کد خبر: ۵۱۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸

دانشمندان آمریکایی موفق شدند با آزمایش آب دهان، به روشی سریع و ارزان برای تشخیص ابتلای افراد به کووید ۱۹ برسند.

به گزارش شفاف، با شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، یافتن روشی سریع برای شناسایی مبتلایان به کووید ۱۹ و قرنطینه آن‌ها به یکی از چالش‌های دولت‌ها تبدیل شده است. هر چه افراد مبتلا سریع‌تر شناسایی شوند، شیوع کرونا در جامعه را می‌توان به سهولت تحت کنترل درآورد. برخلاف تست‌های پیشین کرونا که زمان زیادی طول می‌کشید ابتلای افراد به ویروس را تشخیص دهد، محققان به تازگی روشی سریع و ارزان قیمت را ابداع کرده اند.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی ییل آمریکا به تازگی موفق شدند با آزمایش آب دهان افراد با سرعت بالا و قیمت ارزان، ابتلای افراد به کووید ۱۹ را تشخیص دهند.

برت گریور، مدیر این تحقیقات اعلام کرد: آزمایش آب دهان که ما به تازگی ابداع کرده ایم یکی از روش‌های بسیار سریع و ارزان برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا است. این آزمایش گامی دیگر در راستای تشخیص سریع بیماران و نیز کنترل شیوع کرونا در جامعه است. برخلاف روش‌های دیگر که نیازمند ابزار آلات و دستگاه‌های خاصی است، آزمایش آب دهان به هیچ ابزار و یا دستگاهی نیاز ندارد.

یکی از محققان این پروژه تاکید کرد: ما تست کرونا را تا حد امکان ساده سازی کردیم. از این رو، این تست تنها چند دلار هزینه برای افراد خواهد داشت. انتظار می‌رود آزمایشگاه‌ها تنها ۱۰ دلار برای هر نمونه هزینه دریافت کنند. این روش به دلیل ارزان بودن آن می‌تواند در سراسر آمریکا به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. امیدواریم با استفاده گسترده از این روش حتی پیش از کشف واکسن موثر برای کووید ۱۹ بتوانیم شیوع این ویروس را در کشور کنترل کنیم.

دانشمندان می‌گویند این روش می‌تواند با دقت بالا و کمتر از ۳ ساعت ابتلای فرد به ویروس کرونا را تشخیص دهد. مزیت بالای این روش ارزان قیمت و آسان بودن آن است. قرار است این روش آزمایشی تا چند هفته دیگر به صورت گسترده در آمریکا در دسترس همگان باشد.

تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۴۱۵ هزار تن در آمریکا به ویروس کرونا آلوده شده اند که از این میان، ۱۷۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند. مقامات دولت آمریکا امیدوارند تا پیش از کشف واکسن موثر برای کرونا در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی، بتوانند با انجام آزمایش‌های گسترده شیوع کووید ۱۹ در جامعه را تحت کنترل درآورند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: