کد خبر: ۵۱۲۳۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰

شوک، خوشحالی، همدردی و تمسخر: نگاهی به عکس العمل دنیا نسبت به خبر ابتلای دونالد ترامپ به بیماری کووید 19.

به گزارش شفاف، اخبار مربوط به ابتلای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به بدنام ترین بیماری در جهان بلافاصله واکنش هایی از شوک، همدردی، خوشحالی و البته خشم و کنجکاوی همیشگی کسانی را به دنبال داشت که حتی از ۱۰ هزار مایل دورتر همیشه کارهای دونالد ترامپ را دنبال می کنند.


توئیت ترامپ در مورد خبر ابتلایش به ویروس کرونا

تست مثبت کرونا برای رهبر بزرگترین اقتصاد جهان، ناامنی بیشتری را به نگرانی سرمایه گذاران می افزاید، از جمله برجسته ترین مساله چگونگی تأثیر این چالش بر انتخابات ۳ نوامبر بین ترامپ جمهوری خواه و جو بایدن دموکرات است

 

شیکاگو تریبیون: اعلامیه ترامپ روز جمعه، در توییتر، مبنی بر آزمایش مثبت  ویروس کرونای وی و ملانیا ترامپ و عدم اطمینان عمیق همراه با آن، در چرخه اخبار جهانی سرایت کرد و موجی از اظهار نظرها و  برنامه های بی شماری از دفاتر ریاست جمهوری تا هزاران نفر که به دنبال داغ کردن اینگونه اخبار در شبکه های اجتماعی هستند را برانگیخت.

تست مثبت کرونا برای رهبر بزرگترین اقتصاد جهان، ناامنی بیشتری را به نگرانی سرمایه گذاران می افزاید، از جمله برجسته ترین مساله چگونگی تأثیر این چالش بر انتخابات ۳ نوامبر بین ترامپ جمهوری خواه و جو بایدن دموکرات است.

 

همچنین در پی انتشار این خبر سهام ایالات متحده و آسیا سقوط کردند. از همین ابتدا قراردادهای آتی موسوم به «S&P 500» و صنایع Dow «داو» با اُفت ۱.۹ درصدی مواجه شدند. قیمت نفت نیز کاهش یافت. قیمت سهام در ژاپن و استرالیا سقوط کرد.

رابوبانک در یک تفسیر گفت: گفتن این که این خبر می تواند به صورت بالقوه یک مشکل بزرگ باشد، دست کم گرفتن آن است. به هر حال، همه چیز اکنون به آخرین پیچ و تاب باورنکردنی در این مبارزات انتخاباتی ایالات متحده تبدیل شده است.

رهبران و مقامات جهانی به سرعت به تحلیل و ارزیابی تبعات ابتلای رئیس جمهور آمریکا به بیماری کووید ۱۹ پرداختند. در این بین ملغمه ای از همدردی و خرسندی از بیمار شدن ترامپ دیده می شود.

نتیجه آزمایش مثبت کرونای ترامپ و همسرش چند ساعت پس از اعلام این خبر بیشترین جستجو در برنامه پرکاربرد شبکه های اجتماعی «Weibo» در چین را به خود اختصاص داد و بیشتر اظهارنظرهای تمسخرآمیز و انتقادی نیز از این کشور منتشر شد

 

 «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در توییتی نوشت: برای دوستم ترامپ آرزوی بهبودی سریع و سلامتی دارم.

روابط ایالات متحده و هند در دوره ترامپ رونق گرفته است و هند به عنوان شریکی برای ایجاد تعادل و موازنه قدرت رو به افزایش چین در آسیا دیده می شود.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، که پس از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ به مدت یک هفته در بیمارستان بستری بود، برای ترامپ آرزوی بهبودی سریع کرد.

روابط ایالات متحده و هند در دوره ترامپ رونق گرفته است و هند به عنوان شریکی برای ایجاد تعادل و موازنه قدرت رو به افزایش چین در آسیا دیده می شود

 

«دیوید لیتل پرود»وزیر کشاورزی استرالیا، معاون رهبر حزب محافظه کار ملی، در تلویزیون استرالیا گفت: بهترین ها را برای رئیس جمهور و بانوی اول  آرزومندیم، اما این نشان می دهد که هیچ کس از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در امان نیست. بنابر این اگر دستورالعمل ها رعایت نشود همه ما مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستیم. این نشان می دهد که پاندمی جهانی می تواند هر کسی را درگیر کند حتی رئیس جمهور ایالات متحده را.

«یوریکو کوئیکه» فرماندار توکیو، در یک کنفرانس خبری هفتگی، وقتی از بی اعتنایی و بی میلی ترامپ برای عدم تمایل به استفاده از ماسک سوال شد بدون اشاره به آن مورد گفت این خبر استفاده همگانی ماسک در ژاپن را به من یادآوری می کند.

رسانه های مهم در سرتاسر جهان نیز خبر ابتلای ترامپ به کرونا را پخش کردند و تلویزیون سئول، توکیو، تایپه، دبی و پکن به صورت مفصل به این خبر پرداختند.

 

آژانس خبری رسمی شینهوا چین و مجری برنامه تلویزیونی دولتی CCTV این خبر را اعلام کردند. امروز جمعه هیچ اظهار نظری از طرف دولتمردان این کشور در دومین روز از تعطیلات ملی هشت روزه چین منتشر نشد.

نتیجه آزمایش مثبت کرونای ترامپ و همسرش چند ساعت پس از اعلام این خبر بیشترین جستجو در برنامه پرکاربرد شبکه های اجتماعی «Weibo» در چین را به خود اختصاص داد و بیشتر اظهارنظرهای تمسخرآمیز و انتقادی نیز از این کشور منتشر شد.

یکی از کاربران با استهزاء نوشت: سرانجام ترامپ چیز مثبتی را توییت کرد!

دولت چین تلاش های ترامپ برای سرزنش کردن چین به عنوان منشاء ظهور و شیوع این بیماری را ستیزه جویانه می داند و خواستار همکاری جهانی در مبارزه با آن شد، پیامی که در بین مردم بسیار طنین انداز شده است.

«هو شیجین»، سردبیر صریح روزنامه دولتی گلوبال تایمز، به انگلیسی نوشت: رئیس جمهور ترامپ و بانوی اول هزینه قمار خود را برای اهمیت ندادن و کوچک شمردن بیماری کووید ۱۹ را  پرداخت کردند.

رسانه خبری متعدد عربی روز جمعه به طور مداوم تصاویر ترامپ و همسرش را پس از اعلام ابتلای این دو به ویروس کرونا پخش می کنند.

العربیه، کانال ماهواره ای متعلق به عربستان سعودی مستقر در دبی، از لحظه اعلام خبر کرونای ترامپ تصویری از کاخ سفید را نشان داد.

کانال دولتی الجزیره قطر چهار تحلیلگر را برای بحث درباره وضعیت عدم اطمینان حاکم در ایالات متحده آورد و این سال را مطرح کرد که آیا ترامپ می تواند به طور موثر کارزار انتخاباتی را هدایت کند و کشور را از قرنطینه اداره کند.

شیکاگو تریبیون نوشت: تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که ترامپ به ویروس مبتلا شده است و اخباری را با تصویری از رئیس جمهور آمریکا که توسط ویروس های بزرگ کرونا احاطه شده بود، منتشر کرد.

روابط ایالات متحده و ایران از زمانی که ترامپ یک جانبه ایالات متحده را از توافق هسته ای تهران (برجام) با قدرت های جهانی خارج کرد و تحریم های شدیدی را دوباره اعمال کرد، آسیب دیده است.

شبکه های اجتماعی نیز با اوین خبر ابتلای ترامپ به کرونا شعله ور شدند:

آیا ترامپ چینی ها را مقصر می داند؟ آیا او در قرنطینه و از کاخ سفید با گرفتن دماغش با انگشت شست می خواهد با منتقدین و دشمنانش مواجه شود؟

آیا او به شدت بیمار خواهد شد یا بدتر از این و اگر چنین شود، معنای آن برای انتخابات ایالات متحده، یکی از بحث برانگیزترین انتخابات در تاریخ اخیر چیست؟

شیکاگو تریبیون: در حالی که عدم اطمینان در صفحه رسانه های اجتماعی ملل مختلف کاملا مشهود است، به نظر می رسد بسیاری از شنیدن خبر ابتلای ترامپ به کرونا خوشحال هستند و شادمانی می کنند.

«هیرویوکی نیشیمورا» یک کارآفرین ژاپنی در اینترنت، با اشاره به ایده ای که ترامپ در اوایل سال جاری برای درمان مطرح کرده بود، با تمسخر نوشت: در اینجا فرصتی برای او فراهم شده تا در واقع ایده تزریق ضد عفونی کننده به خود و مقابله با آن (در برابر ادعاهای) اخبار جعلی را امتحان کند! 

«ماسارو کانکو » استاد اقتصاد دانشگاه کیو، در توئیتر خود نوشت: رهبران پوپولیست مانند «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس،  و «جائر بولسونارو» رئیس جمهور برزیل به این دلیل آلوده شدند که تمایل دارند ویروس کرونا را جدی نگیرند. این دو رهبر بعد از اینکه خودشان آلوده شدند، به طور جدی با ویروس کرونا مقابله کردند. آیا ایالات متحده از آنها الگو خواهد گرفت؟

و سایت خبری هجوآمیز «Betoota Advocate» استرالیا، مطلبی را با این عنوان منتشر کرد: خانواده ترامپ موارد بیشتری از انتقال ویروس را نسبت به  کل ایالت کوئینزلند ثبت می کند!

 

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: