کد خبر: ۵۱۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹

گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده کشور محسوب می‌شود.

به گزارش شفاف، گاندو یکی از گونه‌ها و از اعضای خانواده کروکودیل هاست که بزرگ‌ترین خزنده ایران و پاکستان و کروکودیل بومی این دو کشور شناخته می‌شود.

گاندو از دسته خزندگان پستاندار است که بیشتر از حشرات، دوزیستان، سخت پوستان، ماهی ها، پرندگان و انواع پستانداران تغذیه می‌کند و می‌توان گفت اکثر مهره دارانی که در نزدیک زیستگاه گاندو‌ها زندگی می‌کنند خوراک آن‌ها می‌شوند، یک گاندو بالغ روزانه ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم گوشت می‌خورد.

گاندو همانطور که از ظاهرشان پیداست برای وجود افراد محلی خطرناک هستند و در صورت نزدیک شدن افراد به زیستگاه‌های آن‌ها ممکن است دست و پای آن‌ها گاز گرفته شود، استان سیستان و بلوچستان یکی از زیستگاه‌های گاندو‌ها در ایران است.

گاندو‌ها کروکودیل ایرانی نیز نامیده می‌شوند، این موجودات دارای پوزه‌های پهن و ۳۴ دندان است. رنگ بدن گاندو‌ها معمولا سبز زیتونی و قهوه‌ای است و هر گاندو ممکن است در اواخر زندگی اش به ۵۵۰ کیلوگرم برسد.

میزان طول گاندو‌ها می‌تواند به ۴ مترهم برسد البته نزدیک به نیمی از طول این موجودات را دم آن‌ها تشکیل می‌دهد، دم تمساح ایرانی آن قدر قدرتمند است که می‌تواند با ضربه زدن یک انسان را پرت کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: