کد خبر: ۵۱۰۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸

ترکیه از امروز حفاری در سواحل جنوب غربی قبرس را در حالی آغاز کرد که این اقدام می تواند باعث افزایش تنش ها با اتحادیه اروپا، یونان و فرانسه شود و قبلاً نیز باعث افزایش حضور نظامی در منطقه شده است.

به گزارش شفاف، ترکیه از امروز (سه شنبه) حفاری در سواحل جنوب غربی قبرس را در حالی آغاز کرد که این اقدام می تواند باعث افزایش تنش ها با اتحادیه اروپا، یونان و فرانسه شود و قبلاً نیز باعث افزایش حضور نظامی در منطقه شده است.

پس از شکست مذاکرات ترکیه و یونان که با میانجیگری آلمان صورت گرفته بود، دولت آنکارا هفته گذشته جستجو برای انرژی را در آبهای مورد مناقشه در شرق مدیترانه از سر گرفت.

این اتفاق پس از آن رخ داد که یونان در تاریخ 6 آگوست اعلام کرد که وارد یک توافق نامه اصلاح مرز دریایی با مصر شده است. این توافق در تلافی توافقنامه مشابهی بین ترکیه و لیبی اعلام شد.

شرق دریای مدیترانه در سالهای اخیر با کشف میادین بزرگ نفت و گاز به یک قطب انرژی برای عضو اتحادیه اروپا یعنی قبرس و همچنین اسرائیل و مصر تبدیل شده است.

ترکیه نیز در تلاش است تا سهمی از این منابع را به خود اختصاص دهد و به هشدارهای اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه اقدامات یک جانبه این کشور در اختلافات ارضی با یونان و قبرس می تواند روابط را تیره تر کند، توجهی ندارد.

ترکیه هفته گذشته شناور تحقیقاتی خود به نام "اروج رئیس" را به جنوب جزیره کاستلوریزو در یونان اعزام کرد و امروز نیز فعالیت دومین کشتی حفاری خود را آغاز کرد.

این کشتی همراه با سه کشتی تدارکاتی دریایی تحت حمایت نیروی دریایی ترکیه به این منطقه اعزام شده است. وب سایت نیروی دریایی ترکیه روز شنبه اعلام کرد: به همه کشتی ها به شدت توصیه می شود که وارد این منطقه نشوند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: