کد خبر: ۵۱۰۹۷۸
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

حجت‌الاسلام حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفت و دیار باقی شتافت.

حجت‌الاسلام حسینیان متولد سال 1334در شهرستان آباده استان فارس بود و از دوران نوجوانی تحصیل دروس حوزوی را در قم آغاز کرد. وی جزو طلاب مدرسه حقانی بود که توسط شهید بهشتی و شهید قدوسی پایه‌گذاری شده بود و بعد از پیروزی انقلاب، بسیاری از طلاب این مدرسه جذف دستگاه قضایی شدند. 

مرحوم حسینیان نیز مانند بسیاری دیگر از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی از همان سالهای ابتدایی انقلاب وارد دستگاه قضایی شد. اولین مسئولیت او در سال 62 قائم مقامی دادستانی انقلاب اسلامی مشهد بود. جانشینی دادستانی تهران و سیستان و بلوچستان، دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران، ریاست شعبه 4 دادگاه ویژه روحانیت، جانشینی نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات از دیگر پست‌های وی در دستگاه قضایی بود. او در دوران وزارت حجت‌الاسلام ری‌شهری، قائم مقام دادستان انقلاب اسلامی در وزارت اطلاعات بود. 

وی بعد از حجت‌الاسلام سید حمید روحانی، ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را برعهده گرفت. مسئولیت وی در این مرکز منجر به تحول و انتشار کتاب‌های مختلف در حوزه تاریخ انقلاب و تاریخ معاصر ایران و زندگی‌نامه شخصیت‌های موثر در پیروزی انقلاب شد. همچنین اسناد مختلفی از دوران رژیم پهلوی در دسترس خوانندگان قرار گرفت. 

حسینیان در انتخابات مجلس هشتم در سال 86 به نمایندگی از مردم تهران وارد پارلمان شد و در دوره نهم مجلس نیز نمایندگی مردم تهران را عهده‌دار بود. 

رهبری در تشیع، چهارده سال رقابت ایدئولوژیک شیعه در ایران، چهارده قرن تلاش شیعه برای توسعه و ماندن، بیست سال تکاپوی اسلام شیعی در ایران، حریم عفاف (حجاب و نگاه از دیدگاه فقه اسلامی)، ستاره صبح انقلاب (زندگی‌نامه حاج آقا مصطفی)، فرشته زمینی (زندگانی زهرا سلام الله علیها) و بازخوانی نهضت ملی ایران برخی از آثار منتشر شده این پژوهشگر تاریخ انقلاب بود. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: