کد خبر: ۵۱۰۸۱۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، نیروهای تلاشگر اورژانس در تمام حوادث، سوانح و بحران‌‌ها با از خودگذشتگی، ایثار و جان‌‌فشانی، برگ زرینی در تاریخ میهن اسلامی رقم زدند.

به گزارش شفاف، در نیمه اول دهه 50 شمسی، حادثه ریزش سقف فرودگاه مهرآباد رخ داد.

این حادثه ده‌‌ها کشته‌‌ها و زخمی‌‌ در پی داشت و تا آن زمان نهادی برای ارائه خدمات فوری پیش‌‌بیمارستانی در چنین حوادثی وجود نداشت.

پس از آن حادثه، تصمیم بر آن گرفته شد که اورژانس پیش بیمارستانی راه‌‌اندازی شود. اورژانس در دوران دفاع مقدس نقش بی‌‌بدیلی در انتقال و درمان مجروحین جنگی ایفا و خدمات بسیار ارزشمندی را به رزمندگان و ایثارگران ارائه کرد.

سازمان اورژانس کشور، دستاوردهای زیادی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران داشته است که در این نوشتار به برخی از این دستاوردها می‌‌پردازیم.

خدمت‌‌رسانی اورژانس در حوادث و بلایا

اورژانس کشور که در ابتدا به عنوان یک اداره کل زیر نظر وزارت بهداشت تعریف شده بود به یک سازمان تبدیل شد و جزو دستگاه‌‌های اولی بود که در بلایا، حوادث و اتفاقات حضور داشت. این سازمان توانست زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیماران و مصدومین در تهران را از 38 دقیقه به 14 دقیقه برساند. این سازمان همچنین تعداد آمبولانس‌‌های خود را از 2400 مورد به بیش از 5000 دستگاه رسانده است تا خدمات بهتری به شهروندان ارائه کند.

انتقال هوایی اعضای پیوندی

دستاوردهای پزشکان در دوران انقلاب اسلامی ایران در زمینه پیوند اعضاء بی‌‌نظیر بوده است و سازمان اورژانس کشور با استفاده از ظرفیت اورژانس هوایی نقش بی‌‌بدیلی در انتقال اعضای پیوندی ایفا کرده است؛ این سازمان با داشتن 45 فروند اورژانس هوایی، توانسته علاوه بر امدادرسانی با بالگردهای اورژانس به مصدومین تصادفات جاده‌‌ای و سایر سوانح و حوادث، در انتقال اعضای پیوندی از شهری به شهر دیگر نقش ارزنده‌‌ای داشته باشد.

راه‌‌اندازی اورژانس هوایی و دریایی

از جمله پیشرفت‌‌های دیگر سازمان اورژانس کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، راه‌‌اندازی اورژانس هوایی و دریایی بوده است. به گفته پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور، با استفاده از امکانات اورژانس هوایی در برخی استان‌‌ها مرگ‌ومیر مادران باردار 55 درصد کاهش یافته است. در سال‌‌های اخیر، برای ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده به مردمی که در سواحل زندگی می‌‌کنند، پنج دستگاه شناور دریایی به ناوگان اورژانس کشور اضافه شده است.

اورژانس ریلی برای نخستین بار در کشور راه‌‌اندازی می‌‌شود

سازمان اورژانس کشور در سال جاری 115 پروژه اورژانس را در ایران کلید زده است که از جمله این پروژه‌‌ها می‌‌توان به راه‌‌اندازی اورژانس ریلی اشاره کرد. به زودی 30 آمبولانس ریلی در کشور راه‌‌اندازی می‌‌شود که آموزش‌ و ارائه خدمات در واگن‌‌‌های قطارها برای کمک‌های اولیه، خودامدادی و دیگر امدادی در دستور کار این سازمان است.

نجات جان بیماران دچار سکته مغزی و قلبی با تکیه بر توان داخلی

سازمان اورژانس کشور با استفاده از دستگاه‌‌های نوار قلبی که در ایران ساخته می‌‌شود توانسته است میزان مرگ و میر و عوارض ناشی از سکته مغزی و قلبی را به طرز چشمگیری کاهش دهد. بر اساس اعلام رییس سازمان اورژانس کشور، زمان طلایی برای نجات جان فردی دچار سکته حاد قلبی 90 دقیقه است؛ سازمان اورژانس کشور با استفاده از دستگاه‌‌های نوار قلبی که آن را سریعاً به دیسپچ منتقل می‌‌کنند توانسته افراد دچار سکته حاد قلبی را مستقیماً به بیمارستان‌‌ها ارجاع دهد و با این کار، مرگ ناشی از سکته‌‌های قلبی را کاهش دهد؛ تاکنون بالغ بر 95 هزار نفر در کمتر از 60 دقیقه این خدمت را به صورت رایگان دریافت کرده‌اند. این سازمان همچنین با تریف کدی برای بیماران دچار سکته مغزی در روشی مشابه، توانسته است میزان عوارض ناشی از سکته مغزی را در بیش از 7000 بیمار کاهش دهد و در کمتر از سه ساعت (زمان طلایی درمان سکته حاد مغزی) آن‌‌ها را برای مداوا به بیمارستان منتقل و از فلج شدن یا بروز عوارض ناشی از سکته مغزی در آن‌‌ها جلوگیری کند.

تیم عملیات ویژه در بحران‌‌ها وارد عمل می‌‌شود

تیم‌ عملیات ویژه اورژانس از دو سال پیش در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت تا در شرایط بحران از آن استفاده شود. تیم‌های عملیات ویژه آمبولانس‌هایی دارند که حتی برای مشکلات شیمیایی و زیستی و رادیواکتیو نیز کاربرد دارند.

مشارکت زنان در اورژانس کشور

تا پیش از این، برای امدادرسانی به بانوان در شرایط خاص، گاهاً مشکلاتی به وجود می‌‌آمد. سازمان اورژانس کشور با استفاده از توانمندی زنان ایرانی، قدم در راه حل این مشکلات گذاشته و مقرر شده است که 30 درصد پذیرش دانشجوهای فوریت در پزشکی را بانوان تشکیل دهند.

سازمان اورژانس کشور در بحران کرونا بار دیگر درخشید

در اوایل شیوع کرونا در کشور چین؛ اورژانس کشور عملیات انتقال دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین را به کشور به خوبی انجام داد. این سازمان با قرنطینه و پذیرایی 14 روزه از این دانشجویان، توانست آن‌‌ها را با سلامت کامل به آغوش خانواده‌‌هایشان باز گرداند.

تماس‌‌های گرفته شده با 115 از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، چهار برابر شد و این سازمان علاوه بر عمل به وظایف قبلی خود، به پاسخگویی به سؤالات مردمی نیز پرداخت.

در پاندمی کووید19، سازمان اورژانس کشور کار انتقال بین‌‌بیمارستانی بیماران مبتلا به کرونا را انجام داد و اگرچه بحران کرونا باعث ابتلای 1900 نفر از نیروهای اورژانس و شهادت 4 تن از پرسنل اورژانس کشور شد اما حتی درگیری نیروهای فداکار اورژانس با کرونا نیز باعث غفلت این سازمان از امدادرسانی به سایر بیماران و مصدومین تصادفات جاده‌‌ای نشد و این سازمان در تمام مدت بحران کرونا، کار خدمت رسانی به مصدومین را بدون وقفه انجام داده است.

راه‌‌اندازی اورژانس ریلی، هوایی و تیم عملیات ویژه، افزایش مشارکت زنان در خدمت‌‌رسانی به مددجویان، نجات جان بیماران دچار سکته مغزی و قلبی حاد با تکیه بر توان متخصصین داخلی و سایر موارد گفته شده در این متن، تنها گوشه‌‌ای از تلاش شبانه‌‌روزی و جان‌‌فشانی‌‌های نیروهای اورژانس در سال‌‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. نیروهای تلاشگر اورژانس در تمام حوادث، سوانح و بحران‌‌ها با از خودگذشتگی، ایثار و جان‌‌فشانی، برگ زرینی در تاریخ میهن اسلامی رقم زدند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: