کد خبر: ۵۱۰۹۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴

نمایندگان تجاری چین و آمریکا در اولین گفتگوی تلفنی خود از اوایل ماه مه و در بحبوحه افزایش نگرانی ها در مورد مرحله اول قرارداد تجاری متعهد شدند به این قرارداد عمل کنند.

 به گزارش شفاف، مقامات ارشد تجاری چین و آمریکا بر تعهد به مرحله اول قرارداد تجاری تاکید کردند و باعث آرامش خیال بازارها شدند. چین نتوانسته به تمام تعهدات خود برای خرید کالاهای آمریکایی طبق این قرارداد عمل کند.

 رابرت لایت هایزر نماینده تجاری آمریکا، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا و لیو هی، نخست وزیر چین طی یک مکالمه تلفنی برای عمل به این قرارداد متعهد شدند. این اولین گفتگوی نمایندگان تجاری چین و آمریکا از اوایل ماه مه و در بحبوحه افزایش نگرانی ها در مورد این قرارداد بوده است.

دفتر نمایندگی تجارت آمریکا طی بیانیه ای پس از این مکالمه تلفنی برنامه ریزی شده گفت:« هر دو کشور پیشرفت هایی داشته اند و متعهد هستند که اقدامات لازم را برای اطمینان از موفقیت قرارداد انجام دهند».

 قرار بود این جلسه سه نفره در پانزدهم ماه اوت یعنی 6 ماه پس از آغاز قرارداد تجاری برگزار شود ولی ترامپ که همواره عصبانیت خود را از چین در مورد همه‌گیری ویروس کرونا اعلام کرده بود هفته گذشته گفت این مذاکرات را به تعویق انداخته است چون نمی خواهد در حال حاضر با چینی ها مواجه شود.

 واشنگتن و پکن طی این مدت بر سر مسائل مختلفی از جمله قانون امنیت ملی در هنگ کنگ، اختلافات مرزی در دریای چین جنوبی، همه گیری ویروس کرونا و اتهام آمریکا به تهدید امنیتی شرکت های فناوری چین اختلاف داشته اند.

 وزارت بازرگانی چین تاکید کرد دو کشور یک گفتگوی سازنده داشته اند و توافق کرده اند اجرای مرحله اول قرارداد تجاری را  ادامه دهند.

 خرید محصولات آمریکایی توسط چین بسیار کمتر از آن حدی بوده که در قرارداد تجاری متعهد شده بود. چین باید در سال اول  خرید کالاهای آمریکایی را 77 میلیارد دلار افزایش می‌داد. گرچه چین اخیرا خرید محصولات کشاورزی آمریکا از جمله دانه های سویا را افزایش داده ولی هنوز هم با تعهد خود برای خرید 36.5 میلیارد دلار از محصولات کشاورزی این کشور فاصله دارد.  ترامپ بر روی صادرات این محصولات به چین جهت حمایت از ایالت‌های زراعی خود حساب کرده است.

 انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: