کد خبر: ۵۱۳۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹

جراحی بینی محبوب ترین عمل زیبایی در کشور

رینوپلاستی،نوعی جراحی زیبایی برای صورت، که به منظور تغییر شکل ظاهری و یا درمان بعضی از بیماری هاو اختلالات تنفسی استفاده می شود. این عمل جزو ۵ جراحی پر طرفدار دنیا است. نام دیگر جراحی بینی رینوپلاستی است.

دکتر فرشته عبدالمطلبی جراح بینی در کرج در رابطه با جراحی بینی نکات مهمی را بیان می کند.در این عمل می توان ظاهر بینی را در یکیا چند مورد تغییر داد.شکل بینی به طور کلییا به طور جزئی در عمل بینی قابل تغییر است.

این تغییرات شامل: سایز بینی، نوک بینی، سوراخ های بیرونی بینی، پل بینی، غضروف روی بینی، استخوان و قوز بینی، زاویه و طول بین لب بالا و بینی، انحراف های داخلی بینی و غیره است. البته در دنیای امروزه استفاده از این عمل کارایی های مختلف دارد که در اینجا پر استفاده ترین آن ها نام برده شد.

 

روش های جراحی بینی

عمل بینی به تغییر شکل بینی منجل می شود که برای این منظور از دو روش جراحی بینی باز( رینوپلاستی باز) و جراحی بینی بسته( رینوپلاستی بسته) انجام می شود.

جراحی بینی باز

در این سبک، جراح تسلط و دسترسی بهتر و بیشتری بر روی استخوان و غضروف بینی دارد. در واقع در این روش پزشک شکافی بر تیغه اصلی که وسط دو حفره بینی قرار دارد، زده و سپس پوست روی بینی را برداشته و عمل خود را بر روی غضروف و یا استخوان، انجام می دهد. در این روش متاسفانه بعد از بهبودی کامل رد کوچکی از شکاف برجای می ماند. البته اکثر مواقع در زیر انحنای بینی و وسط دو حفره پنهان می شود.

جراحی بینی بسته

در این روش تمامی بریدگی ها و شکاف ها و زخم های ایجاد شده در درون بینی است و از بیرون کوچکترین نشانه ای وجود ندارد. به دلیل این نحوه عملکرد به آن عمل بسته می گویند. این مورد خود به تنهایی بهترین مزیت محسوب می شود. در این روش، پزشک برروی اکثر قسمت های داخلی و بیرونی بینی، تسلط دارد و می تواند مشکلات زیبایی و ساختاری بینی را حل کند.

 

عمل های بینی عبارتند از:

 

به طور کلی از روش های درمانی بینی برای حل مشکلات بینی استفاده می شود که به ۳ دسته تقسیم می شوند.

 

 • عمل به منظور زیبا سازی ظاهری بینی.

 

 • عمل به منظور رفع مشکلات داخلی و تنفسی بینی.

 

 • عمل به منظور هم زیبایی و هم رفع مشکلات بینی. این عمل ها به صورت جراحی باز و یا جراحی بسته صورت می گیرد.

 

عمل به منظور زیبا سازی ظاهر بینی

افرادی که از ظاهر بینی خود رضایت ندارند از این عمل استفاده می کنند. این افراد گاهاً از استخوان بینی غضروف روی بینی، پهنای بینی و... رضایت ندارند. افراد دیگری نیز هستند که فکر می کنند مشکلات بینی آن ها باعث شده، زیبایی چهره و اجزاء صورتشان دیده نشود.

عمل زیبایی بینی شامل مواردی است که نام برده و مورد بررسی قرار می دهیم.

جراحی بینی محبوب ترین عمل زیبایی در کشور

بینی گوشتی

 

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که پره های بینی بزرگ، پهن و ضخیم است. پوست بینی دارای منافذ باز و چرب است. نوک بینی پهن است و در قسمت زیر آن تصور می شود استخوانی وجود ندارد. در واقع غضروف روی بینی ضعیف است و احساس نمی شود. طبق نظر عام این عمل جزو عمل های قابل برگشت است. بله در گذشته به دلیل کمبود امکانات و روش های سنتی برای عمل، گاهاً شکل بینی بعد از عمل دچار تغییر می شده است. اما امروزه با پیشرفت های زیادی که در زمینه متد و عملکرد، دیدگاه و روش عمل و... وجود دارد، این برگشت صورت نمی گیرد.

انتخاب جراح بینی

در عمل های زیبایی انتخاب پزشک جراح خیلی مهم است. زیرا هنگامی که پزشک تشخیص دهد برای بهتر کردن سر بینی، نیاز به برداشتن چربی سر بینی و نازک تر کردن پره های بینی است، در صورتی که این عمل به طور یک اندازه و با دقت و حوصله انجام نگیرد دارای پیامد هایی می باشد. مثل بد فرم شدن سر بینی در اثر عدم یک نواختی و دقت در عمل بینی. همچنین اگر چربی زیادی از سر بینی برداشته شود باعث اختلال در عملکرد خونرسانی در نوک بینی می شود. گاهی پزشک پیشنهاد می دهد از یکیا چند روشویا سبک ها جراحی رینوپلاستی که در بینی گوشتی نتیجهی کامل تر و بهتری دارد هم زمان استفاده شود، نتیجه ای بهتر دارد. این سبک ها عبارتند از: دست کاری سر بینی، پیوند غضروف در سر بینی، تغییر با بخیه. هر یک از این سبک ها بسته به نوع بینی گوشتی که دقیقا چه تغییری لازم دارد توسط پزشک توضیح داده و در جراحی از آن استفاده می شود. ولی در حال حاضر در بیشتر مواقع از ترکیب آن ها استفاده می شود.

تغییرات سر بینی

در توضیح سبک دست کاری سر بینی می توان گفت: پزشک در این مورد غضروف اضافی سر بینی را برداشته و از غضروف پایینی دو طرف بینی قسمتی را نگه داشته تا جنبه حمایتی برای سر بینی داشته باشد. زیرا اگر این روش بر روی مریض انجام شود و پزشک غضروف بیشتر بردارد، غضروف طرفی پایین بیش از اندازه کاهشپیدا می کند و باعث می شود در جراحی سوراخ های بینی بسته شود.از جمله موارد دیگر می توان افتادگی ناخواسته سوراخ های بینی و کوچک شدن بیش از انداره سر بینی را نام برد.

پس از جراحی پوست سر بینی را جمع کرده و نتیجه بینی کوچک مثلثی و زیبا خواهید داشت.

 

سبک تغییر شکل بینی با بخیه

 این سبک بیشتر برای بینی هایی که عریض هستن کاربرد دارد. در این سبک در صورتی که فرد مشکلات دیگری نداشته باشد و ساختار بینی استاندارد های لازم را داشته باشد، بدون برداشتن غضروف سر بینی و یا تغییر ساختار های زیرین که به عنوان پشتیبان غضروف سر بینی هستند، انجام می شود. با بخیه زدن دائمی در داخل بینی که شامل بخیه هایی دقیق در قسمت غضروف طرفی پایین  است باعث می شود سر بینی فرد کوچک تر شده و در صورتی که به شکل صحیح و با جراح ماهر این کار صورت بگیر نتیجه ای عالی در ظاهر بینی ایجاد می کند.

 

سبک پیوند غضروف بینی

در این سبک هنگامی که غضروف سر بینی به شدت محکم و بافت سفتی داشته باشد، و بیمار دارای پره های بینی بزرگ در دو طرف باشد اجرا می شود. این سبک تمرکز بر روی تغییر شکل بر غضروف طرفی پایین است. که البته به نسبت سبک های دیگر پیشرفته است. هنگامی که غضروفی محکم را در قسمت زیر پره های بینی قرار بدهید و به پره های بینی وصل بشود و پیوند بخورد، پره های بینی جمع تر شده سر بینی بارک می شود و ظاهری صاف و یک دست و متوازن و مثلثی به بینی می دهد. در بیشتر مواقع از غضروف خود بینی که در قسمت تیغه بینی قرار دارد، برای این پیوند استفاده شده ولی از غضروف گوش و یا دنده ها نیز می توان استفاده کرد.

 

از لیزر نیز می توان استفاده کرد اما حتما تحت نظر پزشک جراح باشد زیرا گاها این روش لیزر با توجه به شکل بینی و میزان مشکلات که بینی دارد، مثل بینی که علاوه بر مشکل گوشتی مشکل استخوانی نیز دارد بیمار نمی خورد.

بینی بزرگ به نسبت صورت ویا کوچک به نسبت صورت

دربیشتر موارد افراد میخواهند بینی خود را کوچک تر کنند اما گاهی هم ممکن است افرادی برای بزرگ کردن بینی اقدام کنند. هنگامی که بینی به نسبت صورت کوچک تر باشد و یا در اثر تصادف یا ضربه به بافت بینی، نیاز به بینیسازی باشد، از دو روش زیر استفاده می شود.

 

 • غضروف طبیعی بدن: در این روش پزشک از دنده ها و یا گوش و یا خود بینی غضروف گرفته و در اصلاح بینی از آن استفاده می کند.

 

 • استفاده از پروتز: در بعضی موارد با تشخیص پزشک و یا انتخاب بیمار از پروتز با جنس های مختلف مانند سیلیکونی و... برای اصلاح بینی بیمار استفاده می شود.

 

در مورد کوچک کردن بینی، زمانی که بینی به نسبت صورت بزرگ باشد و شخص از ظاهر بینی خود ناراضی باشد عمل کوچک کردن بینی صورت می گیرد. در بعضی موارد بینی بزرگ و پهن است که از جمله بینی های گوشتی محسوب می شود که در موارد بالا به طور کامل به آن پرداختیم در بعضی دیگر نیز استخوان بینی بزرگ است که با عمل آن را اصلاح می کنند. این مورد نیز به طور کامل در بینی استخوانی توضیح داده شده است.

جراحی بینی محبوب ترین عمل زیبایی در کشور

فرورفتگی بینی

در بعضی موارد افرادی هستند که بر روی پل بینی آن ها فرو رفتگی ایجاد شده است. در این افراد برای معالجه، پزشک از ایمپلنتیا پروتز استفاده کرده و گاها با دست کاری خود غضروف بینی اصلاح مورد نظر را انجام داده و در قسمت پل بینی،یک بینی صاف و یک دست ایجاد می کند.

 

سوراخ های بینی بزرگ و یا کوچک باشد

 در افرادی که مشکلات بینی در قسمت سوراخ بینی دارند عموما از جراحی بسته استفاده می شود. با این روش سوراخ های بینی را متقارن و در صورت لزوم بزرگ و یا کوچک می کنند. کوچک کردن سوراخ های بینی عموما طبیعی تر است. اما گاهی بعد از عمل جراحی ممکن این این سوراخ ها متقارن و یا هم اندازه نباشد در این صورت اصلاح می شود. و گاهی نیز فردی سوراخ های بینی اش به طور مادرزاد به نسبت سایز صورت و یا خود بینی کوچک است. در این موارد نیز بزرگ کردن سوراخ ها انجام می گیرد.

 

نوک بینی و اصلاح آن

 

نوک بینی بعد از پل بینی و در انتهای بینی قرار دارد.و آخرین قسمت بینی محسوب می شود ساختاری عموما غضروفی دارد. کلی هنگامی که نوک بینی متقارن نباشد و یا طرفی از نوک بینی کوچک و طرف دیگر بزرگ باشد و یا افتادگی در هر سمتی از بینی باشد و در کل هر گونه نا متعادلی در نوک بینی باشد، پزشک با دست کاری کردن غضروف نوک بینی آن را اصلاح می کند. حاصل این عمل داشتن بینی با سایز دلخواه همراه با ظاهری متقارن برای بینی است.

 

نوک بینی به شکل پیازی باشد: در بینی هایی که سر بزرگی دارند گاهی شکل پیازی به خود گرفته و باعث می شود انتهای بینی گرد تر و یا پهن بنظر برسد. در چنین مواردی پزشک معالج غضروف زیر بینی را اصلاح کرده و شکل بینی را به صورت دلخواه در می آورد.

 

بینی استخوانی و عمل زیبایی آن

 

بینی استخوانی، بینی با پوستی نازک، ساختار غضروفی سفت و محکم، استخوانی مستحکم است. این عمل عموما تغییرات چشمگیر دارد و بعد از عمل به خوبی تغییرات آن قابل مشاهده است. قوز بینی جزو بینی های استخوانی محسوب می شود.

 

قوز بینی: یکی از مشکلات بینی که بیشتر افراد با شکلهای متفاوت از بینی با آن روبرو هستند، قوز بینی می باشد. به بر آمدگی که بر روی پل بینی وجود دارد و باعث نامرتبی بینی و برجستگی استخوان بینی می شود قوز بینی می گویند. برای از بین بردن این مشکل، پزشک با دست کاری کردن غضروف روی استخوان بینی این مشکل را برطرف می کند و یک بینی صاف ایجاد می کند. این مشکل گاهی براثر حادثه و شکستگی بینی اتفاق می افتد و گاهی نیز ژنتیکی است. در بیشتر موارد ژنتیکی است.

 

بینی معمولی و عمل زیبایی آن

این بینی از نظر ساختاری شرایطی طبیعی دارد. پوست بینی از نظر ضخامت،متوسط است. ویژگی های این بینی چیزی بین بینی گوشتی و بینی استخوانی است. در این مدل بینی عموما شخص به دنبال بینی عروسکی و کوچک تر از بینی طبیعی خوب است.

 

عمل به منظور درمان داخلی و مشکلات بینی مثل مشکلات تنفسی

این عمل به منظور رفع مشکلات بینی که بر روی سیستم بدن تاثیر می گذارد، انجام می شود. در واقع برای رفع بیماری استفاده می شود، مانند مشکلات تنفسی، اختلال در خواب( خروپف)، انحراف و انسداد مجرای تنفسی و... در ادامه مواردی از درمان های ترمیمی با جراحی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 • ترمیم و یا حذف قوز بینی: قوز بینی که دراثر تصادف، ضربه، و گاهی مادرزاد دچار این بیماری می شوند و تاثیر بر روی تنفس و راه های تنفسی فرد دارند، در این دسته قرار دارد. برای حل این مشکل

 

 • پلیپ بینی: به توده هایی که در داخل حفره بینی بر اثر عفونت، آلرژی و یا فریبرز کیستیک ایجاد می شود و بر روی مجاری تنفس و سینوس ها قرار دارند و باعث مشکلات در تنفس می شوند، پلیپ بینی گفته می شود. با عمل جراحی می توان این توده ها را برداشته و با باز کردن مجاری تنفسی مشکلات بیمار حل می شود.

 

 • انحراف بینی: غضروفی که در تیغه میانی بینی قرار دارد دچار انحراف از مسیر اصلی خود شده و اختلالاتی ایجاد می کند. در اکثر موارد در ظاهر چیزی از این مشکل مشخص نیست اما چون این غضروف بین دو حفره بینی قرار دارد با انحراف به هر سمتی باعث مشکلاتی از قبیل: خشکی گلو، خرخر، انسداد حفره بینی و گاهی خونریزی بینی ایجاد می شود.

 

 • نبودن بینی در وسط صورت.

 

 • متقارن نبودن دو طرف بینی در صورت.

 

 • انحراف تیغه بینی.

 

 • عمل به منظور هم زیبا سازی و هم حل کردن مشکلات بینی. (عمل زیبایی و ترمیمی):

 

 • گاهی بیمار هم دارای مشکلات گفته شده در عمل ترمیمی می باشد و هم زمان عمل زیبایی نیز انجام می دهد که در این دسته قرار می گیرد.
 • عوارض موجود در عمل بینی.

 

آیا انتخاب پزشک در کاهش عوارض عمل بینی بسیار تاثیر گذار است؟

دکتر فرشته عبدالمطلبی جراح بینی در کرج برای درک این موضوع توضیحاتی داده داد؛ طبق آمار موجود، هر ساله به تعداد افرادی که برای عمل بینی و یا کلا عمل های زیبایی اقدام می کنند اضافه می شود، بر اساس این درخواست ها متاسفانه انواع مختلفی از عمل های غیر تخصصی، که روش هایی با هزینه های کم تر، در مکان هایی غیر اصولی و غیر استرلیزه توسط افراد غیر متخصص انجام می گیرد، نیز به روی کار آمده اند. این موارد با شعار هایی مبنی بر آسان تر بودن تبلیغات گسترده کرده و باعث مشکلات فراوانی برای بیماران می شوند. برای اینکه عملی موفقیت آمیز داشته و عوارض بعد از جراحی کاهش یابد،از پزشکان و افراد متخصص استفاده شود.

عوارض شایع جراحی بینی

از عوارضی که بعد از عمل بینی ممکن است وجود داشته باشد، میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

عفونت، خونریزی، باقی ماندن جای زخم، ورم صورت و از بین رفتن دائمی عصب.

تمامی این موارد با داشتن پزشک متخصص و جراح کارامد تا حدود زیادی از بین می رود و گاها اصلا ایجاد نمی شود.

 

توصیه هایی که قبل از عمل بینی رعایت کردن آن ها بسیار موثر است:

 • از دو هفته قبل عمل مصرف دخانیات مثل قلیون و از دو ماه قبل مصرف سیگار را متوقف کرده و الکل را نیز از ۲ هفته قبل از عمل مصرف نکنید.
 • از دو هفته قبل از عمل، خوردن دارو های رقیق کننده ی خون و یا آن هایی که احتمال رقیق کردن خون را دارند قطع کرده، زیرا احتمال خونریزی بعد از عمل و همچنین حین عمل بالا می برد.
 • آزمایش هایی که قبل از عمل و در دوره ی آمادگی قبل عمل توسط پزشک متخصص و پزشک بیهوشی تجویز می شود، به طور دقیق و کامل انجام داده و پزشک خود را از بیماری ها و سوابق بیماری هایی که دارید مطلع کنید.

 

 • برای انجام عمل حتما ناشتا بوده یعنی حداقل ۸ ساعت چیزی نخورده باشید.

 

مراقبت های که بعد از عمل بینی به بهبود سریع تر کمک می کند:

 

 • برای رفع و کم کردن کبودی صورت تا ۲۴ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.

 

 • بعداز۴۸ ساعت از غذاهای سفت استفاده کنید و در واقع طی۴۸ ساعت اولیه از مایعات و غذاهای مایع و نرم استفاده کنید.

 

 • ترشحات خونی در گلو و بینی در روز های اولیه طبیعی است.

 

 • از حرف زدن، خندیدن، باز کردن زیاد دهان، فین کردن و تخلیه با شدت بینی، خودداری کنید.

 

 • تا۲ هفته سر را بالا نگه داشته و از آویزان کردن سر به پایین جلو گیری کنید.

 

 • تا۲ ماه سونا، جکوزی و شنا ممنوع است.

هزینه عمل بینی

بسیاری از افراد در رابطه با هزینه جراحی بینی در کرج از دکتر فرشته عبدالمطلبی سوال می پرسند . در این رابطه باید گفت هزینه ای ثابت برای عمل رینوپلاستی وجود ندارد و حتما بیمار در ابتدا باید معاینه شده تا نقایص بینی مشخص شود سپس می توان در رابطه هزینه نهایی آن تصمیم گرفت.

 

خلاصه مطلب

همان طور که که در طی مطالب فوق؛ به بررسی انواع جراحی بینی، روش های مختلف و هدف از انجام آن پرداخته شد، لازم است نکته ای مهم را مجدد  به شما عزیزان یادآوری کنیم که در انتخاب متخصص و جراح پلاستیک دقت و تحقیق کافی را به عمل آورید، تا عوارض و ریسک جراحی به حداقل برسد. متخصصان گوش، حلق و بینی و جراحان پلاستیک در سراسر کشور از شهر های بزرگ مانند تهران، کرج و ... تا شهر های کوچک آماده ی خدمت رسانی به بیماران و متقاضیان این جراحی هستند. برای مثال اگر ساکن شهر کرج هستید می توانید با بررسی نمونه کار های قبلی و نظر بیماران سابق تحت نظر بهترین جراح بینی در کرج عمل خود را انجام دهید.

 

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: