کد خبر: ۵۱۲۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه گفت، کرملین ترجیح می‌دهد آمریکا آمادگی‌اش را برای تمدید معاهده کنترل تسلیحاتی "استارت جدید" اعلام کند چرا که دست برداشتن از این معاهده می‌تواند تاثیری منفی بر کل جهان بگذارد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، چند روز پیش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیشنهاد تمدید این معاهده تسلیحاتی برای مدت یک سال دیگر را بدون پیش شرط داد تا دو طرف بتوانند درباره تمامی پارامترهای کنترل تسلیحات در طول این دوره به بحث بپردازند.

رابرات اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا هم گفت، این طرح پیشنهادی شانسی برای موفقیت ندارد. آمریکا پیشتر پیشنهاد داده بود در صورتی که مسکو و واشنگتن تعداد کلاهکهای هسته‌ای خود را در این دوره ثابت نگه دارند، این معاهده برای یک سال دیگر تمدید شود.

پسکوف گفت: ما امیدواریم در هر صورت تماسها با آمریکا ادامه یابند. در مجموع رئیس جمهور روسیه گفته تمدید این معاهده به ما کمک خواهد کرد کمی زمان و این 12 ماه را به جهت انجام مذاکراتی جدی و اساسی درباره کنترل تسلیحات به دست بیاوریم. زیرا در صورتی که دو کشور ما و کل جهان بدون این سند –به عنوان اساس ثبات و امنیت جهانی و امنیت راهبردی- باقی بمانند، این تبعاتی منفی در پی خواهد داشت. بنا براین البته ما ترجیح می‌دهیم از سمت شرکای آمریکایی خود بشنویم که آنها آماده تمدید این معاهده هستند.

به گفته این سخنگوی دولت روسیه، مذاکرات با آمریکا تا کنون منجر به پیشرفت مورد انتظار نشده اما این به معنی آن نیست که این مذاکرات باید متوقف شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: