کد خبر: ۵۱۲۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: در بازرسی‌ها صورت گرفته از مدارس، حدود ۱۵۰ مدرسه در چهارمحال و بختیاری امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نداشتند، به همین دلیل آموزش در این مدارس از وضعیت حضوری به غیرحضوری تغییر کرد.

سید راشد جزایری ۲۲ مهرماه در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در مدیریت این بیماری چهار استراتژی را دنبال می‌کند، اظهار کرد: تشدید نظارت، تذکر و اخطار به ادارات، اماکن عمومی، اصناف و ...، افزایش تعداد نمونه‌گیری و غربالگری، پیگیری، رهگیری و ردگیری افراد قرنطینه خانگی نمونه مثبت کرونا و آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در خصوص این بیماری از استراتژی‌های این دانشگاه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه طبق آمارگیری کشوری شهرستان بروجن و شهرکرد وضعیت مطلوبی از نظر بروز بیماری کرونا ندارند، گفت: باید در این شهرستان‌ها محدودیت‌های بیش‌تری از سایر مناطق اعمال شود، وضعیت شهرستان فارسان نیز از هفته گذشته در وضعیت قرمز و هشدار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: حدود ۱۵۰ مدرسه در چهارمحال و بختیاری امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نداشتند، به همین دلیل آموزش در این مدارس از وضعیت حضوری به غیرحضوری تغییر کرد.

جزایری در ادامه با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی در خصوص بیماری کرونا، بیان کرد: تکمیل غربالگری مرحله سوم، انجام واکسیاسیون آنفلوآنزا، انجام مشاوره اختصاصی سلامت روان و تغذیه برای بیماران مبتلا به کرونا و انجام سرواپیدمیولوژی نمونه‌های استان از مهم‌ترین این برنامه‌ها است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در خصوص مصوبات جلسات بیستم تا بیست و پنجم ستاد کرونای چهارمحال و بختیاری، یادآور شد: این جلسات مجموعا ۷۸ مصوبه داشت که از این تعداد ۲۰ مصوبه در حال انجام و تنها ۸ مصوبه اجرایی نشده است، دورکاری ادارات و پروتکل‌های تعیین شده برای فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی از مصوباتی بود که به درستی اجرا نشد، کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها در ناوگان حمل و نقل عمومی است.

وی در خصوص مصوبات جلسه ستاد کرونا برای اعمال محدودیت برای فعالیت برخی از صنوف و سازمان‌ها، بیان کرد: ۵۶۱ رستوران پس از مصوبه به صورت بیرون‌بر فعالیت کردند، همچنین ۲۱۲ قهوه‌خانه، ۵۶۰ آرایشگاه زنانه، ۱۱۴ سالن بدنسازی، اتحادیه فرش دستباف و ۴۶ گیم‌نت پس از این مصوبه تعطیل شدند، اما تعداد محدودی نیز به این مصوبه بی‌اعتنایی کردند که باید برخورد لازم با آن‌ها صورت بگیرد، بازارهای روز نیز تعطیل نشدند.

جزایری اضافه کرد: حدود ۱۵۴۶ آرایشگاه زنانه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد ۷۰۶ واحد در شهر شهرکرد فعالیت می‌کنند، حدود ۶۹۱ بازرسی از این آرایشگاه‌ها صورت گرفت و ۵۶۰ واحد در حال حاضر تعطیل هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: در بازرسی‌های صورت گرفته برای ۸۵۰ واحد صنفی اخطاریه صادر و ۳۱۰ واحد صنفی متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

استفاده ۹۷ درصدی مردم چهارمحال و بختیاری از ماسک

در ادامه جلسه مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه موج سوم کرونا در کشور و جهان آغاز شده است، اظهار کرد: روند شناسایی بیماران سرپایی تا حدودی بهتر شده است، اما در انجام تست با محدودیت مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در هفته اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری افزایش داشته است، بیان کرد: در حال حاضر حدود ۹۷ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند، اما رعایت فاصله اجتماعی نیز باید در کنار استفاده از ماسک در دستور کار قرار بگیرد، زیرا استفاده از ماسک به تنهایی کافی نیست.

شیرانی با تاکید بر اینکه افراد از حضور در اجتماعات و محافل خانوادگی جلوگیری کنند، افزود: در حال حاضر چرخش ویروس کرونا به صورت خانوادگی است، همچنین آمار ابتلا در بین کارمندان ادارات افزایش داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه خودمراقبتی موجب کنترل ۷۰ درصدی ویروس کرونا می‌شود، گفت: به طور میانگین روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی و از این تعداد حدود ۳۰ نفر بستری می‌شوند، اما طبق پیش‌بینی‌ها در طی دو هفته حدود ۲۰ هزار بیمار کرونایی با احتساب بیماران شناسایی شده در استان وجود دارد که دارای علائم نیستند و یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: محدودیت کامل دو هفته‌ای می‌تواند تعداد ۲۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا را به ۲۰۰۰ نفر کاهش دهد، رعایت پروتکل‌ها تنها شیب بیماری را کم می‌کند.

شیرانی با بیان اینکه در شهریورماه بیش‌ترین آمار ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری ثبت شد، عنوان کرد: از ۷۲۶۷ نفر در شهریورماه نمونه‌گیری شد که از این تعداد آزمایش ۲۹۴۵ نفر مثبت اعلام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه وضعیت شهرستان فارسان از هفته گذشته از نظر شیوع بیماری کرونا نگران‌کننده است، خاطرنشان کرد: شهرستان بروجن و شهرکرد نیز وضعیت خوبی از نظر روند ابتلا ندارند و آمار ابتلایان با افزایش روبرو است.

وی در پایان گفت: با تعطیلی مدارس کشور در ستاد کرونای ملی موافقت نشد و در برخی از استان‌ها مدارس از حضوری به غیرحضوری تبدیل شدند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: