کد خبر: ۵۱۰۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

چاپ بیستم کتاب «سقای آب و ادب»، اثر سید‌ مهدی شجاعی از سوی انتشارات نیستان روانه بازار نشر شد. شمار نسخه‌های منتشر شده از این کتاب که روایتی است از زندگی حضرت عباس(ع) از ۱۰۰ هزار نسخه گذشت.

به گزارش شفاف،‌ انتشارات نیستان ویراست بیستم کتاب «سقای آب و ادب»، نوشته سید‌ مهدی شجاعی را همزمان با ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع)، منتشر کرد.

«سقای آب و ادب» روایتی است از زندگی حضرت عباس(ع) که در میان دیگر آثار شجاعی به لحاظ فرم و محتوا اثری متفاوت به شمار می‌آید. در هر فصل از این رمان رفت و برگشت‌های روایی متعددی دیده می‌شود که در فضای سیال داستانی، جای توصیفاتی اغلب شاعرانه را به یکدیگر می‌دهند و در هر موقعیت، زوایای جدیدی از مفاهیم مورد نظر نویسنده را باز‌گو می‌کنند.

این کتاب از نظر تعدد زاویه دید اثری قابل تأمل است و در خلأ نبود آثار ادبی درباره حضرت عباس(ع) اثری است که هم نگاه شاعرانه دارد و هم تلاش کرده تا زوایای نادیده از زندگی حضرت عباس(ع) را توجه کند.

سید مهدی شجاعی خود درباره نگارش این اثر از فقر منابع تاریخی و اسناد درباره حضرت عباس(ع) سخن گفته و اذعان می‌دارد  که اسناد تاریخی درباره عباس‌بن علی(ع) بیش از دو برگ نیست و این خود حکایت دیگری از مظلومیت شیعه است.

اثر شامل 10 فصل است: عباسِ علی. عباسِ ام‌البنین. عباسِ عباس. عباسِ سکینه. عباسِ مواسات. عباسِ زینب. عباسِ ادب. عباسِ حسین. عباسِ فرشتگان. عباسِ فاطمه.

 اما آن‌چه این کتاب را از حیث محتوا با دیگر آثار شجاعی متمایز می‌کند، بیشتر در فصل عباسِ فرشتگان به چشم می‌آید. در سایر فصول نویسنده دقیق و کامل بر اساس مستندات تاریخی، به روایت زندگی حضرت عباس(ع) می‌پردازد؛ اما در فصل نهم، شجاعی شیوه‌ای جدید را پیش می‌گیرد، روایتی متفاوت با مضامینی که بیشتر استحسان اوست، مفاهیمی جدید و نگاهی نو به شخصیت حضرت عباس بن علی(ع).

این فصل چنین آغاز می‌شود: پیش از آن‌که راوی این داستان، قدم به فصل پایان بگذارد، ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض می‌شماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابوالفضائل(ع) برداریم و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابوالفضائل(ع) برداریم. چرا که رخسار، جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان. و فاصله میان این دو، فاصله میان زمین است تا آسمان. دلیل یا فلسفه حضورمان در این میدان را در سطور آتی در خواهید یافت، و امّا چرا این فصل را برای حضور انتخاب کردیم و در این مقطع از روایت داستان، وارد میدان شدیم!؟ پیش از این نیامدیم، چون امید یا انتظار یا توقع داشتیم که سایه و شبحی از رخسار حضرتش را در لابه‌لای خطوط داستان ببینیم ولی وقتی دیدیم که روایت رو به اتمام است بیرؤیت رخسار حضرت و داستان در آستانه فصل پایان، ترسیدیم که مبادا نقطه ختم بر پایان داستان بنشیند و حرف‌های اصلی و اصلی‌ترین حرفها همچنان ناگفته بماند…»

انتشارات نیستان ویراست بیستم این کتاب را در 184 صفحه به قیمت 37 هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: