کد خبر: ۵۱۳۷۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸

تایتل : راه های ورود به مقطع کارشناسی ارشد براساس سوابق تحصیلی

تا سال پیش ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد چه برای دانشگاه های سراسری و چه دانشگاه آزاد فقط مختص داوطلبان استعداد درخشان بود که دارای معدل بالا یا ممتاز بودند . داوطلبانی هم که در دسته استعداد درخشان قرار نمی گرفتند یا می توانستند با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد شانس خود را برای ورود به دانشگاه بسنجند و یا در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت کنند .

با شیوع بیمار کرونا تصمیمات جدیدی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 99 گرفته شد تا داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده و یا قبول نشده اند بتوانند با ارائه مدارک مربوط به مقطع تحصیلی قبلی خود به ثبت نام در کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی 99 – 1400 بپردازند .

دانشگاه آزاد نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که علاوه بر دانشگاه های سراسری ، مراکز آموزشی این دانشگاه نیز برای پذیرش داوطلبان بدون کنکور ارشد ، بر اساس معدل و سوابق تحصیلی آمادگی کامل را دارند .

احتمالا پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد و ثبت نام نهایی داوطلبان در کد رشته محل های پذیرفته شده دانشگاه ها اقدام به انتشار ظرفیت های باقی مانده خود کرده و آن ها را از طریق دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور سراسری و آزاد در اختیار متقاضیان قرار می دهند .

از جمله دانشگاه هایی که تا پیش از این نیز اقدام به ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور می کرد ، دانشگاه پیام نور بود که داوطلبان با گذراندن یک ترم تحصیلی و شرکت در آزمون فراگیر این دانشگاه می توانستند در صورت قبولی به ترم های بالاتر رفته و در آخر مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نمایند .

حالا بر اساس اطلاعیه ای که از سوی وزارت علوم اعلام شده ، علاوه بر پذیرش کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور برای سال تحصیلی 99 – 1400 ، ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی پیام نور نیز انجام خواهد گرفت . زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه پیام نور مانند سایر دانشگاه های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شده و لیست رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه پیام نور از طریق دفترچه ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد .

لیست رشته های دارای ظرفیت دانشگاه پیام نور نیز مانند دانشگاه های دارای ظرفیت دوره های روزانه ، شبانه ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان در همان دفترچه ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی ارشد 99 منتشر می شود . این رشته ها همانند لیست رشته هایی است که در دفترچه انتخاب رشته ارشد موجود بود ، با این تفاوت که اکنون ظرفیت پذیرش در هر کدام به علت ثبت نام داوطلبان پس از اعلام نتایج نهایی ارشد کمتر شده است .

همه مراحل مربوط به ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور مانند پرداخت هزینه ثبت نام ، شرح شرایط و ضوابط شرکت در فرآیند ارشد بدون کنکور و اعلام نتایج آن از طریق سامانه سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org انجام می شود . داوطلبان نیز برای دنبال کردن اطلاعیه های مربوطه بهتر است به این سایت مراجعه کرده و از اطلاعیه های جدید با خبر شوند . همچنین کارشناسان سامانه مشاوره هیوا نیز می توانند متقاضیان کارشناسی ارشد بدون کنکور را راهنمایی کرده و آنان را از زمان ثبت نام ارشد بر اساس سوابق تحصیلی 99 مطلع سازند .

تایتل : راه های ورود به مقطع کارشناسی ارشد براساس سوابق تحصیلی

همانطورکه گفته شد دانشگاه آزاد نیز در صدد پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی است که احتمالا شروع این فرآیند را پس از ثبت نام داوطلبان پذیرفته شده این دانشگاه انجام می دهد . راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 99 از طریق سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منتشر شده و شامل بخش های متعددی مانند شرایط و زمان ثبت نام ، مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بر اساس سوابق تحصیلی و لیست رشته های دارای ظرفیت این دانشگاه خواهد بود .

اعلام نتایج کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد نیز در همان سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org اعلام خواهد شد و از این طریق محدوده زمانی را برای ثبت نام داوطلبان پذیرفته شده در نظر می گیرد و به اطلاع آنان می رساند .

به داوطلبانی که دارای ثبت نام کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی بوده و یا در کنکور کارشناسی ارشد 99 شرکت کرده بودند ، ولی قبول نشده یا از نتیجه پذیرش خود ناراضی اند توصیه می شود در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در آن نیز شرکت نمایند . چرا که این گونه شانس مجددی برای انتخاب کد رشته های باقی مانده در اختیار خواهند داشت . اما اگر کنکور ارشد امسال فاقد مرحله تکمیل ظرفیت بود می توانند در کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی 99 ثبت نام نمایند .

کارشناسان سامانه مشاوره هیوا در تلاش اند تا اطلاعات لازم درباره ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی ارشد 99 – 1400 را به داوطلبانی که متقاضی پذیرش بدون کنکور هستند ارائه نموده و آن ها را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا یاری نمایند .

 

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: