کد خبر: ۵۱۴۱۵۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲

دیده بان حقوق بشر امروز (دوشنبه) به کشورهای گروه ۲۰ تاکید کرد تا به عربستان برای آزادی فعالان حقوق بشری فشار بیاورند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیده بان حقوق بشر به کشورهای عضو گروه ۲۰ پیش از نشست مجازی آن در عربستان که ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، تاکید کرده تا به عربستان فشار بیاورند فعالان حقوق بشری را که به صورت غیرقانونی بازداشت کرده، آزاد کند و مسؤولیت سوءاستفاده‌های گذشته را برعهده بگیرد.

ریاض به عنوان رئیس کنونی این گروه، تلاش کرده تا تصویر و وجهه خود را پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف دولت سعودی بهبود بخشد.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد، با وجود حملات بی وقفه از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به آزادی‌ها،‌ ریاست گروه ۲۰ یک با پرستیژ بین‌المللی را به فردی اهدا کرده که لیاقتش را ندارد.

مایکل پیج، معاون دیده بان حقوق بشر در امور خاورمیانه گفت:‌ گروه ۲۰ در حال تقویت وجهه عربستان و نشان دادن این است که این کشور با وجود افزایش قابل توجه سرکوب‌ها از سوی این کشور از سال ۲۰۱۷ دارد اصلاحاتی را انجام می‌دهد.

این دیده بان با راه اندازی یک کمپین به نام هشتگ جی۲۰عربستان سعودی، خواستار آزادی بی‌قید و شرط فعالان حقوق بشری چون "لجین الهذلولی"، نسیمه السداح و نوف عبدالعزیز و همچنین رفیع بداوی، صالح حیدر، خبرنگار و ولید ابوالخیر شده است.

این گروه حقوق بشری گفته که برخی از زنان بازداشتی چون الهذلولی برای چندین ماه در یک سلول انفرادی زندانی بودند و علیه آنها شوک الکتریکی و سوءاستفاده‌های جنسی صورت می گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: