کد خبر: ۵۱۱۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: آمریکا صلاحیت استفاده از ساز و کار بازگشت تحریم‌های گذشته را ندارد.

به گزارش شفاف،  مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل می‌گوید: استدلال‌های حقوقی اکثریت اعضای شورای امنیت و جمع بندی رئیس آن قاطع و روشن است و بر اساس آن‌ها آمریکا صلاحیت استفاده از سازوکار بازگشت تحریم‌های گذشته را ندارد.

تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش سالانه شورای امنیت به مجمع برگزار شده بود، با اشاره به برخی اقدامات مخرب آمریکا در خاورمیانه، بر لزوم پایبند ساختن شورای امنیت و اعضای آن تأکید کرد.

وی افزود: در حالی که در سال ۲۰۱۹ جنایات رژیم اسرائیل در سرکوب فلسطینیان و محاصره غیرانسانی غزه ادامه یافت، متأسفانه شورای امنیت فقط نظاره‌گر این وضعیت بود.

تخت روانچی با اشاره به نقض آب‌های سرزمینی و حریم هوائی ایران در سال ۲۰۱۹ توسط آمریکا گفت: این کشور ماجراجویی خود علیه ایران را به حدی رساند که در اقدامی تروریستی به دستور مستقیم رئیس جمهور این کشور، قهرمانان منطقه‌ای ضدتروریست، شامل سردار سلیمانی را به شهادت رساند و با اینکه اکثر حقوقدانان از این اقدام به عنوان نقض آشکار منشور ملل متحد و حقوق بین الملل یاد کردند، شورای امنیت سکوت کرد.

نماینده کشورمان همچنین با برشمردن اقدامات آمریکا در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام اظهار کرد: این کشور در ادامه تلاش‌های خود، قطعنامه‌ای را برای اعمال تحریم تسلیحاتی علیه ایران ارائه کرد که توسط ۱۳ عضو شورا رد شد.

وی ادامه داد: متعاقب آن، آمریکا با تسلیم نامه‌ای تلاش کرد وانمود کند سازوکار ماشه را فعال کرده است، ولی ۱۳ عضو شورای امنیت، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور دفاعی و سیاست خارجی، طی نامه‌هایی این اقدام آمریکا را رد کردند.

وی گفت: اکثریت اعضای شورا طی نشست مجازی شورای امنیت نیز این مواضع را تکرار کردند و رئیس نیز جمع بندی خود را در این باره ارائه داد که قاطع و روشن بوده و بر اساس آن، آمریکا عضو برجام نیست، حق استفاده از سازوکار بازگشت تحریم‌های گذشته را ندارد، نامه آن نیز فاقد وجاهت و اثر حقوقی است و رئیس شورا نیز لازم نیست هیچ اقدامی انجام دهد.

سفیر کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا که نتوانسته با توجیهات فریبکارانه، استدلال‌های شبه حقوقی و تفاسیر دلبخواهانه از قطعنامه ۲۲۳۱ و حتی فشار سیاسی و ارعاب کشورها، اعضای شورا را وادار به تمکین از خود نماید، حالا ادعا می‌کند که تحریم‌های شورای امنیت در ۳۰ شهریور برخواهد گشت، ولی بگذارید به صراحت بگویم که هم استدلال‌های اعضای شورا از استحکام حقوقی کامل برخوردار است و هم جمع بندی رئیس شورا قاطع و عاری از ابهام است و می‌گوید آمریکا هیچ صلاحیتی برای فعال کردن سازوکار بازگشت تحریم‌های گذشته ندارد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: