کد خبر: ۵۱۱۰۳۳
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

مدیر خانه نمایش مهرگان از شرایط کنونی حاکم بر تئاتر ناراضی و معتقد است که بود و نبود تئاتر و هنرهای تجسمی برای دولتمردان اهمیتی ندارد.

به گزارش شفاف، مهدی علی‌نژاد مدیر خانه نمایش مهرگان با اشاره به وضعیت نامناسب تئاتر در مقطع کنونی، گفت: نکته واضح و مبرهن این است که هنری به نام تئاتر برای دولتمردان ما اهمیتی ندارد و اساساً بود و نبودش برایشان مهم نیست؛ وضعیت هنرهای دیگر اعم از هنرهای تجسمی هم به همین ترتیب است. 

وی ادامه داد: ازآنجا که هنر در کشور ما برای دولتمردان اهمیت و اعتباری ندارد، دولت چندان به این حوزه نمی‌پردازد؛ اگر هم بخواهد بپردازد صرفاً به بخشی از هنر که به نوعی به امور دولتمردان مربوط است، ورود می‌کند.

علی‌نژاد افزود: اتخاذ چنین سیاستی از سوی دولت، اشتباه است؛ چراکه هنر به‌ویژه تئاتر، مقوله‌ای فرهنگ‌ساز است و به‌وسیله تئاتر است که می‌توان یک جامعه را شناخت و به آن ارزش بخشید.

وی بیان کرد: برخی می‌گویند در تئاتر مافیا وجود دارد اما از نگاه من چنین نیست؛ چرا که اساساً لفظ مافیا لفظ بسیار درشتی است و به تئاتر نمی‌خورد؛ البته در تئاتر باند و باندبازی وجود دارد و عده‌ای از افراد هستند که گروه‌ها، آدم‌ها و ارتباطات خاص خود را دارند و از ارتباطاتشان استفاده می‌کنند و پول درمی‌آورند؛ بنابراین لفظ باندبازی برای اشاره به چنین وضعیتی مناسب‌تر است.

تئاتر , هنرهای تجسمی , ویروس کرونا ,

مدیر خانه نمایش مهرگان اضافه کرد: افرادی در تئاتر حضور دارند که قادرند برخی اجراها و بازیگران را زمین بزنند؛ برخی نمایش‌ها را بالا ببرند و بعضی بازیگران را مشهور کنند.

وی یادآور شد: اگر بخواهیم تئاتر را نزد عموم مردم جا بیندازیم، باید دولت به طور جدی وارد میدان شود و در این راستا کمک‌رسانی کند؛ در بسیاری از کشورهای دنیا تئاتر، سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و... در سبد مصرف دائمی خانواده‌ها قرار دارد؛ چنین فرهنگی را می‌توان در ایران هم جا انداخت؛ مشروط براینکه دولت در این راستا نقش مؤثر خود را ایفا کند.

علی‌نژاد عنوان کرد: در کلانشهری مثل تهران که 14 میلیون جمعیت دارد، شاید تعداد کسانی که به‌شکل مستمر و پیگیرانه به تئاتر، سینما و کنسرت می‌روند به نیم درصد هم نرسد! همین نیم درصدند که به صورت چرخشی تئاتر، سینما یا کنسرت را انتخاب می‌کنند.

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که بتوانیم مقوله تئاتر دیدن را در میان مردم جا بیندازیم؛ امیدوارم بتوانیم تا پایان شرایط کرونایی دوام بیاوریم و خانه نمایش مهرگان را برای مخاطبان تئاتر حفظ کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: