کد خبر: ۵۱۴۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
با افزایش ۹ دلاری قیمت در بازار‌های جهانی

با افزاش ۹ دلاری قیمت در بازار‌های جهانی، یک بار دیگر زنگ هشدار برای دولت جهت بازنگری در قیمت خرید دولتی به صدا در آمد که به جای ریختن یارانه به جیب کشاورز خارجی به کشاورزان داخلی پرداخت کند.

                          زنگ هشدار برای بازنگری در قیمت خرید دولتی گندم

به گزارش شفاف، امروز در بازار‌های جهانی قیمت گندم بیش از ۸.۷۵ دلار در هر بوشل افزایش یافت و به قیمت ۶۱۳ دلار معامله شد.

کشور ما اگرچه در تولید گندم به خودکفایی رسیده، اما این پایدار نیست و برخی سال‌ها واردات نیز انجم می‌دهد سال گذشته در حالی که حدود ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده بود، اما ۳ میلیون تن هم واردات داشت امسال نیز میزان خرید تضمینی گندم دولت در محدوده سال گذشته است.

پس از شیوع بیماری کرونا کشور‌های صادر کننده در سیاست‌های صادراتی خود بازنگری کردند و صادرات خود را متوقف یا محدود کردند و به همین دلیل ارزش امنیت غذایی کشور‌ها بسیار با اهمیت شده است.

گندم یک محصول استراتژیک است و امروزه در مناسبات سیاسی کشور‌ها هم بسیار موثر است کشور‌ها از نان و غذا هم برای سلطه و تحمیل قدرت بر دیگر کشور‌ها استفاده میکنند.

در سال‌های گذشته کشور‌ها به امنیت غذایی خود بیش از هر زمانی توجه می‌کنند در این میان گندم از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

کشور روسیه که زمانی در دوران اتحادیه جماهیر شوروی وارد کننده گندم بود اکنون به صادر کننده بزرگ جهان تبدیل شده است، تولید گندم در روسیه از ۱۰۰ میلیون تن فراتر رفته و این رقم نزدیک به کل تولید محصولات کشاورزی کشور ما است.

در سال‌های گذشته پوتین رئیس جمهور این کشور بسته‌های حمایتی برای تولید بخش کشاورزی پرداخت کرده و به امنیت غذایی بیش از هر زمانی اهمیت می‌دهد.

* افزایش قیمت گندم در بازار جهانی و هشدار به مسئولان داخلی

افزایش قیمت گندم در بازار جهانی زنگ هشداری به مسئولان داخلی است که نرخ خرید تضمینی را طوری تعیین کنند که کشاورزان داخل به کشت این محصول استراتژیک ترغیب شوند.

دولت نرخ تضمینی خرید گندم را امسال کیلویی ۴۰۰۰ تومان اعلام کرده، اما به گفته کارشناسان هزینه واردات گندم به کشور دو برابر این میزان تمام می‌شود و به همین دلیل باید سیاست دولت در جهت تولید این محصول استراتژیک در داخل باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود که در مهلت باقیمانده دولت در نرخ خرید تضمینی گندم بازنگری کند تابه جای واردات این محصول استراتژیک کشاورزان داخلی اقدام به تولید کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار