کد خبر: ۵۱۲۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶

محققان چینی در جدیدترین یافته‌های خود دریافتند افرادی که به طور منظم از دارو‌های کنترل کننده ریفلاکس معده استفاده می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

به گزارش شفاف، تیمی محقق از بیمارستان وابسته به دانشگاه سان یات سن، در شنزن چین، گفته اند افرادی که بیش از ۲ سال از دارو‌های کنترل کننده ریفلاکس معده استفاده می‌کنند باید به طور منظم میزان قند خون آنها هم کنترل شود. 

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، افرادی که به طور منظم از دارو‌های کنترل کننده ریفلاکس اسید معده استفاده می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

محققان دریافتند کسانی که از مهارکننده‌های پمپ پروتون استفاده می‌کنند تقریباً دو برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض بیماری قند خون هستند، بازدارنده‌های پمپ پروتون (PPI) با انسداد آنزیمی در دیواره معده که اسید تولید می‌کند، عمل می‌کنند.

این محققان ۲۰۵ هزار نفر که دارو‌های کنترل کننده اسید معده را مصرف می‌کنند،مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که بیش از ۱۰ هزار نفر به دیابت نوع دو مبتلا شده بودند.

دیابت نوع دو بیماری اکتسابی است که می‌تواند زمینه ارثی هم داشته باشد، اما بیشتر به علت داشتن بعضی عادت‌های بد مانند عدم تحرک کافی، چاقی و ... به وجود می‌آید.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: