کد خبر: ۵۱۵۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱

کتاب «گیلگمش» به روایت فریبا کلهر در انتشارات سروش برای کودکان و نوجوانان منتشر شد.

گیلگمش، کتابی که راوی حماسه‌ای ۴ هزارساله است

به گزارش شفاف، کتاب «گیلگمش» به روایت فریبا کلهر و با نقاشی محسن حسن پور در انتشارات سروش منتشر شد. این کتاب داستان منظومه‌ای حماسی است که قریب ۴ هزار سال پیش روی لوحی گلی به خط میخی نوشته شد. اکنون این کتاب با نثری ساده برای کودکان و نوجوانان فارسی زبان از آن اقتباس شد.


حماسه گیلگمش یکی از اولین، قدیمی‌ترین و نامدارترین آثار حماسی ادبیات دوران تمدن باستان است که در منطقه میان رودان یا آشور شکل می‌گیرد. قدیمی‌ترین متون موجود در این باره به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح (ع) بازمی گردد. این متن به زبان آشوری یا سریانی نوشته شده بود.
کتاب «گیلگمش» دوازده لوح را دربرمی گیرد هر لوح بر شش ستون پله وار به صورت شعر هنگام کاوش در بقایای کتابخانه آشوربانیپال، پادشاه آشور به دست آمد. هریک از این دوازده لوح یا دوازده سرود شش ستون در سیصد سطر دارد تنها این سیصد سطر در آخرین لوح آن که از بقیه لوح‌ها کوتاهتر است دیده نمی‌شود.

ترجمه‌هایی از حماسه گیلگمش به زبان‌های اکدی، آشوری و سومری وجود دارد نخستین بار جورج اسمیت این حماسه را ترجمه و منتشر کرد. گئورگ بورکهات ترجمه آن را به زبان آلمانی برعهده داشت. از جمله ترجمه‌های دیگری که از این کتاب به زبان فارسی وجود دارد می‌توان به ترجمه احمد شاملو، داوود منشی زاده و حسن صفوی اشاره کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: