کد خبر: ۵۱۲۱۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

رئیس‌جمهور گفت: مقررات جدید کرونایی پس از بررسی در جلسه ستاد مقابله با کرونا در تهران بزرگ اجرا خواهد شد.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور امروز (شنبه، ۵ مهرماه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت ۷ ماه از آغاز شیوع جهانی بیماری کرونا اظهار کرد: یکسری از کشور‌ها در اوایل همه‌گیر شدن کرونا، بیشتر مشغول انتقاد و داستان‌سرایی درباره کشور‌های درگیر با کرونا بودند که یکباره به خود آمدند و دیدند که خودشان بدتر از کسانی که از آنها انتقاد می‌کردند با این بیماری و مشکلات آن درگیر شده‌اند.

 رئیس جمهور با بیان اینکه کمتر کسی تصور می‌کرد که کرونا به این شکل در جهان فراگیر شود، گفت: در ابتدا تصوراتی درباره این بیماری وجود داشت که به مرور زمان برخی از آنها اثبات شده و ناصحیح بودن برخی دیگر نیز مشخص شد. امروز دیگر برای همگان محرز است که رعایت فاصله اجتماعی، رعایت دقیق و صحیح دستورالعمل‌های بهداشتی و به ویژه استفاده از ماسک و رعایت بهداشت عمومی از مؤثرترین راه‌های مقابله با شیوع و ابتلا به بیماری کروناست.

کسی ماسک نزند، مجازات می‌شود

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: همیشه بیش از نیمی از جمعیت همراه بودند و همکاری کردند و ما می‌خواهیم مردم این همکاری‌ها را افزایش دهند.

وی با تشکر صمیمانه از کادر درمانی و همه کسانی که در ۷ ماه سپری شده از آغاز شیوع کرونا در کشور ایثارگرانه در زمینه مهار شیوع و درمان مبتلایان تلاش کرده‌اند، تصریح کرد: براساس گزارشی که امروز وزیر بهداشت در جلسه ارایه کردند، ۱۴ درصد کسانی که در حال حاضر به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند، کسانی هستند که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته‌اند و به نظر می‌رسد که برخی کوتاهی‌ها و سستی‌ها در رعایت مقررات بهداشتی وجود داشته و ناچاریم اجرا و نظارت بر اجرای این مقررات را تشدید کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در وهله اول کسانی که مسئول ارایه خدمتی عمومی هستند از رانندگان تاکسی و وسایل نقلیه عمومی تا کارمندان و کارکنان ادارات و بانک‌ها اگر از ماسک استفاده نکرده یا مقررات را رعایت نکنند مشمول مجازات خواهند شد و در وهله بعد نیز هر کسی که بدون رعایت دستورالعمل‌ها و استفاده از ماسک در عرصه‌های اجتماعی حضور یابد، با او برخورد و مجازات خواهد شد.

به افرادی که ماسک نمی‌زنند، خدمات ارائه نمی‌شود

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: نباید از کسی که ماسک نمی‌زند به سادگی گذشت. افراد باید به کسی خدمات بدهند که ماسک دارد. اگر کسی ماسک نداشت نباید به او خدماتی ارائه شود. خدمت کننده هم اگر طبق مقررات عمل نکند با او هم برخورد می‌شود.

رئیس جمهور گفت: هفته گذشته از کمیته‌های امنیتی – اجتماعی و درمان خواستیم برنامه ویژه‌ای را برای برخورد و مجازات افراد بدون ماسک و خدمت دهندگان به این افراد در تهران، طراحی و به جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در روز پنجشنبه ارائه کنند.

وی بیان کرد: این برنامه و مقررات در نهایت پس از تصویب در جلسه آتی ستاد، ابتدا در تهران بزرگ و بعد در شهر‌های بزرگ دیگر کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: امروز با تصویب ستاد ملی کرونا به استاندار‌ها و ستاد مقابله با کرونا در هر استان اختیار داده شد که اگر جایی را ضرورت دیدند که باید برای یک هفته تعطیل شود پیشنهاد خودشان را به کمیته امنیتی – اجتماعی یعنی وزارت کشور بدهند و در نهایت با تأیید آقای رحمانی فضلی و آقای نمکی، برای یک هفته آن مقررات اجرایی و عملیاتی می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بار سنگینی بر دوش عزیزان ما در بیمارستان‌ها و مدافعان عزیز سلامت است، گفت: هر کاری بتوانیم برای آن عزیزان انجام دهیم، این جزو اولویت‌های ما خواهد بود یعنی حتماً تامین دارو، درمان، وسایل و نیازمندی‌های بهداشت و درمان جزو اولویت‌ها است و من خودم به عنوان رئیس ستاد مراقبت می‌کنم و این جزو وظایف ماست و این را دنبال می‌کنیم.

آدرس غلط به مردم ندهید، ریشه مشکلات واشنگتن است

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها از سال ۹۷ تا ۹۹ با تحریم غلط، غیرقانونی، بی‌جا و ضدانسانی و همچنین علمیات تروریستی، حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار به کشور لطمه زدند، گفت: آنها حتی جلوی انتقال دارو و درمان و مواد غذایی به ایران را گرفتند و آدم‌هایی هستند که هیچ وقت با این توحش در کاخ سفید ندیده بودیم.

رئیس جمهور گفت: بزرگ‌ترین توحش تاریخی را انجام دادند و آن آقایی که اسمش وزیر خارجه، ولی وزیر جنایات آمریکاست، افتخار هم می‌کند و می‌گوید من امسال جلوی ۷۰ میلیارد دلار منابع ایران را گرفتم یعنی به دشمنی و ضربه به ملت ایران افتخار می‌کنند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به مخالفت آمریکا با وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول برای تأمین دارو، تجهیزات درمانی و بیمارستانی اظهار کرد: مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، آدرس این لعن و نفرین، کاخ سفید در واشنگتن است و کسی آدرس اشتباه به آنها ندهد.

وی تصریح کرد: یک عده‌ای به دلیل منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران، واشنگتن دی سی و کاخ سفید و آنهایی است که در این ساختمان هستند و این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشتند و شما می‌بینید هر روز فشار و مشکلات را تشدید می‌کنند.

رئیس جمهور گفت: البته مردم ایران با ایستادگی و مقاومت، خم به ابرو نیاوردند و در برابر قلدرها خم نشدند. مردم باید در این سال‌ها زندگی خیلی راحت‌تر و آسان‌تری می‌داشتند و اجناس به مراتب ارزان‌تر می‌بود و دلار در حد معقول خودش بود.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه «تمام این جنایات پای کاخ سفید است»، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ کاری نکرده است، به عهدش وفادار بوده و پای عهدش مانده است. آنها یکجانبه و برخلاف همه مقررات خارج شده‌اند و این چیزی نیست که ما امروز بگوییم، بلکه همه دنیا می‌گویند.

رئیس جمهور گفت: یک وقتی بود حرف حقی می‌زدیم دو تا سه کشور کشور از ما حمایت می‌کردند، اما امروز فقط دو سه کشور از آمریکا حمایت می‌کنند و حدود ۱۸۵ کشور دنیا از ما حمایت می‌کردند. در سازمان ملل ببینید، شما در نطق‌ها ببینید جز چند تا از اینها، هر که صحبت می‌کند از برجام حمایت می‌کند. به آمریکا حمله می‌کند و می‌گوید کار آمریکا نادرست و غلط و ناصحیح بوده است.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: پس ما لعن و نفرین و کینه‌مان را با آدرس صحیح و درست بفرستیم. آن کسی که جنایتکار است، کاخ‌نشین کاخ سفید است و منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندرو‌های آمریکاست و امروز فرماندهی این جنایات علیه مردم ایران در آمریکاست.

رئیس جمهور اظهار کرد: شکی ندارم که دولت آمریکا روزی تسلیم خواهد شد و در برابر ملت ایران زانو خواهد زد و ملت ایران پیروز خواهد بود و همان‌طور که در عملیات ثامن‌الائمه در ۴۰ سال پیش حصر آبادان را شکست، این حصر را هم ملت ما می‌شکند؛ آن حصر را صدام درست کرده بود و ملت ایران شکستند و این حصر را ترامپ درست کرده و این را هم ملت ما خواهد شکست و بی‌تردید ما از این مسأله عبور خواهیم کرد.

سفر اربعین و راهپیمایی نمادین در شهر‌ها نداریم

رئیس جمهور در ادامه به موضوع عزاداری‌ها در ماه صفر اشاره کرد و گفت: در عزاداری ماه صفر همان‌طور که قبلاً تأکید شده، امسال راهپیمایی نداریم. باتوجه به اعلام رسمی عراقی ها، سفر به عراق نداریم و راهپیمایی نمادین در شهر‌ها هم نداریم. مقام معظم رهبری با یک بیان خیلی روشن و صریحی فرمودند که در خانه‌هایمان عزاداری کنیم و اگر هم در حسینیه و تکایاست همه شیوه‌نامه‌های بهداشتی دقیقا رعایت شوند.

رئیس جمهور از صدا و سیما، بخش شبکه‌های مجازی و همه آنهایی که در فضای مجازی فعالند خواست این عزاداری ایام اربعین و روز‌های پایانی ماه صفر را به دل و به خانه‌های مردم ببرند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: