کد خبر: ۵۱۳۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵

محافلی در واشنگتن پیش بینی می‌کنند که در صورت پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سیاست این کشور پیرامون سوریه با جامعه بین‌الملل کارآمدتر شود و اینکه آمریکا ضمن حفظ تعدادی از نیروهای نظامی در شمال شرق سوریه، به جای تصمیمات فردی به تصمیمات گروهی روی خواهد آورد.

به گزارش شفاف، روزنامه الشرق الاوسط نوشت، یکی از مشاوران کمپین انتخاباتی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است روز سه شنبه برگزار شود، به برخی از مقامات سوری گفته که اگر دولت بایدن تشکیل شود به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام می‌کند که بدون اصلاحات سیاسی، هیچ حمایتی از سوی آمریکا یا اروپا برای بازسازی سوریه وجود نخواهد داشت و از طرفی اصلاحات سیاسی هم باید پربار و اقدامی مستند در مورد  مسائل انسانی و پرسش‌های اصلی باشد. وی بر لزوم آزادی زندانیان ضمن حفظ تحریم‌های ایالات متحده علیه نظام سوریه و نظام‌های همکار با آن از جمله روسیه تاکید کرد.

طبق سخنانی که میان برخی از سوری‌های مقیم آمریکا و این مشاور رد و بدل شده، روابط دیپلماتیک آمریکا در کشورهای جهان و سازمان ملل بار دیگر روی مقابله با پروپاگاندی روسیه متمرکز خواهد شد که تلاش می‌کند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را "قربانی" حمله غرب نشان دهد و جهان را برای بازسازی این کشور متقاعد کند. دولت بایدن از روابط دیپلماتیک برای تاکید مجدد رهبری آمریکا بر حمایت از اقدامات کاهش تنش و روند سیاسی استفاده خواهد کرد.

این مشاور آمریکایی گفته است که رویکرد بایدن این است که نیروهای نظامی را در شمال شرقی سوریه حفظ کند زیرا این نیروها از حملات روسیه ممانعت می‌کنند و همزمان به دنبال راه‌هایی برای تقویت عملیات ترکیه در ادلب خواهد بود که در حال حاضر در منطقه حضور دارد". صرف نظر از اختلافات فعلی آمریکا با ترکیه، واشنگتن از تاثیر عملیات آنکارا در ادلب در "حفاظت از جان مخالفان سوریه" آگاه است و در این خصوص با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

در ارتباط با متشنج بودن روابط آمریکا و ترکیه این مشاور حامی بایدن گفت: نمی‌توانیم در مورد دموکراسی ترکیه در سایه حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور و رفتارهای آنکارا به عنوان متحد ناتو مثل خرید سامانه‌های دفاع هوایی از نوع اس۴۰۰ از روسیه نگران نباشیم اما در عین حال نمی‌توانیم اجازه دهیم روابط آمریکا و ترکیه به نفع طرف‌های با نفوذی مثل چین و روسیه که می‌خواهند ناتو متضرر شود، خراب شود.

وی افزود: موافقت دو حزب دموکرات‌ها و جمهورخواه‌ها با قانون قیصر (سزار) در کنگره تاکیدی بر اهمیت اقدام دولت بایدن به مجازات نظام سوریه  است. تحریم‌ها در کنار دیگر ابزارهای سیاست خارجی ابزاری ضروری هستند و اعمال تحریم بر نظام سوریه تنها یکی از چندین ابزار اقتصادی و دیپلماسی مهم است که باید با هم سیاستی را تشکیل دهند که "عدالت را ارتقا دهند و به سمت حل و فصل سیاسی جنگ سوریه پیش برود".

وی ادعا کرد: تحریم‌ها باید به عنوان بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر و جامع‌تر اعمال شوند. قانون سزار یا قیصر بیشترین تحریم‌های تنبیهی علیه نظام سوریه و حامیانش در روسیه و ایران است. می‌دانیم که استثناهای انسانی و بشردوستانه هم وجود دارند و "برای اطمینان از رسیدن کمک به سوری‌ها این استثناهای بشردوستانه را بهبود خواهیم بخشید. ایالات متحده همچنان بزرگترین حامی سوریه خواهد بود و دولت بایدن تلاش خواهد کرد این سیاست تغییر نکند و کمک‌ها به دست نیازمندان برسد".

در همین راستا، ایمن عبدالنور، کارشناس سیاسی گفت، سیاست بایدن در مورد پرونده سوریه ناامید کننده است و چیز جدیدی نسبت به سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا ندارد. به علاوه در سخنان مشاور بایدن نکاتی وجود دارند که در موردشان توافقی نشده است. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: