کد خبر: ۵۱۱۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹

موهبتی گفت: یکی از مهمترین رویکردهای ما در بیمه سلامت حرکت به سمت فعالیت‌های دانش بنیان و دانش محور است که بر این اساس مرکز تحقیقات بیمه سلامت راه اندازی شد.

به گزارش شفاف، طاهرموهبتی سرپرست سازمان بیمه سلامت در مراسم افتتاحیه طرح مشوق‌های بیمه‌ای برای خدمات پیشگیرانه و مراقبت‌های ارتقای سلامت، اظهار کرد:  یکی از مهمترین رویکردهای ما در بیمه سلامت و مطالبات وزیر بهداشت این بود که به سمت اقتصاد دانش بنیان و دانش محور برویم و تصمیمات مبتنی بر هرم دانش باشد، بنابراین مرکز تحقیقات بیمه سلامت در این زمینه راه اندازی شد.

او ادامه داد: سه اتفاق خوب در سازمان بیمه سلامت رقم خورد، اولین طرح؛ طراحی نظام کارآمد بیمه سلامت بود که در این زمینه اصلاحات صورت گرفت و دوم، طرح مشوق های بیمه ای بود که امروز از آن بهره برداری می‌کنیم.

سرپرست سازمان بیمه سلامت گفت:  یکی از اقدامات خوب و ارزشمند این طرح مشوق های بیمه ای بود.

موهبتی گفت: نگاه ما فقط اقتصادی نیست و صیانت از سلامت مردم مورد توجه است چرا که تکرر مصرف دارو و تجویز سی تی اسکن‌های بی مورد سلامت مردم را به خطر می‌اندازد و این موارد بی رویه را با تدوین راهنما‌های بالینی شاهد نیستیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیمه‌های تجاری اگر خودرو ۲ سال تصادف نکند تشویقی می‌دهند، اما در حوزه سلامت این گونه نبود و ما از روزی که سازمان خدمات درمانی به سازمان بیمه سلامت تغییر نام داد، پیشگیری به درمان اولویت و حرکت ما به سمت سلامت محوری جهت پیدا کرد تا پیشگیری در اولویت قرار دارد.

او ادامه داد: طرحی که امروز آغاز می‌شود بر اساس ده‌ها مطالعه در کشور‌های مختلف است، ما ۴ فاکتور خطر فشارخون، قند بالا، چربی بالا و چاقی را به عنوان مهمترین عوامل بیماری‌های غیر واگیر دار در نظر گرفتیم و برای این ۴ ریز فاکتور راهنما‌های بالینی داریم؛ اگر مشوق بیمه‌ای بگذاریم مردم به سلامت خود توجه خواهند کرد و به لحاظ اقتصادی هم این حرکت درست است.

موهبتی اظهار کرد: سالی ۶۰۰ میلیارد برای بیماران دیالیزی هزینه صرف می‌کنیم که منشا آن دیابت است و با پیشگیری و خود مراقبتی می‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد ؛ ما راهنما‌های بالینی را محور قرار خواهیم داد.

موهبتی گفت: هرکسی که سالم یا بیمار است، می‌تواند برای بیمه شدن ابتدا به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت مراجعه و اطلاعات خود را تکمیل کند. برای سال بعد اگر شخص برای تمدید بیمه مراجعه کرد و به طور مثال فشار خون خود را کنترل کرده باشد، امتیازات‌هایی داده می‌شود و تشویق‌های بیمه‌ای به او داده خواهد شد.

مدیرعامل بیمه سلامت گفت: رابطه مهمی بین سلامت و پرداخت حق بیمه وجود دارد، اما در این بخش در گذشته برای بیمه‌های درمانی کشور اقدامات جدی صورت نگرفته بود، در ۴ ریزفاکتور چربی خون، فشارخون، قند خون و چاقی بسته‌های مراقبتی داریم که اگر بین این موارد و پرداخت حق بیمه، رابطه معنی داری برقرار شود، مردم به سلامت خود توجه خواهند کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: