کد خبر: ۵۱۴۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵

ایران با دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی، به یکی از سیزده عضو باشگاه فضایی جهان تبدیل‌شده است.

به گزارش شفاف، ایران یکی از ۱۳ عضو باشگاه فضایی جهان است و این عامل نشان دهنده این نکته است که ما می‌توانیم ماهواره بسازیم، آن را به فضا پرتاب کنیم و علاوه بر آن این ماهواره می تواند در مدار هم قرار بگیرد.  

اما تاکنون ایران چندین پرتاب ماهواره ناموفق داشته است که دلیل آن آزمون و طی طریق برای رسیدن به این فناوری فضایی است و به زودی در کشور شاهد پرتاب‌های موفق نیز خواهیم بود.  

در کشور می‌توانیم انواع ماهواره را طراحی و تولید کنیم. سازمان فضایی با همکاری پژوهشگاه فضایی و دانشگاه صنعتی امیر کبیر و علم و صنعت تاکنون ۱۸ ماهواره مخابراتی و سنجش از راه دور طراحی و تولید کرده اند.  

حدود یک دهه پیش ماهواره های ایرانی با قدرت تفکیک هزار متر و ارتفاع مداری ۲۵۰ کیلومتری طراحی می‌شدند، اما حالا با قدرت تفکیک ۲۰ متری و ارتفاع مداری ۵۰۰ کیلومتر طراحی و ساخته می‌شوند و هم اکنون وزنی دو برابر قبل و طول عمر مداری ۱۶ برابری نسبت به نمونه‌های اولیه دارند.  

ارتقا ماهواره های ایرانی از مرحله تولید به عملیاتی شدن

این دستاورد کم نظیر در چند سال گذشته اتفاق افتاده و کشور ما را از مرحله طراحی و تولید به مرحله ماهواره‌های عملیاتی و کاربردی ارتقا داده است. در حال حاضر دانشگاه‌های علم و صنعت، شریف، امیر کبیر، ۳۰ دانشگاه دیگر و  ۷۰ شرکت خصوصی  با همکاری وزارت ارتباطات به صورت مستقیم علاقه‌مند به پروژه‌های ساخت و بهره برداری از ماهواره بوده و برای تحقق آن در داخل کشور در حال فعالیت هستند.  

بیش از ۱۲۰ نفر در رشته‌های فنی و مهندسی با گرایش طراحی و ساخت ماهواره در کشور ما دانش آموخته شدند و به مراکز تحقیقاتی پیوسته اند.  

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار