کد خبر: ۵۱۱۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸

کارشناس خودرو که دست نمایندگی را رو کرد!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در برخی موارد مشکلاتی برای خودروی شما در نمایندگی اتفاق بیافتد که نیاز به رفع اختلاف داشته باشید. در این مقاله داستان یکی از کارشناسی‌هایی که شرکت همراه مکانیک انجام داده است را با هم می‌خوانیم. همراه مکانیک موسس بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده کشور است و از سال 92 به ارائه سرویس کارشناسی خودرو در محل مشغول است.

یکی از کارشناسان خودرو همراه مکانیک تعریف می کرد که از طرف شرکت برای کارشناسی یک ماشین از تولید کنندگان معتبر و در محل نمایندگی اعزام شده بودند. پس از رسیدن به نمایندگی و احوال پرسی با مالک خودرو، ایشان اظهار نمودند که می خواهند این خودرو را که به تازگی هم خریداری کرده اند، از نمایندگی تحویل بگیرند و به همین علت درخواست کارشناس کرده‌اند.

"پیش از شروع کار کارشناس فنی شرکت سازنده نیز به ما پیوست و صحبت را شروع کرد. ایشان اعلام کرد که خودرو طبق نظر کارشناسی ما این خودرو قطعا بدون رنگ است. نکته ای که همیشه در کارشناسی به آن اهمیت داده ام این است که کارشناسی نباید تحت تاثیر نظرات دیگران قرار بگیرد، بنابراین بدون توجه به صحبت ها و نظرات کارشناس آن مجموعه، شروع به کارشناسی رنگ خودرو کردم. در حین کارشناسی متوجه شدم که درب عقب سمت شاگرد تعویض شده است. اگر چه مشخص بود که درب کاملا حرفه ای عوض شده است و صافکار مربوطه تمام سعی خود را برای حرفه ای انجام دادن کارش کرده بود، ولی با توجه به تجربه ای که داشتم خیلی راحت متوجه آن شدم. علاوه بر تعویض درب رکاب و گلگیر عقب همین سمت نیز رنگ شده بود. به نظر من کاملا مشخص بود که خودرو در این سمت دارای تصادف و ضربه است. زمانی که من نظرم را اعلام کردم کارشناس فنی نمایندگی گفت که علایمی که شما آن ها را تعویض و رنگ شدگی می دانید در بسیاری از  خودروهای داخلی موجود هستند و قطعاً من اشتباه می کنم.

در همین لحظه چند استاد نقاش و صافکار که ظاهرا از پرسنل نمایندگی بودند به جمع وارد شدند. جالب اینجا بود  که همگی متفق القول با دلایل مختلف سعی داشتند تا بنده را قانع کنند که خودرو رنگ شدگی ندارد. اما من آنقدر به تشخیص خودم مطمئن بودم که همچنان با دلایل کارشناسی، تشخیص خودم را به ایشان اثبات می‌کردم. با این حال در نقطه مقابل کارشناس شرکت سازنده همچنان همه موارد را رد می‌کرد.

من که دیدم بحث بی فایده است برگه کارشناسی را تکمیل کرده و نقاط تعویضی و رنگ شدگی را مطابق با تشخیص خودم مشخص کردم. پس از اتمام کار، زمانی که گزارش خود را به مشتری ارائه کردم ناگهان با شادی ایشان روبه‌رو شدم به طوری که ایشان بنده با خوشحالی فراوان از من بسیار تشکر کرد. به نظرم این مقدار از خوشحالی برای یک کارشناسی کم عجیب بود، بسیار متعجب شده بودم  و در نهایت صاحب خودرو ماجرای کامل را برای بنده تعریف کرد.

بر خلاف آنچه که فکر می کردم، داستان از این قرار بود که صاحب خودرو، ماشین را برای سرویس های دوره گارانتی به نمایندگی تحویل می‌دهند، اما در نمایندگی در هنگام جابه-جایی، خودرو با ستون برخورد کرده و درب و رکاب به طور کامل آسیب می بیند.

پس از رفت و آمدهای فراوان ایشان مبنی بر جبران خسارت و ضرر و زیان افت قیمت خودرو، نمایندگی به ایشان اعلام می کند که خودرو را به نحوی درست می‌کند که با خودروی بدون رنگ هیچ اختلافی نداشته باشد. نمایندگی علاوه بر این اعلام کرده بود حاضر به ارائه تضمین است که هیچ کارشناسی قادر به تشخیص تعویض و رنگ شدگی نیست. صاحب ماشین به ناچار قبول می کند به شرط اینکه یک کارشناس مجرب که از این موضوع اطلاع ندارد خودرو را کارشناسی نماید.

 مالک خودرو سعی کرده بود با جستجوی بسیار در بین کارشناسان یک کارشناس مطمئن پیدا کند و در همین راستا به همراه مکانیک اعتماد کرده و این وظیفه را به ما واگذار می‌کند. در نتیجه نمایندگی پس از کارشناسی قبول کرد که ضرر و زیان را به مشتری پرداخت نماید و رضایت ایشان را جلب کند."

کارشناس خودرو که دست نمایندگی را رو کرد!

تجربه های این چنین نشان می دهد که اولاً نباید هیچ گاه به تضمین‌های نمایندگی های خودرو مبنی بر غیرقابل تشخیص بودن نقاشی و صاف کاری خودرو اعتماد نمود، دقت داشته باشید که هیچ صافکاری و نقاشی غیرقابل تشخیصی وجود ندارد، حتی اگر توسط نمایندگی انجام شده باشد و البته، در صورت بروز خسارت، علاوه بر جبران و تقبل هزینه های مستقیم، باید نمایندگی مربوطه متقبل هزینه های افت قیمت خودرو نیز بشود. افت قیمت خودرو امروزه با توجه به افزایش قیمت ها می تواند ضررهای هنگفتی را ایجاد نماید.

ثانیاً کارشناسی خودرو یک فعالیت کاملا حرفه ای و تخصصی است که با تخصص های دیگر موجود در نمایندگی های خودرو مانند نقاشی و تعمیرات خودرو تفاوت می کند، اینکه به کارشناسی نمایندگی اعتماد کنیم، به معنای نادیده گرفتن سطح بالای دانش و تخصص مورد نیاز است و ممکن است بعدها در مواجهه با کارشناسان حرفه ای خودرو، متوجه عیوب فراوانی در خودرو شویم.

جهت ارسال درخواست کارشناسی از شرکت همراه مکانیک می‌توانید با شماره تلفن 02145612000 تماس گرفته و یا وارد کارشناسی خودرو (hamrah-mechanic.com/car-inspection) شوید و درخواست خود را ثبت کنید.

با همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: