کد خبر: ۵۱۱۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷

مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت از شدت یافتن دوباره کووید ۱۹ در قاره سبز ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شفاف، ۹ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. در این مدت بیش از ۳۰ میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده و ۹۵۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند. گسترش کووید ۱۹ در جهان تنها مربوط به کشور‌های فقیر نمی‌شود بلکه آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا هم اکنون به کانون‌های انتشار این ویروس تبدیل شده اند. مقامات سازمان جهانی بهداشت به تازگی درباره شدت یافتن دوباره شیوع کووید ۱۹ در قاره سبز هشدار دادند.

هانس کلوگ، مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: ما شاهد شرایط بسیار بغرنجی در اروپا هستیم. ما پس از موج اول شیوع کرونا در اروپا در ماه مارس، شاهد افزایش دوباره شمار مبتلایان به این ویروس در قاره سبز هستیم. در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر در هفته به شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در این قاره افزوده می‌شود.

وی بیان  کرد: بیش از نیمی از کشور‌های اروپایی اعلام کرده اند در دو هفته اخیر ۱۰ درصد بر میزان مبتلایان به کرونا در این کشور‌ها افزوده شده است همچنین ۷ کشور اروپایی طی همین مدت اعلام کردند که به رکورد جدیدی در شمار مبتلایان به ویروس رسیده اند و آمار‌ها از دو برابر شدن شمار مبتلایان به کرونا خبر می‌دهد.

این مقام سازمان جهانی بهداشت افزود: پس از چند ماه کاهش شمار مبتلایان کرونا، ماه سپتامبر (ماه جاری میلادی) شاهد خیز دوباره آمار‌های مبتلایان بوده ایم. در برخی کشور‌ها شمار افراد مبتلا به کووید ۱۹ طی یک شبانه روز به رکورد‌های جدید و نگران کننده‌ای رسیده است. این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای این قاره باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای هشدار آمیز اعلام کرد: ما در دو هفته اخیر شاهد شیوع افسار گسیخته کرونا در کشور‌های اروپایی بوده ایم به طوری که بیش از نیمی از کشور‌های این اتحادیه شاهد رکورد‌های جدیدی در شمار مبتلایان بوده اند.

دانشگاه جانز هاپکینز نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: کشور اسپانیا با بیش از ۶۲۰ هزار مبتلا، در صدر کشور‌های اروپایی از منظر شمار افراد آلوده به ویروس کرونا قرار دارد. تنها در روز شنبه گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور به کووید ۱۹ مبتلا شدند که رکوردی جدید برای این کشور به حساب می‌آید. فرانسه با ۴۱۰ هزار و انگلیس با ۳۸۲ هزار مبتلا در رده‌های بعدی قاره سبز قرار دارند.

ایتالیا که در موج نخست شیوع کرونا، بدترین آمار را در میان کشور‌های اروپایی داشت تاکنون شاهد ابتلای ۲۹۲ هزار تن به این ویروس بوده است و هم اینک در جایگاه چهارم در اروپا  قرار دارد. وزارت بهداشت ایتالیا نیز اعلام کرد روز گذشته (چهارشنبه) نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده است که نشان دهنده افزایش دوباره شیوع ویروس در این کشور است.

مقامات سازمان جهانی بهداشت و مقامات بهداشتی اتحادیه اروپا تاکید دارند مبارزه با شیوع کووید ۱۹ در جامعه نیازمند همکاری میان مردم و دولت‌هاست همچنین تک تک افراد باید با رعایت موارد بهداشتی مانند استفاده از ماسک در مجامع عمومی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی، و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون به روند کنترل و مدیریت شیوع بیماری کمک کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار