کد خبر: ۵۱۴۳۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: پلیس گمرک ۱۱۲ کانتینر قطعات خودروی خارجی که ارزشی معادل با ۶۰۰ میلیارد ریال داشت را شناسایی و توقیف کرده است.

به گزارش شفاف، سردار محمدرضا مقیمی رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در تشریح عملکرد پلیس امنیت اقتصادی و دلیل ایجاد این پلیس در سال ۹۸ اظهار داشت: از اواخر سال ۹۷ از سوی ستاد کل نیرو‌های مسلح ابلاغ شد تا یک مجموعه‌ای در نیروی انتظامی تحت عنوان پلیس امنیت اقتصادی راه اندازی شود، در همین راستا به صورت رسمی پلیس امنیت اقتصادی از سال ۹۸ کار خود را شروع کرد.

وی افزود: از آن جهت کلمه امنیت در اسم این پلیس به کار گرفته شده است که شرح وظایفش بیشتر بحث پیش بینی و پیشگیری است تا مقابله و ۵ مرحله مختلف در حوزه‌های اقتصادی برای این پلیس شرح وظایف پیش بینی شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا تصریح کرد: بنا بر این شد که پلیس امنیت اقتصادی در حوزه‌های ارتقای امنیت اقتصادی فعال باشد و از ناهنجاری‌ها در این حوزه جلوگیری کند و اجازه ندهد تا مهمترین رکن اقتصاد یعنی امنیت از بین برود.

این مقام ارشد انتظامی گفت: ما در پلیس امنیت اقتصادی بیشتر در حوزه‌های اقتصادی و پیشگیری جرایم فعال شدیم و با ساز و کار‌های اقتصادی و اداری با اولویت پیشگیری وارد این حوزه مأموریتی شدیم.

سردار مقیمی در بخش دیگری به چرایی تشکیل پلیس گمرک در مجموعه پلیس امنیت اقتصادی پرداخت و ادامه داد: در شورا‌های مأموریتی و عملیاتی اقتصادی‌ها حضور داریم و تصمیم گرفتیم یک پلیس جدید به نام «پلیس گمرک» هم را تشکیل دهیم.

وی گفت: در مجموعه گمرک ما در گذشته پلیس نداشتیم و خود همکاران گمرک بر مسائل کلان مانند تخلفات گمرکی، قوانین گمرکی و یا اینکه کالایی در ذیل کالای دیگر وارد کشور نشود نظارت داشتند.

سردار مقیمی ادامه داد:، اما پلیس گمرک بر روی کالابرگ‌ها تناقض و اظهارنظر واردکنندگان و دیگر مواردی که در حیطه وظایف و اختیارات مأموران گمرک نیست نظارت دارند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفت: بنا شد تا پلیس گمرک در ۱۶۰ نقطه مستقر باشد، اما متأسفانه این مهم هنوز محقق نشده و پلیس گمرک تنها در ۱۱ گمرک مستقر بوده و با افتتاح هشت مرکز دیگر به ۱۹ پلیس گمرک ارتقاء یافت.

سردار مقیمی ادامه داد: مأموران ما در پلیس گمرک آموزش‌های لازم را در مجموعه گمرک که همکاری خوبی هم با پلیس دارند دیده اند تا جایی که ما آن‌ها را به نوعی همکار خود می‌دانیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خاطرنشان کرد: مأموران گمرک بیشتر اسناد را بررسی می‌کنند و اجازه ورود به کشور یا خروج از کشور را صادر می‌کنند و ما اسناد را طبق کالا‌ها بررسی می‌کنیم.

وی با اشاره به تعریف قاچاق از دید پلیس امنیت اقتصادی گفت: درصد زیادی از اقلام را ما قاچاق نمی‌دانیم به عنوان مثال امکان دارد کالایی که صاحبش وارد کرده از نظر تعداد و وزن با اظهاریه اولیه مغایرت داشته باشد که بعد از کشف این اقلام مجدد ترانزیت‌ها و کانتینر‌ها به گمرک عودت داده می‌شوند، اصلاح می‌شوند حقوق و عوارض گمرک دریافت می‌شود تا اجازه خروج به آن ترانزیت یا کانتینر داده شود.

رصد و مانیتورینگ ۱۰۶ هزار محموله گمرکی

وی ادامه داد: پلیس گمرک ما در حوزه کنترل و بررسی محموله‌های گمرکی از ابتدای سال تاکنون ۱۰۶ هزار محموله گمرکی را رصد و مانیتورینگ داشته‌اند، همان طور که می‌دانید هر کالایی که وارد کشور شود تا زمانی که به مقصد خود برسد از سوی پلیس گمرک ما رصد و به صورت شبانه روزی کنترل می‌شود.

وی گفت: ارزش ریالی تخلفات گمرکی ثبت شده توسط پلیس گمرک ما از ابتدای سال تا کنون نزدیک به ۴۳ میلیارد ریال است که این رقم مستقیم به حساب دولت واریز شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ادامه داد: همچنین ۳۳ مورد شناسایی تخلفات گمرکی داشته‌ایم و ۲۴۷ مورد پرونده‌هایی در حوزه قاچاق کالا تشکیل شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یکی از تخلفات شناسایی شده، شناسایی و احصا تخلفات ۳ هزار میلیاردی یکی از شرکت‌ها بود که به مرجع قضایی هم اعلام شد. همچنین ۱۰ هزار کانتینر اموال متروکه یا رسوب شده در یکی از گمرکات شهید رجایی کشف شده است.

سردار مقیمی گفت: پلیس گمرک ما ۱۱۲ کانتینر قطعات خودروی خارجی که ارزشی معادل با ۶۰۰ میلیارد ریال داشت را شناسایی و توقیف کرده است.

در خاتمه رئیس پلیس امنیت اقتصادی گفت: ما در اصل کمک به اقتصاد و معیشت مردم می‌کنیم و با توجه به اینکه حضور فعالی در ارتقای امنیت اقتصادی داریم می‌توانیم کمک شایانی به سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: