کد خبر: ۵۱۱۵۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶

نویسنده‌ای که در فیلم "پیانیست" به ستایش یهودیان در جنگ جهانی پرداخته بود درگذشت.

به گزارش شفاف، رونالد هاروود، برنده اسکار فیلمنامه در سن 85 سالگی به علل طبیعی درگذشت.

او برای فیلمنامه اقتباسی فیلم سینمایی پیانیست در سال 2003 به کارگردانی رومن پولانسکی برنده اسکار شد. او همینطور برای فیلمنامه «کمد» محصول سال 1985 و «لباس غواصی و پروانه» در سال 2007 نیز نامزد بود.

هاروود به عنوان یکی از موفق ترین نویسندگان دراماتیک پس از جنگ انگلیس بسیار مورد توجه قرار گرفت. دو نمایشنامه او، "کمد" و "رباعی"، از نمایش‌های صحنه‌ای به صفحه نمایش بزرگ اقتباس شده‌اند.

فیلمنامه استرالیا به کارگردانی باز لورمان، الیور توئیست به کارگردانی پولانسکی، عشق در دوران وبا به کارگردانی فوردکاپولا و... دیگر آثار او بود.

او جوایز و افتخارات زیادی را نصیب خود کرد و توسط نهادهای ادبی و هنری سلطنتی انگلیس  و شخص ملکه مورد تقدیر واقع شد و همینطور جایزه موفقیت یک عمر بنیاد تئاتر یهودی ملی را دریافت کرد.

علت این تقدیرها و جوایز چیزی جز فیلمنامه پیانیست، نیست. فیلمی در ستایش یهودیان در جنگ جهانی و در حقیقت نمایشگر تظلم آنان توسط نازی‌ها و آلمانیان. این نگاه باعث شد تا او توسط چنین نهادهای هنری استعماری مورد توجه قرار بگیرد. 

نه تنها او بلکه اسپیلبرگ که دارای فیلم‌های متعدد و زیادی در کارنامه سینمایی خود است تنها برای فیلم فهرست شیندلر که نمایشی یک طرفه از یهودیان در جنگ جهانی بدون نظر به ظلم‌های آنان در فلسطین اشغالی است، توانست اسکار بگیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: