کد خبر: ۵۱۴۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹

رهبران کشور‌های عضو «گروه ۲۰» در پیش نویس بیانیه پایانی نشست مجازی خود وعده داده‌اند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن ویروس کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند کرد.

                          وعده جی ۲۰ در مورد دسترسی جهان به واکسن کرونا

به گزارش شفاف، به نقل از یورونیوز، کشور‌های عضو «گروه ۲۰» همچنین وعده داده‌اند که ساز و کاری را در نظر خواهند گرفت تا کشور‌های فقیر جهان بتوانند پرداخت بهره بدهی‌های حود را به کشور‌های «گروه ۲۰» تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ (خرداد/تیر سال ۱۴۰۰) به تعویق بیاندازند.

این در حالی است که سازمان ملل متحد تلاش می‌کند مهلت پرداخت بهره بدهی کشور‌های در حال توسعه به کشور‌های توسعه یافته تا پایان سال ۲۰۲۱ به عقب بیفتد.

وعده گروه ۲۰ برای توزیع واکنس کرونا، ساعاتی پس از آن مطرح شده است که «سوگا یوشیهیده» نخست وزیر ژاپن از این گروه خواست تا برای در دسترسی مردم جهان به واکسن ویروس کرونا با یکدیگر همکاری کنند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نیز دیروز شنبه در سخنان خود در نشست مجازی «گروه ۲۰» اعلام کرده بود که هر چند رقابت بر سر دسترسی به واکسن بیماری «کووید ۱۹» اجتناب ناپذیر خواهد بود، اما جنبه «بشردوستانه» آن باید در اولویت باشد.

پیش از این نیز رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته بود که واکسن کرونا نباید فدای سود شرکت‌های تولید کننده آن شود.

نشست مجازی سران گروه ۲۰ به میزبانی عربستان روز شنبه با سخنرانی سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور آغاز به کار کرد.

این نشست در ۲۱ و ۲۲ نوامبر (۱ الی ۲ آذر) به صورت ویدئو کنفرانس به میزبانی این کشور برگزار می‌شود عربستان اولین کشور عربی است که این اجلاس را میزبانی می‌کند.

کارشناسان معتقدند که عربستان با برگزاری نشست گروه جی ۲۰ در پی بهبود وجهه خویش و جلب سرمایه‌های خارجی است که در حادثه ترور "جمال خاشقچی" روزنامه نگار منتقد این کشور در مهرماه ۹۸ در کنسولگری سعودی در ترکیه توسط عوامل دولت ریاض کشته شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار