کد خبر: ۵۱۱۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰

عضو کمیسیون آموزش مجلس از بررسی تصمیم دولت برای بازگشایی حضوری مدارس در این کمیسیون خبر داد و گفت: در این تصمیم که یک باره و یک شبه اتخاذ و عنوان می‌شود که کلاس‌ها باید به‌صورت حضوری برگزار شود، ابهام وجود دارد و باید در آن تجدیدنظر شود.

به گزارش شفاف، مهدی اسماعیلی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی تصمیم برای بازگشایی یک باره مدارس و برگزاری کلاس‌‌ها به‌صورت حضوری را، تصمیمی عجولانه، غیرعلمی و غیرمنطقی دانست و اظهار کرد: متأسفانه دوستان ما در وزارت آموزش و پرورش در زمینه بازگشایی مدارس دچار تعارضات و تناقض‌گویی شدند.

وی افزود: آن مقداری که ما در جریان امور هستیم، قرار بود که وضعیت کرونا را برای بازگشایی مدارس پایش کنند اما ظاهر امر نشان می‌دهد که این طور نشده است؛ با توجه به اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا قابل پیش‌بینی نیست، قرار بود وضعیت را مدیریت و با رویکرد تقسیم‌بندی‌های وضعیت قرمز، زرد و سفید تصمیم‌گیری کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: دانش‌آموزان و اولیای آنها از اینکه مسئولان‌ نشان دائماً حرفشان را تغییر می‌دهند و روی حرفشان نمی‌‌ایستند، دچار استرس شده‌اند؛ ما نیز به‌عنوان نمایندگان مجلس واقعاً نگران هستیم،کرونا هنوز شیوع دارد و بسیاری از شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند.

اسماعیلی تصریح کرد: وقتی وضعیت قرمز را برای شیوع بیماری در شهر یا منطقه‌ای تعریف می‌کنند، محدودیت‌‌ها و پروتکل‌ها باید  سخت‌گیرانه اجرا شود و تجمعات نیز نباید برگزار شود یا حتی‌الامکان مدیریت شود اما وقتی گفته می‌شود که مدارس در همه مناطق باید به‌صورت حضوری دایر شود، این تصمیم از پشتوانه علمی و منطقی برخوردار نیست.

وی با تأکید بر اینکه بخش عظیمی از مناطق و شهرهای کشور در وضعیت قرمز از لحاظ شیوع کرونا قرار دارند، گفت: در این تصمیم که یک باره و یک شبه اتخاذ و عنوان می‌شود که چون اروپایی‌ها مدارس را به صورت حضوری آغاز کرده‌اند، ما هم کلاس‌ها را حضوری برگزار می‌کنیم، جای ابهام دارد و در آن باید تجدیدنظر شود؛ این طور مقایسه کردن با اروپایی‌ها تصمیم علمی و دقیقی نیست.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: ما تصمیمات عجولانه و شتاب‌زده‌ای که جامعه دانش‌آموزی و دانشجویی و اولیای آنها را نگران کرده و وضعیت فعلی را ایجاد کرده، نمی‌پسندیم؛ قطعاً این روش باید تغییر کند.

اسماعیلی با طرح این سؤال که در وضعیتی که کشور در حالت قرمز است، چه لزومی دارد که کلاس‌ها را حضوری برگزار کنیم؟ متذکر شد: نکته دیگر این است که شاید فرافکنی و این طور در اذهان متبادر شود که دولت نمی‌تواند ملزومات لازم را برای کلاس‌های مجازی فراهم کند و به ناچار کلاس‌‌ها را به‌صورت حضوری برگزار می‌کند تا از این مسئولیت شانه خالی کند.

وی اضافه کرد: ما در وضعیت قرمز نمی‌توانیم کلاس‌ها را به‌صورت حضوری برگزار کنیم و رویکردمان باید مجازی باشد و همه نیز به آموزش و پرورش کمک کنند تا زیرساخت‌‌های کلاس‌های مجازی را آماده کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت، 3.5 میلیون دانش‌آموز امکان دسترسی به اینترنت پایدار ندارند که زیرساخت‌های لازم نیز برای آنها باید فراهم شود، اظهار کرد: در شرایط وضعیت اضطراری از نظر نظام آموزشی، قرار داریم؛ به هر حال به دلیل اهمیت قضیه نمی‌توانیم نظام آموزشی را تعطیل کنیم از طرف دیگر باید سلامت دانش‌آموزان در اولویت اول باشد تا آسیبی به آنها نرسد، منطقی‌ترین تصمیم این است که با توجه به طیف‌بندی بتوانیم چرخه آموزش را به حرکت درآوریم و سال تحصیلی بدون استرس و نگرانی را پیش رو داشته باشیم.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: موضوع تصمیم دولت برای بازگشایی مدارس را در کمیسیون آموزش مجلس مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: