کد خبر: ۵۱۳۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
وال استریت ژورنال نوشت

پنتاگون بدون هیچ سر و صدایی، تصمیم به تغییر وابستگان نظامی و کاهش درجه آنها در تعدادی از سفارت‌خانه‌های آمریکا از جمله در برخی از کشورهای عربی محوری گرفته است.

به گزارش شفاف، روزنامه وال استریت ژورنال از مسؤولان نقل کرد که این تصمیم را مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در ۲۴ اوت گذشته امضا کرد که بر اساس آن، نظامیانی با درجه‌های سرهنگ و سرهنگ نیروی دریایی، نه یک ژنرال یا دریادار، پست وابستگان نظامی در هشت کشور از هم‌پیمانان استراتژیک آمریکا از جمله عربستان، مصر، پاکستان، انگلیس، امارات، کویت، عراق و ترکیه را برعهده بگیرند.

در این گزارش از منابع آگاه نقل شده است که وابستگان نظامی از چند سفارت آمریکا در کشورهای غرب آفریقا از جمله غنا و گینه استوایی فراخوانده شده‌اند.

طبق گفته منابع، این تصمیم برای توزیع مجدد منابع جهت رویارویی با چین و روسیه در صحنه ژئوپلتیک و اجرای محدودیت‌های إعمال شده توسط کنگره درمورد تعدادی از ژنرال‌ها و دریادارها در ارتش آمریکا امری ضروری است.

در این گزارش آمده است، طبق قانونی که پیشتر تصویب شده بود، پنتاگون باید تعداد ژنرال‌ها و دریاسالارها را تا ۱۱۰ تن در تا اوایل دسامبر ۲۰۲۲ کاهش دهد.

این تحرکات آمریکا با مخالفت نمایندگان هر دو حزب و مسؤولانی از دیگر نهادهای آمریکایی مواجه شده است، چراکه این تصمیمات را تنگ نظرانه به حساب می‌آورند که ممکن است به روابط آمریکا با هم‌پیمانان محوری آن آسیب برساند و بر سر شراکت‌ها در مبارزه با تروریسم سنگ اندازی کند و آفریقا و خاورمیانه را در معرض افزایش نفوذ روسیه و چین قرار دهد.

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، تصریح کرد، احتمال می‌رود وابستگان نظامی با رتبه‌های بالاتر در برخی از کشورهای آسیایی و اقیانوس آرام تعیین شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: