کد خبر: ۵۱۳۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲

وزیر خارجه انگلیس گفته که سنگ بنای روابط با آمریکا بر اساس روابط قوی اقتصادی، امنیتی و فرهنگی است اگرچه اذعان داشت که این روابط با روی کار آمدن ترامپ یا بایدن تغییر می‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس همچنین گفت: دونالد ترامپ مدعی پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شده اما من وارد این بحث‌ها نمی‌شوم.

ترامپ یکی از حامیان بریگزیت و توافق تجاری بین آمریکا و انگلیس است اما در صورت پیروزی جو بایدن، رقیب دموکراتش در این انتخابات، انتظار می‌رود که این ایده به دست فراموشی سپرده شود یا اهمیت کمی به آن داده شود.

بایدن رسما منتقد دولت انگلیس بابت برنامه بریگزیت است.

وزیر خارجه انگلیس همچنین با کم اهمیت دانستن روابط سرد در صورت پیروزی بایدن تاکید دارد که هنوز زود است درباره نتیجه انتخابات آمریکا نظر داد.

وی در گفتگویی با اسکای نیوز گفت: من نگران روابط بین لندن و واشنگتن نیستم. تقابل شانس‌ها و خطرات همیشه وجود داشته اما آنچه ضرورت دارد، مفهموم مبنا و بستر این روابط است و اینکه باید منافع بین دو کشور تقویت شود.

راب افزود، این اطمینان خاطر وجود دارد که بدون توجه به پیروزی یک دموکرات یا جمهوری خواه، روابط دو کشور در یک شکل بسیار خوب است.

ترامپ با وجود آنکه روند شمارش آرا هنوز ادامه دارد، مدعی پیروزی شده و مخالفانش را به تقلب گسترده متهم کرده است.

وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به انتقاد ترامپ از رای گیری پستی و تصمیم برای ارجاع آن به دادگاه عالی برای توقف شمارش این آرا گفت: این یک بحث داغ درباره توازن و تناسب آرای پستی است. من در آن دخالت نمی‌کنم.

لیزا ناندی، وزیر خارجه دولت سایه نیز گفت: اظهارات ترامپ بسیار شوکه کننده بود. همه آرا باید شمرده شوند تا نتایجی قطعی به دست بیاید.

در همین حال،‌ ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس نیز گفت، هرکسی که پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد، باید به مقابله با تغییرات جوی بپردازد. ما به زودی می‌فهمیم که چه کسی رئیس جمهوری بعدی آمریکاست. متاسفانه امروز متوجه شدیم که آمریکا رسما از توافق آب و هوایی پاریس خارج شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: