کد خبر: ۵۱۲۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اصل بر برگزاری امتحانات دانش‌آموزان به شیوه حضوری است، گفت: حضور معلمان در مدارس فقط برای کلاس‌های درس حضوری است.

به گزارش شفاف، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه اختتامیه مجلس دانش آموزی در جمع خبرنگاران درباره برگزاری امتحانات امسال اظهار کرد: برای همه وضعیت‌ها خودمان را آماده کرده‌ایم و اگر امکان برگزاری امتحانات به صورت حضوری باشد آن را برگزار می‌کنیم اما اگر ملاحظات بهداشتی اجازه برگزاری امتحانات را به شیوه حضوری ندهد امکان برگزاری به شیوه غیرحضوری فراهم است.

وی افزود: برای برگزاری امتحانات به شیوه غیر حضوری بستر شاد را داریم و از میان مجموعه آزمونها برخی آزمون‌ها به ویژه در حوزه مهارت آموزی الزاما حضوری برگزار می‌شود بنابراین با توزیع دانش‌آموزان و رعایت مقررات بهداشتی این امتحانات حضوری برگزار خواهد شد.

اولویت با برگزاری امتحانات به شیوه حضوری است

حاجی میرزایی گفت: اصل بر این است تمام امتحانات حضوری باشد مگر اینکه ملاحظاتی اعلام شود و اجازه برگزاری امتحانات به شیوه حضوری نباشد. امسال کنکور برگزار شد و بسیاری نگران بودند اما ارزیابی وزارت بهداشت نشان داد مشکلی پیش نیامده است هر زمان که امتحانات برگزار شد اولویت با شیوه حضوری است اما اگر اجازه نداشته باشیم به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. مرکز سنجش آموزش و پرورش تدابیر لازم را برای تمام پایه‌ها و دوره‌های تحصیلی پیش بینی کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان کلاسهای درس به شیوه حضوری برگزار می‌شود؟ عنوان کرد: سیاست‌های ما منعطف است اگر ستاد کرونا اعلام کند کلاس های حضوری برگزار نشود کلاس حضوری نداریم و در مناطقی که اعلام نمی‌کنند حضور دانش آموزان در مدارس در اختیار خانواده‌ها است و هیچ خانواده‌ای مجبور نیست فرزندش را به مدرسه بفرستد.

حضور معلمان در مدارس به شرط کلاس حضوری

وزیر آموزش و پرورش درباره حضور معلمان در مدارس متذکر شد: درباره معلمان اگر کلاس درس به شیوه غیر حضوری باشد نیازی به حضور در مدرسه نیست اما ما در مدرسه امکاناتی داریم که به معلمان کمک می‌کند هم اکنون ترجیح برخی معلمان این است در مدرسه کار تدریس را انجام دهند اما درباره کادر اجرایی مدرسه چون مدرسه حلقه اتصال ما با دانش‌آموزان است باید حضور داشته باشند و مدرسه زمانی تعطیل می‌شود که مسئولان بهداشتی تشخیص بدهند هیچ کس نباید از خانه بیرون بیاید. مدارس هم مثل بقیه دستگاههای اجرایی فعلا باز هستند اما حضور معلمان تنها در شرایطی است که کلاس حضوری داشته باشیم و اگر کلاس غیر حضوری باشد حضور معلمان الزامی نیست.

حاجی میرزایی درباره رشد آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان گفت: بیش از 15 میلیون و 150 هزار دانش‌آموز در کل کشور ثبت‌نام کرده‌اند، در تمام پایه‌ها نسبت به سال قبل بیشتر از 100 درصد بوده است.

وی درباره مشکلاتی که در باره ثبت نام دانش آموزان اتباع در برخی مناطق شهرستانهای استان تهران وجود دارد، گفت: در مورد اتباع خارجی کارت برای آنها توسط وزارت کشور صادر می‌شود و افرادی که از نظر وزارت کشور اجازه دارند ثبت نام می شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره مشکلات شبکه شاد متذکر شد: قطعاً کسانی که از شاد استفاده می‌کنند شهادت می‌دهند هر روز نسبت به قبل امکانات آن بیشتر و مشکلات کمتر شده است. تفاوت شاد با سایر بسترها این است که در شبکه شاد هر دانش‌آموزی باید احراز هویت شود تا در کلاس معلم خود حضور داشته باشد. اطلاعات دانش‌آموزان در سامانه سناد قرار دارد و در روزهای شروع سال تحصیلی این اطلاعات مدام تغییر می‌کرد و ثبت نام ها اضافه می‌شد.

مشکلات شاد در ساعات ترافیک

وی ادامه داد: بخشی از اشکالات شاد به دلیل احراز هویت دانش‌آموزان بود و بخش دیگری از اشکالات به دلیل ترافیک شبکه است که از ساعت 10 صبح تا ظهر میزان زیادی از شاد استفاده می‌شود و زیرساخت‌ها پاسخگو نیست. جلسه‌ای را با همراه اول و شورای عالی فضای مجازی داشتیم که تصمیمات خوبی گرفته شد و همه مصمم هستند به شاد کمک کنند تا مشکلات حل شود.

توزیع 240 میلیارد تومان سرانه مدارس از ابتدای سال 

وی درباره برگزاری امتحانات نهایی در سه سال دوره متوسطه دوم و حذف کنکور مطرح کرد: قانون یک  قید دارد تا امتحانات نهایی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار شود تا 85 درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل شود اما هم اکنون 87 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور است بنابراین رقابت برای 13 درصد ظرفیت است و فعلاً این روش هم کمکی به آن نمی‌کند.

حاجی میرزایی عنوان کرد: برخی معتقدند امتحان نهایی باعث نوعی اضطراب می‌شود بنابراین آیا صحیح است که آن را به سال‌های دیگر دوره متوسطه دوم گسترش بدهیم و برای چه دستاوردی باید این کار را انجام دهیم؟ هم اکنون 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل می‌شود بنابراین چه نیازی به این کار است. در همین رابطه کارگروهی تشکیل شده است و در حال بررسی هستند.

وی درباره توزیع سرانه به مدارس گفت: 240 میلیارد تومان از ابتدای سال جاری تاکنون سرانه توزیع شده است که این رقم بی‌سابقه است و هر چقدر کمبود داشته باشند مجدد سرانه را دریافت می کنیم و همکاری سازمان برنامه بسیار خوب است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: