کد خبر: ۵۱۰۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: هزینه دانش‌آموز در مدارس سمپاد بسیار کمتر از مدرسه عادی است و این تنها راه رقابت با مدارس غیردولتی است.

به گزارش شفاف، الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه سمپاد پرورش همه استعدادهای ملی با گوناگونی استعدادهایی است که نیازمند پرورش و شکوفایی است، گفت: اما نکته اینجاست که باید محدودیت‌های سازمان سمپاد را درنظر گرفت. مرکز ملی سمپاد، اخیرا تبدیل به سازمان شده و قبلاً در حد اداره‌ای کوچک در دل آموزش و پرورش بود.

وی افزود: هرچند مشکلات اعتباری در حال حل شدن است، تعداد کارکنان سمپاد کمتر از 50 نفر است البته وزیر آموزش و پرورش قول حل آن را داده ولی بپذیریم با این تعداد محدود امکان به دوش کشیدن وظایف سنگین و پرشمار وجود نداشته است.

برنامه‌های پرهزینه و چالش اجرا

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه طیف وسیعی از برنامه‌ها وجود دارند که پرهزینه‌تر بوده‌اند و در اولویت دوم قرار گرفته‌اند، گفت: مثلاً بچه‌هایی که نمی‌خواهند به مدرسه سمپاد بروند در همان مدرسه عادی برنامه ویژه دریافت کنند یا کلوپ‌های ویژه علمی دایر شود اما خب چنین برنامه‌های تلفیقی پرهزینه و اجرای آنها دشوار است.

هزینه تحصیل یک دانش‌آموز در سمپاد برای آموزش و پرورش کمتر از مدرسه عادی است

وی افزود: هزینه متوسط یک دانش‌آموز در مدرسه سمپاد برای وزارت آموزش و پرورش به مراتب کمتر از هزینه تحصیل یک دانش‌آموز در مدرسه عادی است. پدرومادرها داوطلبانه در این زمینه هزینه می‌کنند سمپاد تنها مدرسه‌ای است که شهریه ثابت ندارد یک طیف شهریه داریم و درصدی هم شهریه نمی‌دهند.

سمپاد تنها روش رقابت با مدارس غیر دولتی

وی با اشاره به اینکه مدرسه به هیچ دلیلی حق ندارد دانش‌آموزی را به دلیل ندادن شهریه از حق تحصیل در این مدرسه محروم کند، اظهار کرد: پرداخت هزینه توسط اولیا به مراتب کمتر از مدرسه غیر دولتی است و اگرچه عدالت آموزشی صددرصدی نیست و بخشی از هزینه را از اولیا می‌گیریم اما نسبت به امکاناتی که در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد تنها روش رقابت با مدارس غیردولتی است و این شکاف طبقاتی را کم می‌کند.

وی با بیان اینکه بیش از 600 مدرسه سمپاد داریم، درباره آماری از ثبت نام المپیادهای دانش آموزی که حاکی از آن بود که استانی چون سیستان و بلوچستان سه نفر و ایلام و هرمزگان یک نفر ثبت نامی داشته‌اند، اظهار کرد: دلیل توزیع ناعادلانه ثبت نامی‌ها یا قبولی‌های مرحله دوم، ضعف سمپاد است و طبیعتا اینطور می‌شود که آنها که در مدارس دولتی و غیردولتی هستند کسب موفقیت در آزمون‌های ملی را از دست می‌دهند و تلاش نمی‌کنند وارد چنین آزمون و میدانی بشوند. اتفاق خوبی که در 570 مدرسه می‌افتد و به تکاپو می‌افتند تا خودشان را دراین رقابت جدی بگیرند حفظ همین تعادل است.

محتوای درسی سمپاد در اختیار سایر مدارس

یاوری افزود: یک اقدام خوب سال گذشته این است که سعی کنیم محتوای درسی سمپاد در شهرهای بزرگ را در اختیار سایر مدارس قرار دهیم.

وی در پاسخ به اینکه اگر مدرسه غیر دولتی جود نداشت از وجود مدارس سمپاد با این شکل دفاع می‌کردید؟ گفت: یکی از اهداف سمپاد، گسترش چتر خدمات سمپاد برای همه استعدادهاست، اما بحرانی بودن شرایط با وجود مدارس غیر دولتی متمول بیشتر می‌شود و سمپاد ناچار است وظیفه و ماموریت‌های عمودی خود را جدی‌تر بگیرد.

یک سوم ثبت‌نامی‌ها در مدارس سمپاد خانواده‌های فرهنگیان

یاوری با اشاره به آزمون‌های ورودی مدارس سمپاد افزود:  قبلاً در مواردی مانند آزمون ورودی بدعمل شد اما باید در کنار اصلاح این روندها این را هم درنظر بگیریم که هنوز یک سوم ثبت نامی سمپاد در تهران خانواده‌های فرهنگیان هستند و از این حیث فاصله زیادی با مدارس غیر دولتی داریم.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در واکنش به این جمله که سمپاد، مقدمه‌ای برای موفقیت در کنکور است گفت: این موضوع فقط مختص مدارس سمپاد نیست. کنکور فقط یک مسیر بعد از اتمام آموزش رسمی است و آموزش و پرورش مقدمه‌ای برای ورود به دانشگاه نیست و باید به خودی خود ارزش‌هایی را تقویت کند که در سندتحول احصا شدند اما به طور عملیاتی پیاده نشده‌اند ویژگی‌های یک دانش‌آموز سمپادی هم باید خارج از مقوله کنکور معنادار باشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان سمپاد به این سمت رفته که رشته علوم انسانی در مدارس سمپاد پایه گذاری شوند، ادامه داد: یک علت اینکه برخی سمپادی‌های ما در دوره کارشناسی رشته دیگری می‌خوانند و بعد برای مقطع ارشد به سمت علوم انسانی میروند به معنی عدم شناسایی استعداد به طور صحیح نیست بلکه می‌خواهند تحارب دیگری کسب کنند.

یاوری با بیان اینکه تفکیک مدارس به معنای تفکیک بچه‌ها نیست، گفت: باید تعامل سمپادی‌ها با بقیه دانش‌آموزان از طریق تعریف فعالیت‌های مشترک افزایش یابد. مدارس معین، خواهرخوانده و ... طرح‌هایی هستند که در این راستا دنبال می‌شوند. باید چتر حمایتی سمپاد را گسترده کرده و دیگران بتوانند از خدمات سمپاد استفاده کنند همچنین روش‌های شناسایی استعدادها باید کم هزینه و کارامدتر بشوند کار سختی است اما شدنی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: