به پایان رسید؛ بعدا مشخص شد داور پنالتی ذوب‌آهن را نگرفته است.
15-در جریان تساوی بدون گل با نساجی گل سالم تیم صنعت‌نفت مردود اعلام شد.
16-در بازی سپاهان و شاهین، لوکا گادریانی، بازیکن گرجستانی شاهین در دقیقه 17 با تکلی که روی پای محمدرضا حسینی رفت با اخراج مستقیم داور مواجه شد تا تیمش خیلی راحت مقابل طلایی‌پوشان تسلیم شود و در پایان با 5 گل شکست بخورد. کارشناسان معتقدند کارت زرد برای این خطا کافی بود.
17-در بازی گل‌گهر و سایپا یکی از گل‌های میزبان با اشتباه داور مردود اعلام شد.
18-یکی از جنجالی‌ترین تصمیمات داوری به بازی حساس استقلال و فولاد برمی‌گردد. در این بازی علی کریمی در حالی از داور کارت قرمز گرفت که کارشناسان خطای او را مستحق اخراج نمی‌دانستند.
19-در هفته هجدهم در بازی پرسپولیس و نفت در دقیقه 32 داور در حالی در پشت محوطه جریمه نفت آبادان خطای قریشی روی علیپور را گرفت که به استناد صحنه‌های تلویزیونی خطایی نبود و به نظر تصمیم داور درست نبود و درنهایت گل پرسپولیس به ثمر رسید.
20-در بازی استقلال و ذوب‌آهن در هفته بیستم در دقیقه ۲۹ گل استقلال در شرایطی به ثمر رسید که دانشگر در آفساید بود و این گل می‌بایست مردود اعلام می‌شد.
21-در بازی گل‌گهر و استقلال در دقایق پایانی بازی داور خطای مدافع گل‌گهر روی علی کریمی را نگرفت تا آبی‌ها از یک پنالتی محروم شوند.
22-در بازی پرسپولیس-شهرخودرو پنالتی روی ترابی درست نبود و بازیکن شهرخودرو به درستی توپ را زد و داور در این صحنه مرتکب خطای دید شد.
23-در بازی گل‌گهر و شهرخودرو شاهد یکی از عجیب‌ترین اشتباهات داوری بودیم؛ جایی که داور و کمک‌داور با یک همکاری جالب پرتاب اوت بازیکنان شهرخودرو را آفساید اعلام کردند!
24-در بازی نساجی و فولاد پنالتی واضح روی محمد قاسمی‌نژاد در پایان نیمه نخست اعلام نشد و پنالتی گرفته‌شده برای نساجی هم اشتباه بود.
25-در بازی پیکان و گل‌گهر گل سالم تیم گل‌گهر مردود اعلام شد آن هم در شرایطی که بازی هنوز یک-صفر به سود پیکان بود؛ البته در لحظات پایانی بازی، باید از سوی داور، دروازه‌بان تیم گل‌گهر نیز به دلیل انجام خطای هند اخراج می‌شد که این اتفاق هم از سوی بنیادی‌فر رخ نداد و بشاگردی در ترکیب تیم جلالی باقی ماند.
26-در بازی ذوب‌آهن و ماشین‌سازی شاهد یکی از عجیب‌ترین و بدترین قضاوت‌های تاریخ فوتبال کشورمان بودیم. در این بازی داور و کمک‌داور 2 گل سالم ذوبی‌ها را مردود اعلام کردند.
27-باز هم ذوب‌آهن و باز هم اشتباه داوری و این بار مقابل نفت مسجدسلیمان. تیم فوتبال ذوب‌آهن در شرایطی با یک گل از میهمان خود عقب افتاد که گل مسجدسلیمانی‌ها در موقعیت آفساید به ثمر رسید.
28-در هفته بیست‌وهفتم و در بازی حساس استقلال و سپاهان در دقیقه 50 دیاباته در کورس با شایان مصلح با انداختن پا و بر هم زدن تعادل مصلح روی او خطا کرد اما داور که از صحنه دور بود و زاویه دید خوبی هم نداشت، دچار اشتباه شد. او در این صحنه خطای بازیکن سپاهان را گرفت و اعلام پنالتی کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: