کد خبر: ۵۱۵۱۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳

ترخیص کالا ، ترخیص کالا از گمرک ، ترخیصکار ، شرکت ترخیص کالا ، واردات کالا ، واردات کالا از چین

ترخیص کالا از گمرک

مقدمه

یکی از مراحل بسیار مهم واردات  ترخیص کالا از گمرک میباشد که عدم آشنایی با قوانین و رویه ها و شرایط ترخیص موجبات ضررهای بسیاری برای واردکنندگان شده است و گروه تجاری ققنوس و کارشناسان این مجموعه با تجربه ی مناسب و تسلط به کلیه ی فرآیندهای واردات و ترخیص کالا  میتوانند تجار و بازرگانان کشور را در امر خطیر واردات همراهی نمایند و لذا در این مقاله برآن شدیم تا از ابتدای ورود کالا به گمرک ، فرآیندهای حین ترخیص کالا از گمرک مدارک مورد نیاز ترخیص  و اقدامات لازم پس از ترخیص را به صورت جامع شرح دهیم.

هزینه ی ثبت سفارش

هزینه ی ثبت سفارش در سامانه ی جامع تجارت معادل نیم درصد ارزش فاکتور است که از طریق سامانه ی جامع قابل پرداخت میباشد

برای ثبت سفارش به چه مدارکی نیاز است ؟‌

 • کارت بازرگانی معتبر
 • اصل پیش فاکتور یا فاکتور
 • تشکیل پرونده برای جهت تخصیص ارز
 • دریافت کلیه ی مجوزهای لازم

 

کارت بازرگانی      

هر شخص حقیقی و حقوقی  میتواند در صورتیکه مشمول دریافت کارت بازرگانی باشد با مراجعه به اتاق بازرگانی محل اقامت خود از شرایط دریافت کارت بازرگانی مطلع و نسب به دریافت کارت اقدام نماید.

متاسفانه در سالهای اخیر استفاده از کارت های بازرگانی غیر  که اکثرا دارای تخلفات در اظهار – بدهی و … هستند  غیر لطمه های جبران ناپذیری را به صاحبان کالا وارد کرده است .

در این حالت مدیر عامل و یا نماینده ی آن – که اکثرا در دسترس نیستند باید نسبت به رفع بدهی و یا سایر مشکلات اقدام نمایید در غیر اینصورت کلیه ی کالاهایی که تحت نام کارت بازرگانی مذکور وارد شده اند تا زمان تعیین تکلیف مشکلات کارت  مصادره میگردد و لذا اکیدا توصیه میکنیم از استفاده از کارتهای بازرگانی غیر خودداری نموده و نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید.

هزینه های قبل از ترخیص کالا

در زیر برخی از هزینه های رایج قبل از شروع فرایند ترخیص برای شما ذکر میشود

هزینه ی صدور ترخیصیه

یا Delivery order سندی است که از طرف شرکت حمل و نقل (فورواردر،کریر) بلامانع بودن انجام تشریفات گمرکی توسط صاحب کالا را به گمرک اعلام می نماید. معمولا ترخیصیه از روی بارنامه صادر میگردد. به عنوان مثال هزینه ی ترخیصیه لاین ماهان 5300000 ریال میباشد .

چه اطلاعاتی در ترخیصیه ذکر میشود ؟

 • مشخصات گیرنده
 • نام کشتی – هواپیما
 • شماره بارنامه و تاریخ صدور
 • بندربارگیری
 • بندرتخلیه
 • تعداد و نوع بسته بندی
 • شرح کالا
 • وزن ناخالص
 • نام شرکت کشتیرانی – هواپیمایی
 • مشخصات وسیله حمل

 

واگذاری EPL

شرکت های کریری و یا فورواردری با وارد شدن در سامانه EPL نسبت به واگذاری و ایجاد ترخیصه اقدام مینمایند در این حالت نسب به تکمیل اظهارنامه کالاهای خود را در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام مینمایند

 

CIF چیست ؟

C: Cost یا همان قیمت خود کالا میباشد که بر مبنای ارزش مندرج در TSC و یا فاکتور کالا درز نظر گرفته میشود
I:   Insurance: هزینه ی بیمه ی باربری بار میباشد
F:  Freight همان هزینه ی حمل کالا میباشد

 

چگونه CIF را محاسبه کنیم ؟

ارزش CIF: = (ارزش فوب کالا +کرایه حمل + هزینه ی بیمه باربری )

به عنوان مثال اگر ارزش فوب کالایی 1000 دلار  مبلغ کرایه حمل 250 دلار و  نرخ ارز اعلامی گمرک 42000 ریال باشد و نرخ بیمه باربری حدود 50 دلار ارزش سیف این کالا برابر است با :

1300*42000= 54,600,000 ریال

به طور کلی هزینه های ترخیص کالا به شرح زیر میباشد :

 

 

حقوق ورودی گمرکی کالا

در واقع حقوق ورودی کالا متشکل از دو هزینه سود بازرگانی + حقوق گمرکی است.

سود بازرگانی

مالیات غیر مستقیمی است که براساس قانون تجارت خارجی تصویب شده و از کالاها دریافت میشود. این هزینه تنها از کالاهایی که واردات قطعی دارند دریافت میگردد .کالا چه نو و چه دست دوم باشد در صورتیکه به صورت قطعی وارد کشور شود مشمول پرداخت این هزینه میباشد. و گمرک مسئول دریافت این هزینه است.

در اصطلاحات بین‌المللی گمرکی از اصطلاح ((And Export Duties And Taxes Import)) استفاده می‌شود که شامل هر نوع حقوق گمرکی و سایر حقوق و عوارض مثلا در ایران : حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارضی است که در هنگام ورود یا صدور کالا وصول می‌شود ،‌ البته می‌دانیم که صادرات کالا از هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض معاف است

شیوه ی محاسبه حقوق ورودی در گمرک

برای محاسبه حقوق ورودی کالا کافیست تا درصد تعرفه را از کتاب مقررات واردات و صادرات استخراج کنیم. سپس این تعرفه که به صورت درصد بیام میشود بایستی در ارزش ریالی سیف کالا  ضرب تا هزینه ی حقوق ورودی کالا به دست آید.

به عنوان مثال در صورتیکه تعرفه ی کالایی ذکر شده در بالا معادل 20 درصد باشد حقوق ورودی این کالا به این صورت محاسبه میگردد :

54,600,000 *20٪ = 10,920,000 ریال

 • 9 درصد ارزش افزوده که از معادل ریالی ارزش سیف محاسبه میگردد
 • 4 درصد مالیات خوش حسابی که مانند ارزش افزوده از از معادل ریالی ارزش سیف کالا محاسبه میشود

توجه بفرمایید که در زمان واردات کالا این 4 درصد به عنوان مالیات علی الحساب پرداخت میشود و پس از پایان سال مالی مالیات عملکرد شرکت محاسبه میگردد این پرداخت بعد از مالیات عملکرد شرکت کسر میگردد

 • هزینه ی وزارات راه

معادل 10 درصد کرایه حمل  میباشد این هزینه در صورتیکه محاسبه و به مجموع هزینه ها اضافه میگردد که کالا با ناوگان خارجی حمل شده باشد . مثلا در صورتیکه بار هوایی  با لاین ماهان  حمل شود  صاحب کالا از پرداخت هزینه ی وزارت راه معاف میباشد

 • عوارض هلال احمر

معادل یک درصد حقوق ورودی کالا

 • هزینه ی مجوزات و آزمون ها

در صورتی که کالا بنا به تعرفه ی اعلامی نیاز به دریافت مجوز خاصی داشته باشد .معمولا این مجوزات به دو صورت قابل دریافت هستند یک : در زمان ثبت سفارش مجوزهای لازم دریافت و در سامانه جامع بارگذاری میگردد . حالت دوم : در زمان ثبت سفارش دریافت نمیگردد  لیکن به هنگام ترخیص باید این مجوزات به گمرک ارایه شود

 • هزینه ی آزمایشگاه و استاندارد – درصورت نیاز
 • هزینه ی انبارداری

این هزینه براساس وزن ناخالص کالا و نوع انباری که در آن نگه میشود معمولا محاسبه میشود. از زمان تحویل کالا به انبارها معمولا هزینه ی انبارداری محاسبه و تا زمان ترخیص و خروج کالا از گمرک مورد محاسبه قرار میگرد و سند مربوط به آن تحویل صاحب کالا جهت پرداخت میگردد

نکته :معمولا انبارهای یخچالی و یا انبارهایی که امکان تنظیم دما و شرایط دارند هزینه های بالاتری نسبت به انبارهای معمولی و یا انبار رو باز دارند . این گونه انبار ها معمولا برای نگه داری کالاهایی مثل میوه  مواد دارویی و … استفاده میشوند .

 

ترانزیت کالا

از جمله هزینه های دیگر که ممکن است در پروسه ی ترخیص نیازمند پرداخت ام باشد هزینه ی ترازیت یا انتقال کالا از یک گمرک به گمرک دیگر میباشد. ترانزیت داخلی معمولا زمانی صورت میگرد که شرایط ترخیص در گمرک مبدا ورود کالا امکان پذیر نباشد یا امکانات لازم جهت ترخیص در گمرک مبدا وجود ندارد. در این حالت صاحب کالا با همکاری یک شرکت ترانزیت کار اقدام به انتقال کالا به گمرک مورد نظر خود میکند.

مدارک مورد نیاز برای ترانزیت

 • در حال حاضر داشتن ثبت سفارش کالا برای ترانزیت الزامی است و جز آن مدارک زیر مورد نیاز میباشد :
 • گواهی مبدا
 • تصویر پروانه بهره برداری
 • اینویس
 • پکینگ لیست
 • واگذاری ترخیصیه به شرکت ترانزیت کار

 

 

بهترین شرکت ترخیص کالا در ایران چه شرکتی میباشد؟

اگر به دنبال یافتن بهترین شرکت ترخیص کالا و ارائه دهنده خدمات واردات کالا  مخصوصا واردات کالا از چین در ایران میباشید که بتواند کلیه امور ترخیص کالای وارداتی شما را از 0 تا 100 به صورت کامل با بهترین هزینه ممکن به انجام رساند ما به شما شرکت بازرگانی و خدمات حمل بار هوایی ققنوس تجارت خاورمیانه ( گروه تجاری ققنوس ) را پیشنهاد میکنیم.

برای اطلاعات بیشتر از وبسایت گروه تجاری ققنوس به ادرس www.fnxshipping.com بازدید نمایید و یا در ساعات اداری با شماره تلفن 02148000110 تماس حاصل نمایید.

 

*رپورتاژ آگهی

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: