کد خبر: ۵۱۲۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: بعدازظهر امروز در حالی ساکنان نیمکره شمالی فصل پاییز را شاهد خواهند بود که ساکنان نیمکره جنوبی به استقبال بهار می‌روند.

به گزارش شفاف، مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گویی درباره اعتدال فصل پاییز و بهار که هر سال دو بار اتفاق می‌افتد، گفت: به مسیر حرکت ظاهری خورشید بر روی کره آسمان «دایره البروج» گفته می‌شود و با دایره دیگری به نام «استوای آسمان» با توجه به انحراف محوری زمین و تاثیر آن بر این دو دایره، زاویه ۲۳.۵ درجه می‌‎سازد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: بر این اساس دوایر اشاره شده در دو نقطه یکدیگر را قطع می‌کنند که به آن‌ها «گِره» یا «عِقده» (Node) می‌گویند و نام این دو نقطه "اعتدالین" است که یکی «اعتدال پاییزی» و دیگری «اعتدال بهاری» می‌شود.

عتیقی افزود: بر پایه دانسته‌های موجود، ایرانیان باستان از گذشته‌های دور با دقت نسبتا خوبی این موقعیت‌های نجومی را محاسبه می‌کردند و حتی تا قبل از عصر "هخامنشیان"، آغاز سال در پایان فصل تابستان و روز آغازین فصل پاییز بوده است.

ساکنان نیمکره جنوبی جهان امروز به استقبال بهار و شمالی‌ها به استقبال پائیز می‌روند/ شروع فصل بهار و پائیز در دو نمیکره جهان امروز ساعت ۱۷

او با بیان اینکه احتمالا به دلیل اینکه که شغل بیشتر مردم آن روزگار کشاورزی بوده، آغاز سال پایان فصل تابستان  بوده است، گفت: کشاورزان با جمع آوری محصولات خود در پایان فصل تابستان، خود را آماده سال نو کشاورزی و کشت پاییزی می‌کردند بنابراین اول مهر و آغاز پاییز را آغاز سال می‌دانستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: در هنگام اعتدال پاییزی، مهر تابان از بالای صفحه استوای آسمان به سمت جنوب کره آسمان می‌رود. در هر سال ۲ اعتدال یکی بهاری و دیگری پاییزی وجود دارد و در زمان اعتدال پاییزی در نیمکره شمالی، ساکنان نیمکره جنوبی زمین در آستانه فصل بهار قرار می‌گیرند.

ساکنان نیمکره جنوبی جهان امروز به استقبال بهار و شمالی‌ها به استقبال پائیز می‌روند/ شروع فصل بهار و پائیز در دو نمیکره جهان امروز ساعت ۱۷

عتیقی ادامه داد: در ساعت ۱۷:۰۱ امروز (سه‌شنبه، اول مهر)، خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیمکره شمالی زمین آغاز می‌شود و هم زمان نیمکره جنوبی به استقبال فصل بهار می‌روند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: