کد خبر: ۵۱۴۴۶۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲

به نظر می رسد که برخی از مطالعات بازی های ویدئویی را مقصر انواع تأثیرات منفی بر سلامت روان می دانند. برخی مطالعات نشان می دهد که بازی منجر به اضطراب، افسردگی، عصبانیتیا حتی خشونت در افراد می شود. در هر یک از این ادعاها واقعیتی وجود دارد. با این حال ، داستان چیز دیگری است. چه رابطه ای بین بازی های ویدیویی و سلامت روان وجود دارد؟ آیا بازی های ویدیویی برای سلامت روان شما مفید هستند؟

گیمرها در سراسر جهان با خرید اکانت قانونی PS4 و یا از این پس با خرید اکانت قانونی PS5 و خرید گیفت کارت، قفل بازی های جدید را باز کرده و از فضای تازه آن ها لذت می برند. بازی های هیجان انگیز و ماجراجویانه بیشترین طرفداران را به خود اختصاص داده است و از طرفی دیگر بازی هایی که دارای سیستم هایی پررمز و راز هستند، همیشه در صدر جدول باقی می مانند.

تاثیر بازی های ویدیویی بر سلامت ذهن

ببینیم بازی های ویدیویی چطور بر ذهن و قدرت آن تاثیر می گذارند:

مشخص شده است که بازی های ویدئوییبا سطح هیجان بالا، در هنگام بازی با احساسات مثبت و روابط اجتماعی همراه هستند. با این حال، برخی دیگر از بازی ها نیز با استراتژی های مقابله ای ناسازگار، احساسات و نگرش های منفی، عزت نفس پایین، تنهایی و عملکرد تحصیلی ضعیف همراه خواهند بود.

بازی های ویدیویی ذاتاً شر و منفی نیستند. لزوماً باعث اضطراب یا افسردگی نمی شوند. با این حال، قطعاً اعتیاد به بازی های ویدیویی می تواند این مسائل را بدتر کند. برایدانستن تأثیرات بازی های بیش از حد بر روی مغز و اینکه چگونه می توانید به بازی های ویدئویی ادامه دهید، بدون این که سلامت روانی خود را به خطر بیندازید، به خواندن ادامه دهید.

تاثیر بازی های ویدیویی بر سلامت ذهن

چگونه بازی های ویدئویی بر احساسات و سلامت روان تأثیر می گذارند؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا بایدسوال دیگری بپرسیم: چرا مردم بازی های ویدیویی را شروع می کنند؟

بسیاری از گیمرها برای فرار از چیزی در زندگی واقعی شروع به بازی های ویدیویی کردند. شاید در مدرسه تجربه بدی داشته و وقتی به خانه آمدند در شبکه های نیز اجتماعی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. در چنین شرایطی، تنها فرار گیمریک بازی ویدیویی است. این تنها جایی است که آنها می توانند خود را غرق کنند و از درد عاطفی زندگی واقعی فرار کنند.

یک مطالعه fMRI فعالیت قسمتهای مختلف مغز را در گیمرها بررسی کرد. آمیگدالا بخشی از مغز شما است که ترس و احساسات منفی را کنترل می کند. این مطالعه نشان داد که وقتی آمیگدالای شما فعال اس ، یعنی وقتی که احساس درد یا ترس می کنید و شروع به بازییک بازی ویدیویی می کنید، آمیگدالا آرام می شود. بازی های ویدئویی به معنای واقعی کلمه به ما امکان می دهد تا از احساسات منفی فرار کرده و آنها را سرکوب کنیم.

تاثیر بازی های ویدیویی بر سلامت ذهن

احساسات منفییکی از قوی ترین معلمان برای مغز انسان به شمار می آیند. اگر کودک یک بار اجاق گاز را لمس کند، یاد می گیرد دیگر هرگز آن را لمس نکند. بنابراین، از آنجا که بازی های ویدیویی احساسات منفی ما را سرکوب می کنند، یادگیری از اشتباهات ما را نیزدشوارتر می سازند.

اما از سویی دیگر اگر در انتخاب بازی های ویدیویی توجه و دقت کافی داشته و زمان مناسبی را به تجربه آن ها اختصاص دهید، این بازی ها می توانند خود معلم هایی دقیق و دلسوز برای توسعه افکار، قدرت تعقل و تمرکز، یادگیری، مدیریت و رهبری باشند.

از این روی توصیه می شود که حین انتخاب یک بازی، به سن، جنسیت، شرایط روحی و علایق توجه شود و کاملا از روی وسواس بازی های جدید را انتخاب کنید. این درست مانند آن است که قصد تماشای یک فیلم یا خواندن یک کتاب را داشته باشید و نباید از روی بی دقتی و بی توجهی تنها به صرف معرفی یک بازی جدید، به تجربه آن روی بیاورید.

خوشبختانه در گامالوپ، توضیح تمام بازی های جدید آورده شده است و شما می توانید پس از بررسی هر یک از بازی های تازه دنیای گیم، در صورت تمایل با خرید اکانت قانونی آن، وارد بازی شده و از جذابیت و هیجان آن لذت ببرید؛ در حالی که هیچ صدمه ای به روان و ذهن خود وارد نمی سازید.

 

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: