کد خبر: ۵۱۴۷۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷

کارشناس فوتبال ایران گفت: درباره تیم ملی فوتبال جوانان باید بگویم آنچه عیان است چه حاجت به بیان است.

چراغپور: درباره تیم جوانان آنچه عیان است چه حاجت به بیان است/ فدراسیون فوتبال لجبازی می کند

به گزارش شفاف، جلال چراغپور درباره انتخاب داود مهابادی و حمید درخشان به عنوان سرمربی و مدیرفنی تیم ملی فوتبال جوانان ایران اظهار داشت: آنچه عیان است، چه حاجت به بیان است. فارغ از اشکال هایی که در فوتبال پایه وجود دارد، شاهد هستیم یک بحث لجاجت و لج کردن هم وجود دارد.

وی افزود: لازم نیست مسئولان فدراسیون حرف کارشناسان را گوش کنند بلکه اگر حرف افراد بی طرف را هم گوش بدهند، متوجه می شوند فردی که تقریبا 10 سال است با تمام فراز و نشیب ها در سطح لیگ یک سرمربیگری می کندو در این امر تخصص دارد، نباید در سطحی قرار بگیرد که اساسا بنیان آن تیم متفاوت است.

کارشناس فوتبال ایران ادامه داد: بازیکنان تیم ملی جوانان نیاز دارند تا 50 درصد برای آینده فوتبال ایران به آنها بحث تئوریک و سواد فوتبال تزریق شود و 50 درصد هم فوتبال روز دنیا را بازی کنند. همه چیز این فوتبال باید تعریف کلاسیک جهانی داشته باشد یعنی تعریف تمرینات، کوچینگ ها، وضعیت چیدمان، نوع نگرش به فوتبال و سبک بازی باید تعریف داشته باشد.

چراغپور تصریح کرد: این ها جزو مواردی نیست که همه آن را بدانند اما مسئولان فدراسیون فوتبال ندانند. لجاجتی درباره مقالات رسانه ها و بی تفاوتی نسبت به واقعیاتی که کارشناسان مطرح می کنند وجود دارد که این موضوع به ضرر فوتبال کشور است.

وی درباره دلیل این لجاجت توضیح داد: فوتبال ما گرفتار یک وضعیت بحرانی شده است و شرایط به شکلی شده افراد به دلیل فوتبالی در آن تیم نمی گیرند بلکه به دلیل نیروهایی است که بیرون از فوتبال به وی کمک می کنند. خیلی سال پیش یکی از فوتبالیست های معروف ما گفت لابی های قوی برای تیم گرفتن دارم که آن حرف هم کاملا درست است.

مربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرد: اکنون نیاز به لابی های سطح بالا و ارتباط گرفتن با افراد سیاسی پرنفوذ هم نیست بلکه لابی ها متوسطی به درون فوتبال نفوذ کرده اند که به دلیل اینکه خودشان نمی توانند در این رشته مربیگری کنند، مجبور هستند ابزار کار خود را از سیستم فوتبال بردارند.

چراغپور تصریح کرد: در این شرایط داود مهابادی که تیم کاملی را آماده کرده، برای فجرسپاسی یارگیری انجام داده و اردوهای آماده سازی را پشت سر گذاشته است، ناگهان سرمربی تیم ملی جوانان می شود. اگر قرار است جایی مشغول باشد، باید در جایی که تخصص دارد کار کند اما وقتی به وی می گویند به تیم جوانان بیا، نمی تواند این موضوع را قبول نکند.

وی افزود: از آن طرف می بینیم حمید استیلی که به عنوان مدیر به تیم ملی آمد پس از موفق نبودن در تیم هایی هایی مانند استیل آذین، شاهین، راه آهن، ملوان و تیم ملی امید باز هم در تیم امید ابقا شد با اینکه تیم امید با این مربی پرپر شد.طبق همین فرمول حمید درخشان که فرد بسیار خوبی هم است پس از ناکامی در تیم هایی مانند داماش و پرسپولیس، مدیر فنی تیم ملی امید می شود.

کارشناس فوتبال ایران ادامه داد: اکنون اگر قرار باشد تغییر مجددی در تیم ملی جوانان رخ بدهد، داود مهابادی کنار می رود و طبق این فرمول حمید درخشان جای مهابادی سرمربی می شود. این نفرات به هم کمک می کنند اما به فوتبال کمک نمی شود.

چراغپور درباره ثمره این لجاجت ها گفت: با توجه به این اتفاق ها آرام آرام بین چرخه تولید بازیکن از رده های پایه تا تیم بزرگسالان فاصله می افتد و با این امر تیم های بزرگسالان دیر بازیکنان خود را تعویض می کنند و عمر فوتبال در تیم های ملی بالا می رود. در ادامه هم برای تحول نیاز به دگرگونی اساسی داریم که این موضوع سبب می شود اگر پشت گوش خود را دیدیم، صعود به جام جهانی را هم ببینیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار