کد خبر: ۵۱۱۰۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شد دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی را تولید و به بازار عرضه ‌کند.

به گزارش شفاف، لیتوگرافی یکی از مهم‌ترین فرآیند‌های ساخت ادوات نیمه هادی به شمار می‌رود. در لیتوگرافی، ابتدا طرحی از یک الگو بر روی ماسک تشکیل می‌شود و سپس آن طرح به ماده دلخواه جهت تولید محصول مورد نظر منتقل می‌شود. با کمک این روش می‌توان ساختار‌هایی با دقت و ابعاد نانومتری ساخت. فرآیند لیتوگرافی تا پیش از این یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌ها در ساخت ادوات نیمه هادی در ایران بوده، اما در سال‌های اخیر شرکت آژینه محصولات متنوعی برای انجام فرآیند لیتوگرافی نوری تولید کرده است و گام بزرگی برای پیشرفت کشور در این زمینه برداشته است.

امروزه با رشد صنعت میکرو و نانوالکترونیک، ابعاد اجزا در این سیستم‌ها و به خصوص در مدار‌های میکروالکترونیک به طور مداوم در حال کوچک شدن است. این پدیده می‌تواند مزایایی از جمله کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، کاهش قیمت تمام شده قطعات و مینیاتوریزه کردن قطعات را شامل شود. دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی کامل شرکت آژینه می‌تواند به محققان و شرکت‌های داخلی در توسعه این نوع قطعات کمک شایانی کند.

علاوه‌بر دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی کامل، شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه دستگاه لیتوگرافی دیگری نیز دارد که به صورت رومیزی است. دستگاه تطبیق ماسک یک طرفه و دو طرفه از دیگر محصولات این شرکت در حوزه لیتوگرافی است.

شرکت آژینه در حوزه لایه نشانی از فاز مایع نیز فعالیت دارد به طوری که سامانه پوشش‌دهی و پخت را نیز تولید و به بازار عرضه کرده است.

شرکت توسعه فناوری ریز مقیاس آژینه شرکتی دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ با همکاری تعدادی از نخستین پژوهشگران و فارغ التحصیلان حوزه نانوالکترونیک تأسیس شد و بر پایه دانش، توانایی و تخصص اعضای آن فعالیت خود را در جهت ارتقا سطح علمی کشور و تجاری سازی محصولات دانش بنیان آغاز کرد.

حوزه کاری شرکت توسعه فناوری ریزمقیاس آژینه طراحی، ساخت و تعمیرات دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط با ساخت و تست ادوات نیمه هادی و ادوات MEMS است. در حال حاضر این شرکت تجهیزات مورد نیاز فرایند لیتوگرافی را تولید می‌کند. محصولات این شرکت دارای گواهی ثبت اختراع هستند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: