کد خبر: ۵۱۳۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴

کتاب صوتی «کدام حزب برنده می‌شود؟» نوشته‌ی عزیز نسین، مجموعه‌ای از بهترین داستان‌های طنز این نویسنده ترکیه‌ای به شمار می‌رود.

به گزارش شفاف، طنز، اما تلخ و گزنده؛ ویژگی اصلی کتاب صوتی «کدام حزب برنده می‌شود؟» نوشته‌ی عزیز نسین است. این کتاب مجموعه‌ای از بهترین داستان‌های طنز این نویسنده ترکیه‌ای به شمار می‌رود که نگاهی انتقادی به مسائل اجتماعی و سیاسی دارد.

درباره کتاب صوتی «کدام حزب برنده می‌شود؟»

کتاب «کدام حزب برنده می‌شود؟ (Hangi parti kazanacak)»، مجموعه‌ای از محبوب‌ترین داستان‌های طنزی است که زبانی انتقادی نسبت به مشکلات مردم کشور ترکیه دارد. از میان ۱۹ داستان، نام کتاب از اولین قصه آن اقتباس شده است.

عزیز نسین را بیشتر بشناسیم

عزیز نسین (Aziz Nesin) معتقد است «تن‌ها طنزی را طنز اصیل و واقعی می‌دانم که به نفع مردم باشد؛ چیزی که مرا به طنزنویسی کشاند، شرایط سخت و بد روزگار بود ... درواقع طنز خشم فرو خورده‌ای را نمایش می‌دهد که در فقر و محرومیت ریشه دارد.»

شاید بتوان گفت خود عزیز نسین با این چند جمله، عقاید، زندگی و آثار خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کرده است و باید گفت اکثر آثار او طنزی رادیکال و اجتماعی دارد.

همسایه‌ها، آقای سوت زن، گور خانوادگی، دنیای وارونه، جایزه بزرگ، خاطرات یک تبعیدی، وظیفه ملی، مهمان آمریکایی و چنین بوده، اما چنین نخواهد بود، از جمله آثار ترجمه شده او در ایران به شمار می‌رود. البته نباید او را به نوشته‌هایش محدود کرد، چرا که از عزیز نسین بیش از ده دفتر شعر به ثبت رسیده و شاعری توانمند بوده است.

نسین در طول هشتاد سال عمر خود بیش از صدکتاب نوشته و به خاطر عقایدش سال‌ها به زندان رفته و ۲۳ جایزه معتبر و بین‌المللی را نیز دریافت کرده است.

اگر از علاقه‌مندان به ادبیات طنز و داستان‌های کوتاه باشید و بخواهید واقعیت را از دریچه طنزی انتقادی ببینید، این کتاب به شما توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی «کدام حزب برنده می‌شود؟» می‌شنویم:

گفته‌اند آقا مراد همه چیز را می‌داند. به روستا که آمدم چند شب در خانه آقا مراد مهمان بودم، او را در قهوه‌خانه پیدا کردم. گفتم: آقا مراد، به من گفته‌اند که تو خبر داری. بگو ببینیم در این انتخابات کدام حزب پیروز می‌شود؟

آقا مراد گفت: اصلا معلوم نمی‌کند.

-مگر هر حزبی که قوی‌تر باشد برنده نمی‌شود؟

-نه معلوم نمی‌کند جوجه را آخر انتخابات می‌شمارند. حتی اگر از تک تک مردم این روستا هم بپرسی، باز هم معلوم نمی‌شود. می‌دانی چرا؟ ببین گوش کن.

پای چپش را گذاشت زیر نشیمن‌گاهش. روی نیمکت چهار زانو نشست و خوب که جا به جا شد، سیگارش را روشن و شروع به تعریف کرد..

گفتنی است این کتاب با روایت آرمان سلطان زاده از سوی نشر «ققنوس» راهی بازار شده است.

 

انتهای پیام /

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: