کد خبر: ۵۱۱۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲

رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران در دو معیار مرجعیت علمی (تاثیر علم) و تنوع جنسیتی در نظام رتبه بندی لایدن سال ۲۰۲۰ ارتقا یافته است.

به گزارش شفاف، رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران بر اساس رتبه جهانی در معیار مرجعیت علمی با ۲۳ پله رشد، از رتبه ۴۱۰ در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۳۸۷ در سال ۲۰۲۰ ارتقا یافت. همچنین در معیار تنوع جنسیتی با ۸ پله افزایش، از رتبه ۵۵۹ در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۵۵۱ رشد پیدا کرد.

نظام رتبه بندی لایدن، یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی و وابسته به مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند است. لایدن یکی از نظام‌های معتبر رتبه بندی است که فعالیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه‌های جهان را از سال ۲۰۰۷ بر اساس شاخص‌های معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می‌دهد.

افزایش چشمگیر رتبه دانشگاه‌های ایران در سال ۲۰۲۰

بررسی‌های نظام رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی نشان می‌دهد رتبه دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه بندی به نحو چشمگیری ارتقا یافته است.

دانشگاه‌های ایران با تعداد ۳۶ مورد رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های کشور‌های جهان اسلام در رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۲۰ کسب کردند. پس از ایران، ترکیه، مصر و مالزی به ترتیب با ۳۰، ۷ و ۶ دانشگاه رتبه‌های دوم، سوم و چهارم را دارند.

روش شناسی رتبه بندی لایدن

پایگاه رتبه بندی لایدن یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۷ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.

شاخص‌های این نظام به دو دسته کلی شاخص‌های تأثیر و همکاری‌های علمی تقسیم می‌شوند. این رتبه بندی در ۲۰ شاخص در قالب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی انجام می‌گیرد.

معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از شاخص‌هایی، چون مقالات ۱ درصد برتر، مقالات ۵ درصد برتر، مقالات ۱۰ درصد برتر و مقالات ۵۰ درصد برتر بهره گرفته است.

در معیار دیپلماسی علمی از شاخص‌هایی، چون همکاری علمی، همکاری بین المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده است.

معیار دسترسی آزاد به انتشارات نیز از شاخص‌های انتشارات دسترسی آزاد، تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارات دسترسی آزاد سبز تشکیل می‌شود.

معیار تنوع جنسیتی نیز شامل شاخص‌های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آن‌ها مشخص نیست، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) است.

همچنین یکی از ویژگی‌های رتبه بندی لایدن این است که به دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تأثیر کلیه شاخص‌ها و وزن‌های مرتبط با آن‌ها است، اختصاص نمی‌دهد بلکه برای کلیه دانشگاه‌ها در این شاخص‌ها نمرات و رتبه‌ها را جداگانه محاسبه و منتشر می‌کند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: