کد خبر: ۵۱۱۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰

وزیر نفت از اتمام خط لوله ۱۰۰ کیلومتری تا پایان امسال خبر داد و گفت: اتمام این خط لوله شرایط صادرات یک میلیون بشکه نفت را فراهم می‌کند.

صنعت گاز و پتروشیمی محصول جمهوری اسلامی است/ خط لوله ۱۰۰ کیلومتری با قابلیت صادرات یک میلیون بشکه نفت تا پایان سال به اتمام می‌رسدبه گزارش شفاف، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۵ شهریور) مجلس شورای اسلامی در راستای ارائه گزارشی پیرامون عملکرد وزارتخانه متبوع خود اظهار کرد: ما اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در مباحثی مانند افزایش ظرفیت تولید از میادین مشترک، خام فروشی، توسعه گازرسانی، افزایش صادرات گاز و حمایت از محصولات داخلی به کار گرفته‌ایم.

وی افزود:  به دلیل اهمیت دو بخش میدان کارون و پارس جنوبی میدان‌های مشترک را اولویت‌بندی کردیم. تولید میدان غرب کارون از ۷۰ هزار به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

زنگنه تأکید کرد: قرارداد‌های نفتی برای میادین دیگر بسته شده و طرح‌های دیگری نیز برای توسعه سطح تولید در حال انجام است.

وزیر نفت ادامه داد: در میدان پارس جنوبی تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و می‌توان گفت که صنعت گاز و پتروشیمی محصول جمهوری اسلامی هستند.

وی تأکید کرد: درسال ۸۴ تولید ما در پارس جنوبی ۱۴۰ میلیون متر مکعب بوده و اکنون این رقم به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است در حالیکه ما اگر می‌خواستیم سوخت مورد نیاز را برای کشور از طریق پالایشگاه تأمین کنیم باید اقدام به تأسیس ۱۰ پالایشگاه می‌کردیم و آن وقت کشور به لحاظ محیط زیستی در وضعیت بدی قرار می‌گرفت.

زنگنه افزود: یک خط لوله ۱۰۰ کیلومتری تا پایان امسال تمام می‌شود که می‌تواند شرایط صادرات یک میلیون بشکه نفت را فراهم کند، همچنین در امسال ۱۷ طرح با ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری می‌رسد که می‌توان این اقدامات را به نوعی یک جهش تلقی کرد و معتقدم که تا سال ۱۴۰۴ کار بزرگی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد.

در حال تکمیل/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: