کد خبر: ۵۱۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱

اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، عصر امروز دوم آبان‌ماه در پردیس موسیقی، تئاتر باغ کتاب برگزار شد.

به گزارش شفاف،آیین اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، عصر امروز دوم آبان‌ماه در پردیس موسیقی، تئاتر باغ کتاب با حضور حداقلی حاضران برگزار  شد.

در ابتدا پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، تیزر جشنواره پخش شد. سپس مراسم با اجرای محمدرضا مقدسیان رسما آغاز شد.

علیرضا تابش دبیر جشنواره۳۳ گفت: کودکان و نوجوانان عزیز و والدین حاضر در خانه سینماگران و همکاران در دبیرخانه در دیگر بخش‌های جشنواره به عنوان دبیر سی و سومین دوره جشنواره در برابر شما ایستاده‌ام. برای رسیدن به این نقطه تردید‌ها و هراس‌های فراوان داشتیم. مسیری را باید می‌پیمودیم که کسی آن را طی نکرده بود.

او گفت: وی او دی‌ها می‌توانند مستقیم و بی‌واسطه نظر سینماگران را به مخاطبان برسانند. همه ما باید تلاش کنیم فاصله نگاه کودکان و بزرگسالان از آنچه که هست کمتر شود. داوری کودکان در این دوره باعث تصحیح نگاه ما شده است. باید به شما گوش دهیم و از شما بیاموزیم بی تردید این مسیر را ادامه خواهیم داد.

او تاکید کرد: می‌شد با انفعال و تسلیم جشنواره امسال را تعطیل کنیم، اما وظیفه ملی خود می‌دانستیم که باید تلاش خود را برای ایفای نقشمان برای زنده نگه داشتن امید و نشاط انجام دهیم و شکل جدیدی از برگزاری جشنواره ترکیبی آنلاین و فیزیکی تجربه کنیم.

تابش در سخنان خود از نقش هوشنگ مرادی‌کرمانی و ایرج طهماسب در ترغیب کودکان و نوجوانان برای پیوستن به دو کمپین جشنواره گفت و از وزیر ارشاد، رییس سازمان سینمایی، وزیر بهداشت، وزیر فناوری اطلاعات و شهردار تهران، شهردار اصفهان و دبیر ستاد مقابله با کرونا و همه کسانی که کمک کردند قطار جشنواره سی و سوم مسیر خود را به سلامت طی کند تشکر کرد.

در ادامه پس از صحبت‌های رائد فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل جشنواره جایزه بخش سیفژ اهدا شد.

جایزه سیفژ به فیلم سینمایی فریتزی از کشور آلمان تعلق گرفت و پیام تصویری برنده سیفژ نمایش داده شد.

در ادامه پیام شهردار اصفهان و رئیس شورای شهر اصفهان پخش شد. قدرت‌الله نوروزی در این پیام گفت: امسال ما اوج خلاقیت و ابتکار را شاهد هستیم. امروز جشنواره در همه خانه‌های اصفهان و ایران حضور دارد. در سراسر اصفهان شاهد تبلیغات این جشنواره بودیم که نشاط کودکان و نوجوانان را فراهم کرد. خوشحالیم در این شرایط، جشنواره نشان داد که زندگی جاری است.

در بخش پویانمایی، پروانه زرین بهترین فیلم پویانمایی کوتاه به دلیل پرداختِ هنرمندانه کارگردان به موضوع پیوند با طبیعت و دوستی با حیوانات و همچنین تکنیک بدیع و خلاقانه به مریم کشکولی‌نیا کارگردان فیلم قدم یازدهم اهدا شد.

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی هنری برای انیمیشن لوپتو به عباس عسکری رسید. او بیان کرد: همکارانم سال‌ها تلاش کردند که تا این فیلم در سطح ملی تولید شود. امیدوارم هر چه زودتر این ویروس از بین برود و در کنار بچه‌ها فیلم ببینیم.

پروانه زرین بهترین بازیگر و دیپلم افتخار به روح‌الله زمانی برای بازی در فیلم خورشید تعلق گرفت.

پروانه زرین بهترین فیلمنامه بخش بین‌الملل به فیلم «آن سوی رودخانه» تعلق گرفت. کومار رایزن فرهنگی هنروستان گفت: افتخاری است. برای من این یادآوری رابطه ما در زمینه سینما است و پیوندی دیگر بین ایران و هندوستان که به یکدیگر گره خورده‌اند. امیدوارم این موضوع همکاری دو طرف را بیشتر کند.

اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد

پروانه زرین بهترین کارگردانی بین‌الملل توسط شارل شِنُوا در ویدئویی اعلام شد. این جایزه تعلق گرفت به «خورشید» ساخته مجید مجیدی.

او بیان کرد: من می‌خواهم این جایزه را از طرف خودم به جامعه سلامت پرستار‌ها و پزشکان تقدیم کنم که این چند ماهه از جان خود گذشتند. مطمئن باشند ما قدر آن‌ها را می‌دانیم و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم تا آن‌ها هم آسایش داشته باشند. امیدوارم هر چه زودتر کرونا از بین برود و جشنی در کنار این عزیزان بگیریم.

اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره۳۳ اظهار داشت: سینمای کودک و نوجوان ایران بخش مهمی از سینمای ایران است. بعد از انقلاب بیش از ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان ساخته شده که این اهمیت این سینما را نشان می‌دهد.

 او در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: در سال ۹۸، ۹ فیلم کودک و نوجوان اکران شد. بخش مهمی از کسانی که در سینمای ایران به عنوان برجستگان شناخته می‌شوند کسانی هستند که در سینمای کودک و نوجوان حضور داشته‌اند. امسال این سینما تحت فضای کرونا بود و جشنواره هم با این فضا در تماس بود. اما تحت‌تاثیر این فضا، اتفاقاتی که می‌تواند مبدا تحولات تازه باشد، پدید آمد. فرصتی که از طریق فضای جدید برای امکان ارتباط فراملی پدید آمد و امکان ورود بهتر به بازار‌های جهانی را فراهم کرد. اگر چه در تجربه تهدید گونه پدید آمد، اما فرصتی جدید را برای سینمای ایران پدید آورد. من از کسانی که این فرصت را برای سینمای ایران و نگاه به افق‌های تازه پدید آوردند، تشکر می‌کنم.

اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد

در این بخش علیرضا تابش به روی سن دعوت شد و به همراه وزیر، دو جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران را اهدا کردند. پروانه زرین و دیپلم افتخار توسط ایرج طهماسب اعلام شد. این جایزه تعلق گرفت به مجید مجیدی و امیر بنان برای فیلم خورشید.

پروانه زرین و دیپلم افتخار این بخش به فریدون نجفی برای فیلم بچه گرگ‌های دره سیب اعطا شد. ممنون از هیات داوران. این جایزه متعلق به کل گروه است. فیلم‌های مستقل مثل این فیلم با شرایط سخت ساخته می‌شود. از مجید برزگر تهیه کننده فیلم و تمام عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

جایزه بخش داوری کودک و نوجوان به «فریتزی» رائف کوکوال و ماتیاس اهدا شد.

 فریدزاده این بخش را یکی از جذاب‌ترین بخش‌های جشنواره دانست و گفت: نوجوانان آنقدر تخصصی درباره فیلم‌ها صحبت می‌کردند و جدی داوری می‌کردند که من شگفت زده شدم. ذائقه‌های مختلف با زبان سینما به هم متصل شدند و خیلی دقیق فیلم‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. این گفتگو‌ها به سازندگان فیلم‌ها کمک می‌کند. این مخاطبان بسیار تیزهوش هستند.

در این بخش کارگردان فریتزی در ویدئویی که ارسال کرده بود، گفت: این داستان جهانی است و فریتزی دختر مستقلی است که برای آزادی می‌جنگد و امیدوارم برای همه کودکان دنیا الگو باشد.

در ادامه جوایز بخش مسابقه سینمای ایران اهدا شد. تابش در این بخش گفت: از سال گذشته علاوه بر جوایز داوران، به تشخیص دبیر در راستای توسعه سینمای کوددک این بخش‌ها طراحی شد. دبیر به فیلم‌هایی که نماینده بخش فرهنگ و هنری و یا کسب و کار را حمایت می‌کند، جوایزی را اختصاص می‌دهد به این امید که سازندگان تشویق شوند و شاهد بالندگی این سینما باشیم. همچنین جایزه کروناروایت که بخش جدید در جشنواره امسال است و با همکاری سازمان نظام پزشکی اجرا شد که ۴۰ اثر در این بخش به جشنواره رسید و من به نمایندگی از هیات داوران این جایزه را به برنده تقدیم می‌کنم.

هیات داوران جایزه ویژه خود را به دلیل توجه دلسوزانه به ایثارگری مدافعان سلامت بنا، به محمدمهدی فکریان کارگردان فیلم کوتاه ملاقات آخر اهدا کرد.

جایزه ویژه دبیر به دلیل حضور مداوم و مستمر در سینمای ایران و تلاش برای ارتباط فرهنگی بین میراث ایران و سینمای روز جهان، جایزه ویژه دبیر به حسین قناعت برای فیلم سلفی با رستم اهدا شد.

قناعت پس از دریافت این جایزه گفت: من فیلم‌هایم را برای نمایش در سالن سینما می‌سازم، امیدوارم این ویروس منحوس هر چه زودتر برود و فیلم‌ها را کنار هم ببینیم. دوباره شادی کنیم و امید داشته باشیم.

جایزه سوم دبیر به رقیه توکلی برای فیلم مهران تعلق گرفت. او گفت: تشکر می‌کنم از برگزارکنندگان جشنواره و گروهی که من را کمک کردند. از همسرم هم برای اینکه کمک کرد این فیلم را بسازم تشکر می‌کنم.

جایزه ویژه دبیر در حوزه کسب و کار به محمدحسین صادقی برای تولید فیلم لوپتو اهدا شد. صادقی در این بخش گفت: ساخت این فیلم لطف خدا بود. به نظر می‌آید صنعت انیمیشن موتور پیش‌ران برای سینمای ایران باشد و اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.

در ادامه کلیپی از بخش المپیاد فیلمسازی پخش شد و دبیر جشنواره درباره این بخش گفت: این المپیاد سرشار از شور و نشاط بود و المپیاد هم به صورت مجازی برگزار شد. از حبیب ایل‌بیگی مدیر این رویداد و از شورای علمی و محتوایی آن تشکر می‌کنم. امیدوارم وزارت آموزش پرورش و فرهنگسرای هنر این بخش را به رسمیت بشناسند و در آینده شاهد رقم خوردن اتفاقات بهتری در این بخش باشیم.

در بخش وب سری مهدی خرمیان عضو هیات داوران بخش دیپلم افتخار بخش وب سری را به علی درخشی کارگردان مجموعه کووید۱۹ اهدا کرد.

در ادامه این مراسم پروانه زرین برنده فیلم پویانمایی کوتاه به مریم کشکولی‌نیا برای ساخت «قدم یازدهم» اهدا شد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش فیلم کوتاه، به فیلم کوتاه داستانی شوفر ساخته رضا نجاتی رسید.

در ادامه پروانه زرین و دیپلم افتخار فیلم بلند داستانی به محمد صالحی‌نژاد برای ساخت فیلم پیله و پروانه تعلق گرفت.

جایزه یونیسف ضمن تقدیر از خورشید ساخته مجید مجیدی به فیلم بعد از اتفاق ساخته پوریا حیدری اوره به تهیه‌کنندگی شهاب حسینی تعلق گرفت.

شهاب حسینی تهیه کننده فیلم به همراه کارگردان برای گرفتن این جایزه روی سن آمدند. حیدری اوره گفت: اگر شهاب حسینی نبود این فیلم ساخته نمی‌شد. شهاب حسینی نیز گفت: این کارگردان همه کار‌های فیلم را خودش انجام داد و به خاطر نیتی که داشت، این جایزه را گرفت.

در بخش بعدی مراسم ویدئویی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پخش شد.

در بخش سینمای ایران، حبیب اسماعیلی عضو هیات داوران برنده بهترین دستاورد فنی هنری را معرفی کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخاربهترین دستاورد فنی/ هنری به کیوان مقدم طراح صحنه فیلم «خورشید» اهدا شد.

در این بخش پریوش نظریه برنده بهترین بازیگر را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر به محمدرضا عالی‌ور برای بچه گرگ‌های بهترین دره سیب اهدا شد.

عالی‌ور پس از تشکر از سازندگان که او را برای این فیلم انتخاب کردند به زبان محلی برای حاضران خواند.

فرهاد توحیدی برنده جایزه بهترین فیلمنامه را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار به فریدون نجفی برای بچه گرگ‌های دره سیب تعلق گرفت.

پروانه زرین و دیپلم افتخار جایزه زاون قوکاسیان به مجید مجیدی برای فیلم خورشید اهدا شد. مجیدی در این بخش گفت: از مرحوم قوکاسیان که تاثیر جدی در حوزه نقد سینما داشت یاد می‌کنم و خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم.

در ادامه کلیپ یادبود سردار شهید سلیمانی پخش شد و جایزه شهید نوجوان بهنام محمدی به رقیه توکلی کارگردان فیلم مهران اهدا شد.

در ادامه این مراسم ابراهیم فروزش برنده پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را اعلام کرد و این جایزه به مجید مجیدی کارگردان فیلم «خورشید» تعلق گرفت. مجیدی گفت: از هیات داوران و آقای تابش تشکر می‌کنم: ظرفیت سینمای ایران بزرگ‌تر از چیزی است که دیگران فکر می‌کنند، مخصوصا با ورود نسل جوانی که در این جشنواره آثارشان دیده شد. اینها پشتوانه سینمای ایران هستند و باید از این ظرفیت استفاده شود. در معضلات اجتماعی به خصوص در حوزه کودکان می‌طلبد سینماگران مسئولیت‌شان را به خوبی ایفا کنند.

در بخشی از این مراسم کلیپ دنیای شیرین پرتوی ساخته مجید توکلی که به مناسبت بزرگداشت کامبوزیا پرتوی در جشنواره سی‌وسوم ساخته شده بود پخش شد. همچنین ویدیوی مراسم بزرگداشت این کارگردان که شب گذشته در بنیاد سینمایی فارابی برگزار و شد نمایش داده شد.

رییس سازمان سینمایی برای اهدای سه جایزه پایانی جشنواره به روی سن دعوت شد. او در سخنانش گفت: از همه سینماگران و کسانی که چراغ این حوزه را روشن نگه داشتند تشکر می‌کنم. این نشان می‌دهد تولید آثار فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان در چه حد است و چه قدر کشور به ساخت فرهنگی توجه دارد. من از همکارانم در دبیرخانه تشکر می‌کنم که این جشنواره را برگزار کردند، جشنواره‌ای که حجم کار‌ها هم از نظر کیفی و هم کمی در آن قابل توجه بود.

اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد

جایزه بهترین فیلم توسط فریدون عموزاده خلیلی داور جشنواره این دوره اعلام شد و پروانه زرین بهترین فیلم به مجید برزگر برای فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» تعلق گرفت. در این بخش سه بازیگر کودک فیلم روی سن آمدند و یکی از آن‌ها گفت: امشب بچه گرگ‌های دره سیب ترکوند و خیلی خوشحالم از این اتفاق... امیدوارم آقای نجفی در فیلم‌های بعدی بیشتر موفق باشند. همچنین از آقای برزگر که این فیلم را تهیه و تولید کردند تشکر می‌کنم. در این بخش، یکی از کودکان به اجرای ترانه‌ای محلی پرداخت.

جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره به دلیل توجه توجه ویژه به اهمیت شادابی و طراوت کودکان در رشد و پرورش انسان‌ها به مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه پویانمایی بعله! اهدا شد.

در بخش پایانی مراسم، ویدئوی بزرگداشت ابراهیم فروزش که در بزرگداشت روز گذشته او پخش شده بود، به نمایش درآمد.

در بخش پایانی این مراسم دبیر جشنواره با اشاره به این که شعار جشنواره [هر خانه یک سینما هر کودک یک داور]محقق شد و بچه‌ها فیلم‌ها را در پلتفرم‌ها دیدند و نظر دادند، رای داوران کودک و نوجوان این دوره را اعلام کرد و این جایزه به نادره ترکمانی برای بازیگوش‌ها تعلق گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: