کد خبر: ۵۱۱۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴

واکسن دو شرکت فایزر آمریکایی و بیوتک آلمانی که قرار بود روی ۴۴ هزار نفر آزمایش شود، عوارض خود را روی چند داوطلب نشان داد.

به گزارش شفاف، واکسن مشترک دو شرکت بیوتک آلمانی و فایزر آمریکایی که در فاز سوم قرار بود روی ۴۴ هزار نفر آزمایش شود، تاکنون روی ۲۹ هزار نفر آزمایش شده است.

و حالا پس از انجام فاز سوم، این شرکت در نشستی از عوارض این واکسن خبر داد که شامل خستگی، سردرد، لرز و درد عضلانی بود. برخی از داوطلبان نیز در این آزمایش با علائمی مانند تب مواجه شدند، همچنین اعلام شده داده‌ها کور شده‌اند به این معنی که متخصصان این شرکت نمی‌دانند چه بیمارانی واکسن اصلی یا واکسن دارونما دریافت کرده‌اند.

کاترین جانسون، مسئول پژوهش و توسعه واکسن گفت: اگر کمیته مستقل نظارت بر داده‌ها نگرانی در مورد ایمنی واکسن داشته باشد، اطلاع رسانی خواهد کرد. 

این واکسن از فناوری متفاوتی نسبت به سایر واکسن‌های کاندید استفاده کرده است. میکائیل دولستن، مدیر ارشد علمی فایزر گفت: ما اعتقاد داریم با توجه به مشخصات ایمنی بسیار قوی و همچنین داده‌های پیش بالینی، تأثیر این واکسن احتمالاً ۶۰ ٪ یا بیشتر است.

در هفته گذشته نیز واکسن آسترازنکا عوارض خود را در یک داوطلب نشان داد، اما پس از وقفه‌ای کوتاه دوباره آزمایشات خود را از سرگرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: