کد خبر: ۵۱۱۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳

در این خبر درمورد تاج محل این بنای زیبا و شگفت انگیز آشنا خواهید شد.

تاج محل

معرفی تاج محل یک بنای تاریخی در کشور هند

به گزارش شفاف، تاج محل یک بنای تاریخی زیبا است که در آگرا، هند قرار دارد.

آگرا تا سال ۱۶۳۷ خانه امپراطور‌های مغول بود. شاه جهان، پنجمین امپراطور مغول، تاج محل را به عنوان مقبره، برای همسر دوم محبوب خود، ارجمند بانو بنا کرد. وی پس از به دنیا آوردن چهاردهمین فرزندشان در سال ۱۶۳۰ درگذشت. هنگامی که بقایای وی به تاج محل منتقل شد، وی به ممتاز محل معروف شد.

تاج بخشی از مجموعه بزرگی است که شامل دروازه، باغ، مسجد و مهمانسرا نیز می‌باشد. باغ به سبک پارسی بزرگ و مجلل است، با استخر‌های طولانی آب که تاج را منعکس می‌کند. گنبد مرکزی تاج ۵۸ فوت عرض و ۲۱۳ فوت ارتفاع دارد. ممتاز محل در یک محفظه پایین قرار دارد. پس از مرگ شاه، جنازه وی در کنار بدن او قرار گرفت.

معرفی تاج محل یک بنای تاریخی در کشور هند

شاه جهان استاد احمد مشهورترین معمار ایرانی آن زمان را برای طراحی مجموعه به کار گرفت. بیست هزار کارگر و استادکار از سراسر هند و آسیا برای اجرای طرح او به آگرا آورده شدند. بیش از ۱۰۰۰ فیل بهترین مصالح ساختمانی موجود در هند را حمل کردند.

مقبره کاملاً از سنگ مرمر سفید ساخته شده و با سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی منبت کاری شده است. نور خورشید در طول روز از مرمر منعکس می‌شود و در شب نور ماه از آن منعکس می‌شود، که به زیبایی آن می‌افزاید. مسجد و مهمانسرا در دو طرف آن از ماسه سنگ قرمز ساخته شده است. تکمیل پروژه ۲۲ سال طول کشید.

تاج محل نمونه برجسته‌ای از هنر و معماری اسلامی است. برخی از مردم فکر می‌کنند این بنا زیباترین ساختمان روی زمین است. در سال ۱۹۸۳، سازمان ملل آن را به عنوان میراث جهانی اعلام کرد. در طول سال‌ها میلیون‌ها گردشگر از آن دیدن کرده اند.

مترجم:محمد صالح روحی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: