کد خبر: ۵۱۰۸۹۵
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰

معاون توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت از بهره برداری از ۱۹۲۱ پروژه بهداشتی و درمانی از هفته دولت تا پایان دولت دوازدهم خبر داد و گفت: برای افرادی که طی ماه‌‌‌های گذشته در مواجهه مستقیم با کرونا بودند، امتیازاتی قائل شدیم.

به گزارش شفاف، دکتر سید کامل تقوی ‌نژاد، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام ماه محرم و در عین حال تبریک روز پزشک و تشکر از زحمات مجاهدانه پزشکان، تصریح کرد: با تلاش‌‌‌هایی که همکاران حوزه سلامت برای ارتقای نظام بهداشت و درمان در کشور انجام دادند، موفق شدیم در طول دولت‌‌‌های یازدهم و دوازدهم، حدود 36 هزار تخت را در قالب طرح احداث، تکمیل و توسعه تخت‌‌‌های بیمارستانی و طرح تحول سلامت به بهره‌ برداری برسانیم که از این میزان هتلینگ حدود 585 بیمارستان فعال، ارتقا یافته است که سه میلیون متر مربع را شامل می‌‌‌شود. همچنین، بهره‌ برداری از 7480 پروژه بهداشتی با زیربنای یک میلیون و 170 هزار متر مربع و بازسازی حدود 17 هزار واحد بهداشتی فرسوده را داشتیم.

بهره برداری از 1921 پروژه بهداشتی و درمانی از هفته دولت تا پایان دولت دوازدهم

وی افزود: خوشبختانه پویشی در دست انجام است که در قالب آن 1921 پروژه از آغاز هفته دولت تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌ برداری خواهد رسید. در این پویش ابتدا در همین هفته 164 پروژه بهداشتی و درمانی به نام 164 شهید مدافع سلامت آغاز به کار خواهند کرد. بعد از هفته دولت تا 12 فروردین 1400، که به عنوان سالگرد تثبیت جمهوری اسلامی ایران است، 1400 پروژه در اقصی نقاط کشور به بهره ‌برداری خواهد رسید. در عین حال، بعد از 12 فروردین تا پایان دولت، 357 پروژه دیگر به بهره‌ برداری خواهد رسید.

جذب 10 هزار نیروی تازه نفس تا پایان خرداد امسال

تقوی ‌نژاد ادامه داد: علاوه ‌بر اقدامات عمرانی و تقویت زیرساخت‌‌‌های حوزه سلامت، یکی دیگر از کارهایی که سعی کردیم انجام دهیم، توجه به همکاران و پرسنل و تقویت نیروی انسانی مورد نیاز مراکز درمانی و بهداشتی کشور بود. بر این اساس، نتیجه آزمونی که در آبان ماه سال گذشته برگزار شد، در اسفند اعلام شد و حدود 10 هزار نفر از نیروهای تازه نفس در رشته‌‌‌های مختلف که 4500 نفر از آنها پرستار بودند، تا پایان خرداد در مراکز مختلف به کار گرفته شدند. علاوه بر این، مجوز به کارگیری 2284 نفر را طی دو هفته گذشته به دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم و داوطلبین ثبت نام خود را انجام دادند و در روزهای آتی در آزمونی که به طور مستقیم از طریق دانشگاه ها انجام می‌شود، شرکت می‌‌‌کنند.

وی افزود: در عین حال 3 هزار نفر از باقی‌ مانده افرادی که در آزمون آبان سال گذشته ثبت نام کردند و نمرات بعدی بعد از قبول شدگان را احراز کردند، با سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی هماهنگ کردیم و در آینده نزدیک در خدمت مردم خواهند بود.

اخذ مجوز استخدام 7 هزار نیروی جدید

معاون توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجوز به کارگیری و استخدام 7 هزار نفر نیرو را از سازمان برنامه و بودجه دریافت کردیم، گفت: این افراد طی آزمونی که بعدا اعلام خواهد شد، در خدمت نظام سلامت خواهند بود. قولی را که وزیر بهداشت در دیدار با مقام معظم رهبری به پرستاران دادند، مبنی ‌بر جداسازی کارانه از اضافه کار، محقق شد و از 27.5 درصد جزء‌ فنی بیمارستان‌‌‌ها، کارانه را از اضافه کار جدا کردیم و از اسفند ماه به دانشگاه‌‌‌ها ابلاغ کردیم.

اقدام برای ترمیم وضعیت حقوق و معیشت پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی

وی افزود: همچنین برای ترمیم وضعیت معیشت و پرداختی به همکاران، 50 درصد به فوق ‌العاده‌‌‌های فصل هشتم قانون نظام هماهنگی نظام پرداخت اضافه شده است که در این زمینه دو اقدام انجام شد؛ اول، بحث ارتقای معیشت همکاران و حقوق آنها بوده است و دوم و نکته اساسی این بود که نیروهایی که در بین بخش‌های مختلف بیمارستان ‌ها و مراکز بهداشتی فعالیت می‌‌‌کنند، نیروهای رسمی، پیمانی، طرحی و شرکتی در دریافت اختلاف داشتند، اما دغدغه همکاران برطرف و حقوق این همکاران به هم نزدیک شد.

امتیاز استخدامی برای کادر بهداشتی و درمانی کرونا

تقوی ‌نژاد افزود: اقدام دیگری که طی روزهای اخیر انجام شد، این بود که با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، برای افرادی که طی ماه‌‌‌های گذشته در مواجهه مستقیم با کرونا بودند، امتیازاتی قائل شدیم. به طوری که برای کسانی که در این عرصه فعالیت کردند، به ازای هر ماه فعالیت 2 امتیاز برای استخدام‌‌‌های آتی انجام شده است. سقف این امتیازات 20 امتیاز خواهد بود و تا 10 ماه افرادی که فعالیت کردند، 20 امتیاز را به خود اختصاص می‌‌‌دهند.

معاون توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ادامه داد: بحث پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران نیز انجام شد. اقدام مهم ما این بود که میزان مطالبات کارانه پرستاران و پزشکان را از 24 ماه به زیر 10ماه کاهش دادیم که هم از نظر تامین اعتبار و هم از نظر هماهنگی با سازمان ‌های بیمه ‌گر و تقویت وضعیت درآمدی بیمارستان‌‌ها این اتفاقات افتاد.

افزایش دو برابری تخت‌‌های ویژه در بیمارستان‌‌ها

تقوی ‌نژاد گفت: خوشبختانه 370 بخش ویژه ایجاد شده که به مردم نوید می‌‌‌‌دهیم که با این توسعه، تخت‌‌های ویژه در کشور دو برابر شد. اگر اتفاقات مهمی را در زمینه کنترل بیماری در بیمارستان‌‌‌ها شاهدیم، بخشی از آنها به آماده بودن زیرساخت ‌ها بازمی‌‌گردد. همچنین، 262 بلوک زایمانی ایجاد شده است. به نوعی باید گفت کمتر شهری در کشور وجود دارد که بلوک‌‌های زایمانی در آنها بازسازی نشده باشد. همچنین، 183 کلینیک ویژه را در این مدت به بهره‌ برداری رساندیم تا خدمات سرپایی توسعه یابد. حدود 100 طرح اورژانس و 97 مرکز بیماری‌‌های خاص و سرطان در کشور راه ‌اندازی شده است.

کاهش نرخ فرسودگی تخت‌‌های بیمارستانی

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که 36 هزار تختی که توسعه دادیم، بازسازی و راه اندازی کردیم، یک ‌سوم تخت‌‌‌های موجود در کشور هستند. نکته بسیار مهم این است که علاوه بر توسعه این تخت‌‌ها، نرخ فرسودگی را از 57 درصد به 43 درصد کاهش دادیم.

بیمارستان‌‌هایی که تا 1400 به بهره برداری می‌‌رسند

تقوی نژاد ادامه داد: در پویش راه سلامت تاکنون 96 بیمارستان با حدود 11 هزار 355 تخت هستند که حدود یک میلیون و 203 هزار مترمربع در قالب توسعه و احداث تخت‌‌‌های درمانی هستند تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌‌رسند و بعد از آن هم 23 پروژه با ظرفیت 2798 تخت و 300 هزار متر مربع داریم که در شش ماهه نخست سال 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید. از ابتدای سال 1394 با الگوی طراحی و رویکردهای معماری اسلامی توانستیم طرح احداث کلینیک‌ های ویژه را در دستور کار قرار دهیم که حدود 50 پروژه با 120 هزار مترمربع تا پایان سال جاری به بهره ‌برداری می ‌رسد و 24 پروژه هم با زیربنای 6700 مترمربع در شش ماه نخست سال 1400 به بهره‌ برداری می‌ رسد. 148 تخت نیز در حوزه بلوک‌‌‌های زایمانی تا پایان سال جاری اضافه می‌شود و 9 پروژه دیگر در این حوزه که شامل 70 تخت هستند، در 6 ماه نخست سال 1400 به بهره‌برداری می‌‌رسد.

20 پروژه برای بیماران خاص و مبتلا به سرطان

وی گفت: در زمینه احداث مراکز خاص و سرطان در کشور 20 پروژه در دستور کار هستند که شامل 36 تخت با زیربنای 12 هزار و 600 مترمربع که تا پایان سال و شش پروژه دیگر با 42 تخت و زیربنای 4600 مترمربع در این حوزه در شش ماه نخست سال 1400 به بهره‌برداری می ‌رسد. هدف هم این بوده که تشخیص اولیه، ارجاع بیمار به سطوح بالاتر انجام شود. در حوزه طرح بهسازی و توسعه اورژانس‌های کشور نیز با هدف ارتقای کیفیت، افزایش ظرفیت بخش اورژانس و سایر بخش ها انجام می ‌شود، 58 پروژه را داریم که با ظرفیت 1280 تخت در دستور کار است. تکمیل و بهره برداری 31 پروژه از این پروژه‌‌‌ها در سال 1400 خواهد بود.

تقوی ‌نژاد گفت: خوشبختانه برای تکمیل و توسعه فضاهای بهداشتی و ارتقای سرانه آنها از 44 متر به 75 متر در 1000 نفر جمعیت را برنامه ریزی کردیم. حدود 994 پروژه با زیربنای 374 هزار مترمربع تا پایان سال جاری و 560 پروژه نیز با زیربنای 305 هزار مترمربع در شش ماه نخست سال 1400 به بهره ‌برداری خواهد رسید.

بیمارستان سازی در نقاط مختلف کشور

وی ادامه داد: نکته دیگر بحث گسترش عدالت در تامین نیازهای بهداشتی و درمانی مردم در اقصی نقاط کشور است. تعداد بیمارستان‌‌‌هایی که قبل از انقلاب وجود داشته بسیار کم بوده است. 96 هزار تخت را در سال 1392 داشته‌‌ایم و 126 هزار تخت را هم تا پایان مرداد ماه امسال خواهیم داشت. یکی از دلایل پراکندگی این تخت‌‌‌ها این است که دولت بیمارستان ‌سازی را در نقاط مختلف کشور در دستور کار قرار داده است.

وی ضمن قدردانی از تلاشگران حوزه سلامت، گفت: علاوه بر کسانی که به صورت مستقیم در این حوزه فعالیت می‌‌کنند، تلاشگرانی هم در پشت صحنه در زمینه تدارکات، تامین دارو و تجهیزات فعالیت می‌‌‌کنند. بخش عمده شهدای سلامت هم در بخش‌ های اداری و سایر بخش ها فعالیت می‌‌‌کردند. در عین حال یکی از بحث‌های جدی این است که در مواجهه با کرونا با توجه به راهبردهای مختلفی که وجود داشت، ما رعایت فاصله ‌گذاری و استفاده از ماسک و به کارگیری پروتکل‌ های بهداشتی را در دستور کار داشتیم، اما باید بحث آماده‌ سازی و تجهیز بیمارستان‌ ها برای پذیرش بیماران کرونایی و تقویت زیرساخت‌ ها را هم مورد نظر قرار دهیم.

28هزار تخت نقاهتگاهی کرونا

تقوی نژاد افزود: در روزهایی که شاهد کرونا بودیم، 28 هزار تخت با کمک ارتش، سپاه، هلال احمر و سایر نهادها به عنوان تخت‌‌های نقاهتگاهی به ظرفیت ‌های ما اضافه شده است. البته با رعایت و همراهی مردم و تلاش شبانه روزی همکارانمان نیاز آنچنانی به استفاده از آنها پیدا نکردیم. نکته اساسی این است که مسئولان بخش سلامت و ستاد کرونا در استان‌ها خیالشان راحت بود که ظرفیت وجود دارد. ما 80 هزار مرکز را آماده داشتیم تا در صورت افزایش بیماران بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

اعتبار 250 میلیارد تومانی برای تامین اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌‌ها

وی با بیان اینکه 250 میلیارد تومان را برای تامین اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌ها برای 284 مرکز درمانی با حدود 75000 تخت در اختیار دانشگاه‌ ها قرار دادیم، گفت: استفاده بسیار خوبی برای افزایش تخت‌های ویژه که حدود 2400 تخت است، در دستور کار قرار دادیم. مساله مهم دیگر تامین تجهیزات مراکز درمانی بود که حدود 400 میلیارد تومان در این زمینه برای 78 پروژه در اختیار قرار گرفت. همچنین حدود 1200 میلیارد تومان برای تامین وسایل و تجهیزات حفاظت فردی در بیمارستان‌ ها و مراکز بهداشتی اختصاص دهیم که بخشی برای دپو و بخشی هم در اختیار همکاران قرار گرفت.

ابلاغ مجوز تمدید استفاده از نیروهای طرحی

تقوی ‌نژاد تاکید کرد: از ابتدای شیوع کرونا موفق شدیم 10 هزار نفر نیروی انسانی را اضافه کنیم. از نیمه دوم سال گذشته تاکنون مجوز به کارگیری 22 هزار و 284 نیرو را به دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی اعلام کردیم. مجوز برای تمدید نیروهای طرحی هم به دانشگاه‌ ها ابلاغ شده است. انگیزه‌ های مختلف از جمله پاداش‌‌‌هایی در اختیار دانشگاه ‌ها قرار گرفت. برآوردی دقیق از میزان نیروی انسانی مورد نیازمان را نیز به دستگاه‌‌‌های مربوطه اعلام کردیم. ما برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه بخش‌‌‌های بهداشتی و درمانی به 44 هزار نیروی انسانی جدید نیاز داریم که این موضوع در حال پیگیری است.

دریافت وام 50 میلیون دلاری از بانک جهانی

معاون توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت همچنین گفت: موفقیت جمهوری اسلامی در زمینه اخذ وام 50 میلیون دلاری از بانک جهانی نیز اقدام بسیار خوبی بود که از دست اندرکارانی که در این زمینه کمک کردند، تشکر می‌ کنم.

تقوی‌ نژاد با بیان اینکه بر اثر تعطیلی بخش‌‌‌های معمولی در بیمارستان ‌ها، درآمد اختصاصی آنها تا 70 درصد کاهش یافته است، گفت: اگر در دی ماه سال قبل 1200 میلیارد تومان درآمد را در یک ماه داشتیم این میزان در اسفند به 300 میلیارد تومان رسیده است. باید از عنایت ویژه مقام معظم رهبری تشکر کنیم که با پرداخت یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی موافقت کردند که 30 درصدش در اختیار ما قرار گرفته و انتظار داریم سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی کمک کنند که مابقی اعتبار را دریافت کنیم. زیرا تجهیزات بیمارستان‌‌ها را از این محل باید تامین کنیم.

وی ادامه داد: حدود 1000 میلیارد تومان از اعتبارات مورد نیاز طرح‌‌‌های بیمارستانی که باید تا پایان همین دولت به بهره‌ برداری برسد، از محل همین اعتبارات در نظر گرفته شده است. همچنین برای تامین لوازم مورد نیاز حفاظت فردی، حل مسائل سرمایشی برخی بیمارستان ‌ها در نقاط گرمسیری، به این اعتبارات نیاز داریم. در عین حال با توجه به کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها، اعتبار بیمارستان‌ ها صرف تقویت زیرساخت‌ ها و حقوق پرسنل قراردادی و شرکتی می ‌شود و وقتی درآمد کاهش می ‌یابد، در این زمینه مشکلاتی ایجاد می‌ شود.

اعتبار هدفمندی یارانه‌‌ها هنوز به وزارت بهداشت نرسیده است

تقوی‌ نژاد گفت: اعتبارات دیگری هم در قانون پیش‌ بینی شده، از جمله هدفمندی یارانه‌ ها و ارزش افزوده که در ارزش افزوده 30 درصد از اعتباری که باید در چهار ماه در اختیارمان قرار می ‌گرفت، ابلاغ شده است، اما در هدفمندی هنوز اعتباری به وزارت بهداشت ابلاغ نشده است که امیدوارم در ماه ‌های آینده این اعتبار را دریافت کنیم.

وضعیت قراردادهای 89 روزه

تقوی ‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرستاران با قرارداد 89 روزه، گفت: این موضوع یک مجوز ویژه بود که در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به تعداد بیماران و ازدحام، انجام شد. این مجوز مقطعی بود و قرار بود افرادی که داوطلب هستند و حتی بازنشسته‌‌ها مراجعه کنند. منتها مشکلی که وجود داشت این بود که برخورد یکسان با این موضوع در دانشگاه‌ ها انجام نشد. به عنوان مثال، در دانشگاهی با این موضوع مواجه شدیم که تعداد این افراد که 89 روزه به کارگیری شدند، حتی از تعداد بیماران کرونایی استان بیشتر شد. بنابراین، این موضوع مدیریت نشد. با رایزنی انجام شده، تعداد بسیار کمی از دانشگاه‌‌‌ها تا دو هفته قبل هم مشکل داشتند که یکی از این استان‌‌‌ها گیلان بود. تعداد زیادی از مردم گیلان به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. بر همین اساس مجبور شدند این نیروها را به کار بگیرند. از محل اعتبارات در اختیار برای بیماری کرونا، بالاترین اعتبار به استان گیلان پرداخت شد. در شرایطی که 1300 میلیارد تومان اعتبار به طور مستقیم از سوی سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه‌ ها داده شد که 200 میلیارد تومان از این میزان به گیلان داده شد. عمده این موارد تعیین تکلیف شد و جلسه ‌ای با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان داشتیم و تصمیم ‌هایی اتخاذ شد. تعداد اندکی از این پرستاران تعیین تکلیف نشده بودند که باز هم پیگیری می‌‌‌کنیم.

معاون توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: این طرح‌‌‌ها بار مالی خاص خودشان را دارند که در این زمینه با سازمان برنامه و بودجه هم صحبت شده است. امسال حدود 8500 میلیارد تومان بار مالی افزایش حقوق بوده است. با توجه به اینکه اعتبارات در سال گذشته تصویب شده و دولت نمی‌‌تواند بیش از 110 درصد تخصیص به دستگاه‌‌‌ها دهد، باید پیشنهاداتی در این زمینه برای سال آینده تنظیم شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: