کد خبر: ۵۱۲۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
مناظره انتخابات آمریکا

اولین مناظره انتخاباتی بین «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا آغاز شد.

به گزارش شفاف، اولین مناظره انتخاباتی بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در «دانشگاه کیس وسترن رزرو» شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار آغاز شد.مجری نخستین مناظره انتخاباتی بین ترامپ و بایدن، «کریس والاس» از شبکه فاکس نیوز است.

ترامپ در پاسخ به سوال اول کریس والاس درباره جانشینی «روث گینسبرگ» قاضی متوفی دادگاه عالی امریکا گفت که «ایمی بارت» نامزدی ایده آل برای تصدی پست خالی دادگاه عالی آمریکا است.

در همین حال، جو بایدن از تصمیم ترامپ برای معرفی گزینه جانشینی قاضی گینسبرگ پیش از نتیجه انتخابات انتقاد کرد و گفت: انتخابات آغاز شد، اما باید قبل از معرفی جانشینی گینسبرگ، منتظر نتایج انتخابات باشیم.

 نامزد دموکرات‌ها افزود: مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند که نامزد دیوان عالی کیست.  من مشکلی با این قاضی برگزیده شده ندارم، اما اگر اختلاف بر سر بیمه همگانی به دیوان عالی برود، بیش از 100 میلیون نفر متضرر می‌شوند.

بایدن در ادامه به نحوه عملکرد ضعیف ترامپ در مدیریت بحران کرونا اشاره کرد و گفت: ما می‌خواهیم قانون تامین بیمه رایگان را توسعه دهیم. چیزی که من می‌گویم حرف حزب دموکرات است. 200 هزار نفر به خاطر بی‌کفایتی ترامپ در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بایدن در ادامه افزود: اوباماکر فاجعه است و زیادی گران است. ما طرح بهتری می‌آوریم. ترامپ طرح و ایده‌ای ندارد و قیمت دارو را کم نکرده است. ترامپ می‌خواهد مردم را از حق بهداشت رایگان محروم کند.

دونالد ترامپ , کشور آمریکا , جو بایدن , انتخابات 2020 آمریکا ,

دونالد ترامپ چین را مسئول انتشار ویروس کرونا دانست و گفت:هیچ کس اطلاعی از تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در چین و یا روسیه ندارد و این من بودم که پس از بستن مرزهای کشور، جان شهروندان آمریکایی را نجات داده‌ام.

ترامپ در پاسخ به انتقاد بایدن درباره تعداد زیاد تلفات ویروس کرونا در آمریکا گفت: فرماندار ایالت‌ها عملکرد دولت ما در مبارزه با کرونا را عالی توصیف کردند، اما اگر بایدن رئیس جمهور بود میلیون ها نفر از مردم کشور کشته می‎شدند.

بایدن هم خطاب به ترامپ گفت که اگر فقط ماسک وجود داشت نصف این تعداد (200هزار نفر) هم کشته نمی شدند. شما همانی هستی که گفتی مایع ضدعفونی‌کننده تزریق کنیم. من طرفدار واکسن هستم اما به ترامپ اعتماد ندارم به دانشمندان اعتماد دارم.

بایدن تصریح کرد: 7 میلیون نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده‌اند و 20 درصد مرگ کرونا برای مردم آمریکا است. ترامپ هیچ طرح و برنامه‌ای برای مقابله با کرونا ندارد به دلیل اینکه نمی‌خواهد مردم اضطراب بگیرند واقعیت را درباره کرونا بدانند.

ترامپ ادامه داد: دو «فایزر» و «جانسون» به من گفتندکه واکسن کرونا سریع آماده می‌شود. ممکن است قبل از نوامبر و انتخابات واکسن را بسازیم و ارتش هم آماده توزیع است.

ترامپ خطاب به بایدن گفت: تو احتمالا بیشتر گلف بازی می‌کنی. بایدن می‌خواهد کل کشور را به خاطر کرونا تعطیل کند و من می خواهم آن را باز نگه دارم.

ترامپ افزود: ما بهترین اقتصاد تاریخ آمریکا را ساختیم و بعد به دلیل کرونا و برای جان مردم آن را تعطیل کردیم، اما بایدن می‌خواهد دوباره اقتصاد را تعطیل کند، این در حالی است که مردم با رعایت بهداشت می‌توانند دوباره به سر کار خود بازگردند، چون بستن اقتصاد به مردم صدمه مالی می‌زند.

در ادامه بایدن به فرار مالیاتی ترامپ اشاره کرد و گفت: ترامپ فقط 750 دلار مالیات داده و من اگر رئیس‌جمهور شوم، قوانین مالیات را اصلاح خواهم کرد. ترامپ از قانون مالیات به نفع خود استفاده کرده است. ترامپ مدارس را به دلیل هزینه بالا باز نکرد و برای کسب‌وکارهای کوچک کاری نکرد.

ترامپ گفت که میلیون‌ها دلار مالیات داده است و اظهارنامه مالیاتی‌اش به زودی آماده شود. در سال 2016 و 2017 میلیون‌ها دلار مالیات پرداخت کرده است.

بایدن ادامه داد: ردیف‌های مالیاتی  را که به ترامپ اجازه داده که از یک معلم کمتر مالیات بدهد، لغو می‌کند. ترامپ فکر می‌کند که خیلی باهوش است. طرح اقتصادی من 7 میلیون شغل بیشتر درست می‌کند و هزار میلیارد دلار رشد اقتصادی ایجاد می‌کند.

ترامپ جو بایدن را به همکاری با دولت چین متهم کرد و گفت بایدن با چین همدست است. بگو چرا همسر شهردار مسکو به پسرت 3/5 میلیون دلار پول داده؟ در اوکراین چه؟

بایدن در پاسخ به این اتهام ترامپ گفت: اینها حقیقت ندارند. پسرم مشکل مواد مخدر داشت اما خود را درست کرد. گزارش دریافت پول از مسکو کاملا رد شده است.

بایدن در ادامه به موضوع کشته شدن جرج فلوید سیاه پوست آمریکایی اشاره کرد و گفت: برای ترامپ سیاهپوستان مهم نیستند و کارهایش برای آنها فاجعه‌بار بوده است.

دونالد ترامپ , کشور آمریکا , جو بایدن , انتخابات 2020 آمریکا ,

وی خطاب به ترامپ گفت: شما با جامعه سیاهپوستان آمریکا بسیار بدرفتاری کردید و بسیاری از آنها را به زندان انداختید. در دولت ترامپ یک بی عدالتی نظام مند در اجرای قانون در خصوص پلیس وجود دارد. اگر افراد بدی در اداره پلیس باشند، باید آنها را مجازات کرد.

ترامپ تصریح کرد: در تمام شهرهای پراعتراض دموکرات‌ها حاکم بودند و اینها در همه جا داشتند انقلاب نژادی راه می‌‌انداختند. می‌خواستند به مردم نحوه تنفر از یکدیگر را یاد بدهند.

رئیس جمهور آمریکا افزود: اعتراضات نژادی سالمت آمیز نبود. ایالت هایی که دموکرات‌ها آن را مدیریت می‌کردند، شاهد اقدامات خشونت آمیز بوده است. آیا آتش زدن مغازه‌ها مسالمت‌آمیز است؟

نامزد دموکرات ها در انتخابات 2020 آمریکا درباره انتقال قدرت در صورت باخت ترامپ گفت: اگر ما رای بیاوریم او باید برود و قدرت را تحویل دهد.

ترامپ هم گفته که انتقالی در کار نخواهد بود، چرا که وی از هیلاری کلینتون مکار بردم، خبری از انتقال قدرت نبود و به دنبال جاسوسی از کارزار انتخاباتی و کودتا علیه من بودند.

رئیس جمهور مجددا دموکرات‌ها را به تلاش برای تقلب در انتخابات از طریق رای گیری پستی متهم کرد و گفت: این احتمال وجود دارد که به دلیل رای گیری پستی و دیر اعلام شدن نتایج انتخابات تا ماه ها از اعلام نتایج خبری نباشد. گاهی 20 تا 30 درصد آرا سرگردان خواهند شد. این ها همه کار دموکراتها است که می خواهند تقلب کنند.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا روی دادگاه عالی حساب باز کرده است، گفت: امیدوارم که نیازی به دادگاه عالی نباشد، اما اما روی آن حساب باز می‌کنم. برگه‌های رای فروخته می‌شود یا در رودخانه‌ها دیده می شود.

وی از طرفدارانش خواسته که برای جلوگیری از بروز هر گونه تقلب به حوزه‌های انتخابی و مراکز رای گیری بروند و اوضاع را به دقت تحت نظر بگیرند؛ چراکه اگر تقلب صورت بگیرد، نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت.

ترامپ خاطر نشان کرد، اگر انتخابات به شکل عادلانه صورت بگیرد، صد در صد همکاری خواهد کرد، اما اگر رای‌ها دستکاری ‌شوند، هرگز آن را نخواهد پذیرفت.

ترامپ: گفت:‌ از طرفدارانم می‌خواهم به حوزه‌های رای‌گیری بروند و شاهد روند رای گیری باشند اما امروز در فیلادلفیا اخراج شده‌اند. نمی‌توانم بپذیرم برگه‌ها دستکاری شوند. سه روز پیش برگه رای که اسم من رویش بود در سطل آشغال پیدا شد.

این در حالی است که بایدن گفته که نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت، اگر برنده باشد که همه چیز تمام خواهد شد و اگر هم نشود، نتیجه انتخابات هر چه که باشد، قبول و از آن حمایت می‌کند.

بایدن در پاسخ به ادعای ترامپ درباره امکان تقلب از طریق رای گیری پستی گفت: نظامیان ما از پایان جنگ داخلی تاکنون از طریق رای گیری پستی رای می‌داده‌اند، هیچ کسی هم نگفته از طریق رای گیری پستی تقلب صورت گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که ترامپ حتی نمی داند که درباره چه صحبت می کند، من نتیجه را می پذیرم و او هم خواهد پذیرفت. اگر من رئیس جمهور شوم، رئیس جمهور جمهوریخواهان هم خواهم بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: