کد خبر: ۵۱۱۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶

یرژی منتسل کارگردان برنده اسکار اهل جمهوری چک در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

به گزارش شفاف، یرژی منتسل نویسنده، کارگردان و بازیگر اهل جمهوری چک بعد از تحمل یک دوره طولانی مدت بیماری روز گذشته در سن ۸۲ سالگی درگذشت. همسر او اواخر روز یکشنبه با انتشار پستی در صفحه مجازی مرگ او را تایید کرد.

منتسل در سال ۱۹۶۶ با فیلمی به نام «قطار‌های تحت نظر» که در مورد اشغالگری نازی‌ها بود، جایزه بهترین فیلم خارجی زبان اسکار را دریافت کرد. او به همراه شخصیت‌هایی مثل میلوش فرومن و ورا چیتیلووا در بین چهره‌های اصلی موج نو چک قرار دارد. او در سال ۱۹۸۶ هم دوباره در بخش بهترین فیلم خارجی زبان با اثری به نام «دهکده عزیز و کوچک من» توانست نامزد اسکار شود.

او همکاری طولانی مدتی را با بهومیل هرابال، رمان نویس اهل چک داشته است. هرابال نویسنده رمانی بود که فیلم سینمایی «قطار‌های تحت نظر» با اقتباس از آن ساخته شد. منتسل همینطور از دیگر رمان دیگر وی به نام «کوتاه کردن آن» و «چکاوک‌های روی بند» اقتباس کرده بود. در آخرین فیلم یاد شده، به تبعید جواد به اردوگاه‌ها اشاره شده بود  که البته تا پس از انقلاب مخملی در سال ۱۹۸۹ اجازه اکران به این فیلم داده نشد.

منتسل که جایزه شیرطلایی جشنواره چک را به دلیل دستاورد‌های هنری دریافت کرده و از سوی جشنواره کارلووی واری نیز مفتخر به دریافت جایزه شده، سابقه دریافت مدال لیاقت را  نیز دارد.

او در فیلم‌های سینمایی و همینطور تلویزیونی نیز سابقه بازی داشت و در ۸۰ پروژه به نقش آفرینی پرداخته بود. آخرین نقش‌آفرینی منتسل به فیلمی ساخته مارتین سولیم با نام «مترجم» باز می‌گردد. منتسل از سال ۲۰۱۷ پس از آنکه جراحی مغز انجام داده بود، توسط همسرش مراقبت می‌شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار