کد خبر: ۵۱۴۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰

علی‌بابا یک تجارت پیشرو در تجارت الکترونیک است که شامل سه زیر مجموعه بزرگ علی‌بابا، تائوبائو و تیمال می‌شود. علی‌بابا یک وب‌سایت بنگاه به بنگاه است که خریداران را با تامین‌کنندگان مختلف در سراسر جهان آشنا می‌کند. بیش از 50 درصد فروش تجارت الکترونیک در چین بر عهده این گروه است. خرده‌فروشان می‌توانند میلیون‌ها محصول مختلف را به صورت عمده یا با حداقل مقدار سفارش از تامین‌کننده با قیمت عمده بخرند.

 

 

در صفحه محصول علی‌بابا به دنبال چه چیزی بگردم؟

قیمت محصول و FOB

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام خرید از علی‌بابا در نظر بگیرید قیمت محصول و گزینه تحویل روی عرشه کشتی (FOB) است. FOB به این معنی است که فروشنده، بار را بدون هزینه به بندر منتقل می‌کند و خریدار فقط باید هزینه حمل و نقل را از بندر مبدا تا بندر مقصد پرداخت کند.

حداقل مقدار سفارش (MOQ)

حداقل مقدار سفارش به معنای حداقل مقدار سفارشی است که یک تامین‌کننده در علی‌بابا مایل به تحویل آن است. این مقدار قابل مذاکره است و برای هر کالایی که موجود است متفاوت است.

شرایط پرداخت

پس از مذاکره بر سر حداقل مقدار سفارش و قیمت محصول مهم‌ترین مساله انتخاب روش پرداخت است. خریداران باید تمام جزئیات مربوط به روش‌های پرداخت و پرخطر بودن یا نبودن آن‌ها را بدانند:

 • وسترن یونیون

این روش پرداخت بسیار بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود مگر اینکه پرداخت به درستی توسط سند تضمینی محافظت شود. به یاد داشته باشید که این روش پرداخت هنگام خرید از علی‌بابا تنها زمانی استفاده شود که از یک فروشنده بسیار معتبر و قابل اعتماد خرید می‌کنید.

 • پی‌پال

این روش یکی از گزینه‌های بسیار محبوب است که توسط اکثر خریداران بین‌المللی علی‌بابا استفاده می‌شود زیرا تقریبا بی‌خطر است. با این حال این روش دارای برخی معایب از قبیل مالیات زیاد است و همچنین در تمام کشورهای جهان قابل استفاده نیست.

 

جست و جو تامین‌کننده مناسب در علی‌بابا (جستجو مستقیم یا RFQ)

جست و جو مستقیم

جستجو مستقیم به خریدار این اجازه را می‌دهد که محدوده قیمت هر یک از تامین‌کننده‌ها محصول مورد نظر خود را مشاهده کرده و بهترین را انتخاب کند. برای این کار باید مراحل خاصی دنبال شود:

مرحله 1: وارد وب سایت علی‌بابا شوید.

مرحله 2: بهترین تامین‌کننده‌ها را انتخاب کنید و استعلام خود را ارسال کنید.

مرحله 3:  با تامین‌کننده تماس بگیرید.

مرحله 4: نرخ‌ها را از تمام تامین‌کننده‌ها جمع‌آوری و با یکدیگر مقایسه کنید.

مرحله5: برای ادامه مکاتبات و ارتباط بیشتر 2 یا 3 تامین‌کننده را انتخاب کنید

RFQ

یک روش بسیار کارآمد و سریع برای جست و جو تامین‌کننده است. تنها 10 دقیقه طول می‌کشد که همزمان از بیش از 10 تامین‌کننده مختلف نرخ‌ها را دریافت کنید. پس از آن می‌توانید بهترین نرخ را برای ادامه کار انتخاب کنید.

این روش به شرح زیر است:

مرحله 1: به صفحه RFQ علی‌بابا وارد شوید.

مرحله 2: فرم RFQ را پر کنید.

مرحله 3: RFQ را ارسال کنید و منتظر بمانید تا تامین‌کننده‌ها نرخ خود را اعلام کنند.

مرحله 4: نرخ‌ها را تایید و بررسی کنید.

مرحله 5: بهترین نرخ‌ها (2 تا 3 تامین‌کننده) را برای مکاتبات بیشتر جدا کنید.

 

انواع تامین‌کننده جهت واردات کالا از چین و سایت علی بابا

 • تامین‌کننده طلایی

تامین‌کننده طلایی به عنوان یک فروشنده تاییدشده شناخته می‌شود که هزینه حق عضویت را به علی‌بابا پرداخت کرده است از این رو اجازه دارد که از نشان شرکت استفاده کند. ادعاهای یک تامین‌کننده طلایی به طور قانونی به اثبات رسیده است و همچنین توسط یک فرآیند تایید بررسی در محل اعتبار او تایید می‌شود.

 • تامین‌کننده‌های تایید شده

تامین‌کننده با نماد تایید در واقع به این معنی است که توسط یک شرکت واسطه احراز هویت شده است. این احراز هویت برای اطمینان از اصلی بودن تامین‌کننده‌های طلایی و فعالیت آن‌ها انجام می‌شود اما این اعتبار، بازار آن‌ها را تایید نمی‌کند.

 • فروشندگانی که از تضمین تجارت علی‌بابا استفاده می‌کنند

فروشندگانی که به منظور محافظت از منافع خریدار در علی‌بابا در صورت اختلاف کیفیت و تحویل از تضمین تجارت استفاده می‌کنند.

برای انتخاب یک فروشنده خوب در علی‌بابا معیارهای پیشنهادی وجود دارد که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و منابع خریدار شود.

 • سبد محصولات تخصصی

اگر خریدار پیشنهاد فروش رقابتی را از فروشنده دریافت کرده است و تصمیم به خرید دارد بهتر است قبل از آن دسته‌بندی محصولات فروشنده را بررسی کند.

اگر کالای مورد نظر در حوزه تخصصی فروشنده نباشد تکمیل سفارش ممکن است در آینده به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود.

 • ارتباط خوب نشان‌دهنده کارایی تامین‌کننده است.

تامین‌کننده‌ای که به خوبی ارتباط برقرار می‌کند کارآمد است زیرا مسئولیت خود را در ایمیل استعلام نشان داده و تمام جنبه‌های محصول مانند قیمت، بسته‌بندی و هزینه حمل و نقل را بررسی کرده است.

 • دانش تخصصی در تجارت بین‌الملل

یک فروشنده حرفه‌ای در علی‌بابا می‌توانند منبع خوبی هنگام کار با محموله‌های فراملیتی باشد به ویژه برای خریدارانی که تازه وارد این عرصه شدند. چنین بازرگانی همیشه به عنوان منبع پشتیبان خریداران در حل مسائلی مانند بسته‌بندی، حمل و نقل و سایر نگرانی‌ها عمل می‌کند.

تماس با تامین‌کننده‌های علی‌بابا، درخواست قیمت و سفارش نمونه

نحوه برقراری ارتباط با تامین‌کننده هنگام خرید از علی‌بابا

وقتی خریداران به درک درستی از نحوه محافظت از خود هنگام انجام معامله بین‌المللی رسیدند باید برای تهیه سفارش خود با تامین‌کننده‌های مورد نظر خود تماس بگیرند.

درخواست نرخ (RFQ) در علی‌بابا

درخواست یک نرخ معمولا در مقایسه با نوشتن یک ایمیل برای فروشنده روشی ساده و آسان است.

 1. حداقل مقدار سفارش: برخی از فروشندگان حداقل مقدار سفارش خود را لیست می‌کنند اما همیشه توصیه می‌شود با آن‌ها در مورد این مساله دوباره صحبت کنید. اگر حداقل مقدار سفارش خریدار با فروشنده مطابقت ندارد می‌توانند در مورد آن مذاکره کنند.
 2. قیمت‌گذاری نمونه: هنگام خرید عمده برای اهداف تجاری خریداران باید کیفیت محصول را از قبل بررسی کنند. فروشندگان در علی‌بابا به راحتی نمونه‌هایی را رایگان یا در ازای پول برای بازرسی کیفیت در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند.
 3. قیمت‌گذاری محصول: یکی از جنبه‌های مهمی که هنگام خرید از علی‌بابا باید در نظر گرفت قیمت محصول برای مقداری است که خریدار قرار است سفارش دهد. یک سفارش بزرگ ممکن است قیمت هر واحد را کاهش دهد بنابراین مهم است که تمام جزئیات را با فروشنده در میان بگذارید.
 4. زمان تولید: خریداران باید کاملا واضح زمان تولید را با فروشندگان در میان بگذارند زیرا زمان یکی از اصول بسیار مهم خرید از علی‌بابا است.
 5. شرایط پرداخت: اکثر فروشنده‌های علی‌بابا از کسب و کارهای نوپا می‌خواهند که پیش‌پرداخت را کامل انجام دهند. این جنبه بسیار مهمی است زیرا موجودی کالا هزینه اصلی کسب و کارهای نوپای تجارت الکترونیک است. به خریداران پیشنهاد می‌شود در مورد سفارشات آتی شرایط پرداخت را با فروشنده نیز در میان بگذارند.

توصیه می‌شود که برای یک خرید عمده در ایمیل ارسالی خود تمام موارد بالا را با تمام جزئیات قرار دهید.

دریافت نرخ

هنگامی که خریداران برای 20 تا 25 فروشنده علی‌بابا درخواست استعلام و سوال‌های خود را می‌فرستند می‌توانند انتظار داشته باشند که تقریبا از 10 تا 15 فروشنده عمده‌فروش علی‌بابا نرخ دریافت کنند. به یاد داشته باشید در صورتی که به روشنی درخواست خود را مشخص نکنید ممکن است از تعداد بسیار کمتری نرخ دریافت کنید.

برچسب‌زنی محصولات خریداری شده از علی‌بابا

 • ODM مخفف تولید طرح اصلی است و به یک محصول نهایی اشاره دارد که توسط خود تولیدکننده تولید شده است.

این محصولات معمولا به عنوان «محصولاتی با برچسب شخصی) شناخته می‌شوند و بعد از برچسب‌زنی آماده فروش هستند.

 • OEM مخفف تولید تجهیزات اصلی است و شرایطی را نشان می‌دهد که خریداران می‌خواهند محصولات خود با نیازهای خاص مورد نظرشان تولید شود.

چگونه می‌توان با خیال راحت نمونه‌ها را سفارش داد

پس از محدود کردن تحقیقات خود به چند فروشنده خاص گام بعدی درخواست نمونه‌ای از محصولات است که خریداران باید قبل از سفارش عمده خود کیفیت محصول را به وسیله آن بررسی کنند.

به احتمال خیلی زیاد قیمت نمونه محصول بسیار بیشتر از هزینه خود محصول خواهد بود. پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان خریدار درباره قیمت نمونه چانه نزند.

 

برای ثبت سفارش حتما از تضمین تجارت علی‌بابا استفاده کنید

تضمین تجارت علی‌بابا چیست؟

یکی از سرویس‌های رایگان علی‌بابا است که برای محافظت از سفارش توسط علی‌بابا به خریداران ارائه می‌شود که پای یک شرکت تضمین‌کننده در میان است.

زمانی که فروشنده کالا برای حمل و نقل آماده می‌شود خریدار ملزم به پرداخت وجه به حساب معرفی شده توسط علی‌بابا است.

هنگامی که سفارش توسط خریدار تایید شد پول به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

 

چگونگی یافتن شرکت حمل و نقل کالا برای حمل بار از فروشنده علی‌بابا

پس از انجام کار چالش‌برانگیز خرید در علی‌بابا مرحله حیاتی بعدی انتخاب بهترین روش حمل و نقل است. برای ترخیص کالا از گمرک چه رویه‌هایی باید در نظر گرفته شود؟ خبر خوب این است که این مساله توسط کارگزار حمل و نقل اداره می‌شود.

شرکت حمل و نقل کیست؟

یک کارگزار حمل و نقل به صورت نماینده حمل‌کننده خود عمل می‌کند و خدمات انبار و حمل و نقل تخصصی را ارائه می‌دهد.

خریداران می‌توانند از طیف گسترده‌ای از خدمات ارائه شده توسط یک کارگزار استفاده کنند. این خدمات شامل آماده‌سازی و اسناد صادرات، ذخیره‌سازی انبار، رزرو فضای بار، مذاکرات مربوط به هزینه حمل بار، حفاظت از بار و موارد بیشتری از این دست است.

یک کارگزار حمل و نقل مناسب مطمئنا در وقت، پول و هزینه‌های آسیب‌های احتمالی صرفه‌جویی می‌کند.

چگونه یک شرکت حمل و نقل بار علی‌بابا پیدا و انتخاب کنیم؟

برای جست و جو یک کارگزار حمل و نقل بار علی‌بابا دو راه اصلی وجود دارد که یا خریدار می‌تواند یکی از آن‌ها را پیدا کند یا از فروشنده می‌خواهد که یک درخواست در علی‌بابا تنظیم کند.

از میان هزاران کارگزار حمل و نقل پیدا کردن یک کارگزار قابل اعتماد قطعا آسان نخواهد بود. بزرگترین مشکل مرتبط با ارائه‌دهنده‌های خدمات این مساله است که مشتریانی را با قیمت پایان جذب می‌کنند و در میانه راه برای چیزهای ناخواسته مبلغ را با هزینه‌های اضافی افزایش می‌دهند.

یافتن در گوگل: توصیه‌شده‌ترین راه برای شکار یک کارگزار حمل و نقل مناسب تایپ کردن «حمل و نقل کشور X» در گوگل است و پس از تحقیق و بررسی دقیق یکی را انتخاب کنید.

شبکه اجتماعی خود را برای پیدا کردن یک کارگزار مناسب درگیر کنید: روش پیشنهادی دوم این مساله است که از ارتباطات خود برای پیدا کردن یک کارگزار قابل اعتماد استفاده کنید. هنگامی که خریدار تصمیم می‌گیرد که یک کارگزار حمل و نقل را به خدمت بگیرد باید از فروشنده نرخ یک FOB را بخواهد.

 

سوالاتی که تمام خریداران علی‌بابا به دنبال پاسخ آن‌ها هستند

آیا علی‌بابا بی‌خطر است؟

علی‌بابا برای تامین منابع کاملا بی‌خطر است و فقط به مشتریانی نیاز دارد که در مورد چگونگی انتخاب یک تامین‌کننده مناسب، روش‌های امن پرداخت، بازرسی کیفیت و اقدامات حمل و نقل اطلاعات کافی داشته باشند.

مهم‌ترین نکته هنگام خرید از این فروشگاه این است که مشتریان قبل از اقدام نهایی، قانونی بودن تامین‌کننده را بررسی کنند و نسبت به کلاهبرداران محتاطانه عمل کنند. تحقیقات کامل درباره تامین‌کننده و انتخاب حداقل یک تامین‌کننده که از تضمین تجارت پیروی می‌کند ایمن‌ترین راه خرید از علی‌بابا است.

چگونه میتوانم از خرید کالاهای تقلبی جلوگیری کنم؟

علی‌بابا یک روش مناسب برای گزارش و حذف برنامه‌های تقلبی ارائه داده است تا از مشتریان خود حمایت می‌کند. نه تمام برندها از این موضوع مطلع هستند و نه اینکه مرتبا این مساله را رصد می‌کنند بنابراین موارد تقلبی زیادی در دسترس است.

از این رو برای جلوگیری از گیر افتادن در دام کالاهای جعلی خریداران باید از خرید کالاهای برندهای معروف از علی‌بابا خودداری کنند. اگر خریداران به دنبال تنوع در تجارت خود هستند به شدت توصیه می‌شود که قبل از خرید از هر فروشنده محصولات را از خود برند معتبر استعلام کنند.

توصیه‌هایی برای فرار از کالاهای جعلی

 • فروشندگان متقلب معمولا قیمت‌های بسیار پایین را ارائه می‌دهند و روش‌های پرداخت پرخطر را ترجیح می‌دهند.
 • تامین‌کننده‌های جعلی بیش از تحویل محصول نگران فرآیند پرداخت هستند.
 • تامین‌کننده را از طریق تماس تلفنی یا اسکایت تایید کنید.
 • اگر نام فروشنده با هر نام دیگری یکسان است یا از فروشنده‌ای که از سرورهای ایمیل رایگان مانند یاهو برای مکاتبات خود استفاده می‌کند احتیاط کنید.
 • در صورت هرگونه عدم اطمینانی از مشروعیت تامین‌کننده‌ای بهتر است برای اطمینان از مطابقت محصولات خریداری شده با انتظار خود نمونه‌ای تهیه کنید.

چرا با وجود یکسان بودن محصول اختلاف قیمت بسیار زیادی دیده می‌شود؟

خریداران می‌توانند دامنه قیمتی بسیار خوبی را برای یک محصول پیدا کنند زیرا در بعضی از مواقع کالاهایی که هزینه آن‌ها زیاد است در نهایت قیمت آن‌ها کاهش می‌یابد و فروشندگان قیمت را اصلاح می‌کنند. در برخی از موارد فروشنده واسطه است. در بعضی از موارد کیفیت یک محصول خاص با تامین‌کننده خاص با سایر محصولات متفاوت است.

بسیاری از تولیدکننده‌ها و شرکت‌ها برای رونق تجارت خود بهترین محصولی که بیشتر از بقیه به فروش رسیده است را جایگزین می‌کنند.

هزینه حمل و نقل از چین به چه صورت میباشد ؟

توصیه می‌شود خریداران قبل از سفارش نهایی با فروشنده تماس بگیرند. به این منظور یک ایمیل باید برای فروشنده بفرستید که هم از او نرخ را بپرسید و هم از او طلب یک نمونه بکنید. از موارد بسیار مهمی که باید در ایمیل ذکر شود می‌توان به حداقل مقدار سفارش، قیمت‌ نمونه، هزینه هر واحد، زمان تولید و روش پرداخت اشاره کرد.

تمام تامین‌کننده‌ها پاسخ نمی‌دهند بنابراین برای اطمینان از پاسخگویی خوب مشتریان باید از خاص و دقیق بودن ایمیل خود اطمینان حاصل کنند.

در مورد پرداخت عوارض و مالیات و همچنین ترخیص کالا از گمرک برای کالاهای خریداری شده از علی‌بابا باید چه مواردی را بدانم؟

بهترین روش برای مدیریت مسائل گمرکی، زمانی که محصول را از کشورهای دیگر خریداری می‌کنید استخدام یک کارگزار است. مشتریان می‌توانند به صورت آنلاین برای یافتن کارگزاران در کشورهای مقصد و بررسی اطلاعات در دسترس آن‌ها در سایت خود برای تصمیم‌گیری نهایی اقدام کنند. هزینه‌های گمرکی معمولا بستگی به نوع محصول، وزن و کشور مقصد دارند.

چه تفاوتی بین یک شرکت بازرگانی و یک تولیدکننده وجود دارد؟

شرکت بازرگانی معمولا نقش یک واسطه را بین خریدار و فروشنده بازی می‌کنند. بیشتر اوقات کسب و کارها ترجیح می‌دهند که مستقیما با تولیدکننده به منظور کاهش هزینه‌ها معامله کنند. شرکت‌های بازرگانی ترجیح می‌دهند قیمت بیشتری را از تولیدکننده بر محصولات بگذارند تا سود و درآمد خوبی را از این طریق کسب کنند.

البته باید به این مساله دقت کرد که شرکت‌های بازرگانی تنوع بیشتری در محصولات را ارائه می‌دهند که به خریدار اجازه می‌دهند محصولات مختلفی را از یک تامین‌کننده تهیه کنند.

آیا برای خرید از علی‌بابا به نام تجاری ثبت شده نیاز دارم؟

هنگام خرید مشتریان هیچ نیازی به داشتن نام تجاری ثبت شده یا نشان دادن جواز کار ندارند. اگر چه مجوز کسب و کار به رفع مشکل مالیات بر فروش زیاد توسط دولت کمک خواهد کرد.

چقدر طول می‌کشد تا جواب بگیریم؟

تامین‌کننده معمولا ظرف یک تا دو روز جواب می‌دهد. خریداران باید برخی از جنبه‌های مهم را قبل از نهایی کردن تامین‌کننده مانند ارتباطات سازنده، توانایی پاسخگویی به همه سوالات و پاسخگویی به تمام نیازهای اساسی را در نظر بگیرند.

به یاد داشته باشید فروشنده روزانه هزاران ایمیل مختلف را دریافت می‌کند و مهم است که ایمیل فرستنده نشان دهد که او یک فروشنده واقعی است. همچنین لازم است به موقع به مکاتبات علی‌بابا پاسخ داده و آن‌ها را مرتب پیگیری کنید.

*رپورتاژ آگهی 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: