کد خبر: ۵۱۱۵۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه همه زوایای زندگی می‌تواند بهره‌مند از فقه باشد، گفت: فقه پاسخگوی همه نیاز‌های بشری است.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در مراسم آیین آغاز سال تحصیلی جدید در حوزه‌های علمیه گفت: در حوزه هستی شناسی انسان اگر سالک را پیشه کرد، برخوردار از فقه است.

وی با بیان اینکه ائمه می‌فرمایند فقیه کسی است که فقه در سرشت او درآمیخته باشد و برخوردار از حافظه قوی برای محفوظات باشد، افزود: فقیه کسی است که فقه در او وجود داشته باشد و در تمام رفتار او جلوه کند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: دلیل اینکه فقها جایگاه وارثان انبیا را دارند فقه آنان است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه همه زوایای زندگی می‌تواند بهره‌مند از فقه باشد، گفت: پرچمی که امام بزرگوار برافراشت و امروز هم دست جانشین به حق ایشان، رهبری معظم انقلاب اسلامی است، این است که ما مدعی آن هستیم که در این عالم مدنیتی به نام دین می‌خواهد شکل گیرد و این تمدن می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های بشر باشد و مجموعه‌ای است که می‌تواند همه نیاز‌ها را پاسخ دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه حوزه موضوع شناسی هم در مقام فتوا و هم در حوزه قضا ضرورت و اهمیت دارد، افزود: حوزه موضوع شناسی جزء محور قرار گرفته است و فقها در رابطه با موضوع شناسی که از ضرورت‌ مقام افتا است، باید کار کنند و با ابتکار مقام معظم رهبری این کار در قم آغاز شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: از مهمترین ابزار قضا علم و دانش است. دستگاه قضا مبتنی بر فقه است که نسبت به دانش قضایی به روز باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: در بسیاری از کتب فقهی بسیاری موارد بحث شدند و امروزه این منابع در اختیار هستند و فرق ما با جوامع کتب فقهی این است که آن زمان دین حکومت نمی‌کرد، اما امروز دین حکومت می‌کند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز ما در دستگاه قضا هزاران سوال داریم که پاسخ آن را از فقها می‌گیریم و در بسیاری از حوزه‌ها به ویژه در حوزه استفتا کار کرده‌ایم، اما باز هم مسائل بسیاری پیش روی ماست.

در حال تکمیل...

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: