کد خبر: ۵۱۱۰۶۹
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱

امکان ثبت تغییرات سطح اکسیژن در بافت مغز حین عمل‌های جراحی توام با بیهوشی با استفاده از دستگاه"طیف نگار مادون قرمز نزدیک" ساخت محققان کشور فراهم شد.

به گزارش شفاف، از چندی پیش محققان در دانشگاه تهران طرح تحقیقاتی«طراحی و ساخت سیستم پایش میزان اکسیژن دریافت مغز در حین عمل های جراحی قلب باز» را با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کردند. اساس آن استفاده از فناوری طیف نگاری با امواج نزدیک مادون قرمز (NIRS) است.

با انجام این طرح و ساخت دستگاه «طیف نگار مادون قرمز نزدیک کارکردی مغز» امکان ثبت تغییرات سطح اکسیژن در بافت مغز در حین عمل های جراحی توام با بیهوشی، بخصوص در عمل‌های جراحی قلب باز فراهم شد.

سید کمال الدین ستاره‌دان طراح و مجری ساخت دستگاه «طیف نگار مادون قرمز نزدیک کارکردی مغز» گفت: با استفاده از این روش می توان به نقصان احتمالی اکسیژن رسانی به بافت مغز در زمان انجام عمل های جراحی قلب باز که در آن پمپ قلب مصنوعی موقتا جایگزین قلب بیمار می شود، پی برد و در نتیجه بروز خطرات  احتمالی آسیب به بافت مغز در اثر نقصان اکسیژن را کاهش داد.

وی با بیان اینکه این سیستم بر پایه تابش نور مادون قرمز نزدیک به بافت مغز و دریافت و پردازش نور منعکس شده کار می کند، افزود: با این روش امکان مطالعه تغییرات مقدار درصد اکسیژن اشباع شده در بافت هر نیمکره مغز توسط پروب ها   فراهم می شود.

به گفته ستاره‌دان، با افزایش سرعت نمونه برداری سیگنال ها در نسل جدید این دستگاه امکان پردازش های دیجیتال ساده تر و در عین حال باکیفیت بهتری فراهم شده است. همچنین با انجام تغییرات در نحوه اتصال پروب های فرستنده (منابع نوری) و پروب های گیرنده (آشکارسازها) به دستگاه از طریق سوکت های نظامی به جای سوکت های USB، به دلیل ایجاد اتصال محکم پروب ها به مدار علاوه برکاهش نویز، طول عمر سوکت های اتصال هم افزایش یافته است.

استاد گروه مهندسی پزشکی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه  تهران همچنین بیان کرد: بطور کلی طیف نگاری کارکردی مغز با امواج مادون قرمز نزدیک (fNIRS) روشی نوین برای انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملکرد مغز است و درحال حاضر مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در کودکان، پایش میزان اکسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمرکز و حافظه کوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا درحال انجام است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: